آکاایران: سوال بسیاری از مادران این است که : خردسال 11 ماهه ی من دائما مشغول مکیدن انگشتش است، برایم سئوال شده که چه موقع و چه طور باید جلوی این عادت را بگیرم یا اینکه باید اجازه دهم خود به خود رفع شود؟ آیا عادت مکیدن انگشت در خردسال به دندان هایش آسیب می زند؟ پاسخ پزشکان به سوالات شما چیست؟

مکیدن انگشت نوزاد و خردسال را آرام میکند

بسیاری از نوزادان و خردسالان تمایلی سیر نشدنی به مکیدن انگشت خود دارند و از آن به عنوان آرام بخش دائمی استفاده می کنند، طبق آنچه در سونوگرافی ها دیده شده ، این عادت در دوران پیش از تولد نیز وجود دارد، اول اینکه نگران نباشید چرا که مکیدن انگشت نوزاد و خردسال ، نشان دهنده ی یک نا به هنجاری روانشناختی نیست ، بلکه توانایی خردسالان و نوزادان ، برای آرام کردن خودشان نشانه ی سلامت هیجانی آنهاست ، ثانیا ، مکیدن انگشت ، وقتی نوزادتان سه صبح بیدار می شوند، برای به خواب رفتن دوباره ی آنها کمک می کند .

آکاایران: آیا مکیدن انگشت به دندانهای خردسال آسیب می رساند؟

آیا مکیدن انگشت دندان های خردسال را بدفرم می کند؟

ضمن اینکه والدین و نوزادان با مکیدن انگشت موافقند و آن را عادت بی ضرری می دانند ، دندانپزشکان با آن مخالفند چون فشار وارد شده به دندان ها از طرف انگشت شصت می تواند باعث خرگوشی شدن دندان های بالایی جلو و سایر مشکلات فرم دندان ها شود ، البته این عادت در سنین زیر 2 سال به ندرت باعث ایجاد مشکل در فرم دندان ها می کند و مطمئنا در یازده ماهگی نیز تاثیری روی دندان های فرزندتان نمی گذارد ، پس در این سن به او اجازه دهید از این کار لذت ببرد، ضمنا مکیدن انگشت می تواند به نوزاد و خردسال کمک کند قبل از اینکه مشکلی ایجاد شود او را از شیر بگیرید .

از کجا بفهمم با مکیدن انگشت به دندان های خردسال آسیب وارد می شود؟

از علائم متداول برای اینکه بفهمید احتمال می رود نوزاد یا خردسالتان با مکیدن انگشت به فرم دندان های تازه رشد کرده اش آسیب بزند ، وجود جای زخم یا خون ریزی روی پوست انگشت شصت اوست ، اگر خردسالتان آنقدر شدید انگشتش را می مکد که به پوست انگشتش آسیب برسد احتمالا تاثیری مخرب نیز بر دندان هایش خواهد داشت ، اگر این مشکل فرزند شما نیز هست ، نیازش را به مکیدن با روش های دیگر رفع کنید.

 مکیدن انگشت کودک

راه های جلوگیری از مکیدن انگشت توسط خردسال

خردسالتان را سرگرم کنید:

خردسالان وقتی انگشتشان را می مکند که حوصله شان سر رفته باشد ، پس به محض اینکه شروع به مکیدن کرد ، حواسش را پرت کنید و سرش را با فعالیتی که بادست انجام شود گرم کنید.
اجازه بدهید انگشت تمیز شما را بمکد: کشفیات نوین در مورد فواید فیزیولوژیکی مکیدن انگشت نشان داده که مکیدن خالی (مکیدن فاقد تغذیه شدن) نه تنها نوزاد و خردسال را آرام می کند، بلکه باعث تحریک ترشح بزاق نیز می شود که باعث بهبود نفخ شکم خواهد شد.
شدیدترین ناهنجاری دندانی ناشی از مکیدن انگشت، که تاکنون در تجربه پزشکی کودکان دیده شده در کودکانی بوده که در تمام طول شب در حال مکیدن انگشت خود بوده اند، اگر خردسالی همواره با مکیدن انگشت خود به خواب رود، در طول شب نیز تمایل خواهد داشت این عادت آرامش بخش را انجام دهد، به خصوص زمانی که در طول شب بیدار می شود، وقتی او را در تخت خواب می گذارید، چیزهای خواب آور دیگری را ، مثل تکان دادن گهواره، گوش دادن به آهنگ ملایم و آواز خواندن، به کار ببرید.
اگر در سال دوم زندگی کودکتان نه پزشک او نگران شد و نه دندانپزشکش، اجازه دهید از این عادتش به عنوان تکیه گاه لذت ببرد، البته اگر کودکتان بالای دو سال باشد باید پزشکش را از این عادت فرزندتان آگاه کنید و مراقب ایجاد مشکل احتمالی در دندان های فرزندشان باشید.

 مکیدن انگشت خردسال

.

منبع : mamanam.com