آکاایران: توصیه هایی مهم برای گرفتن نوزادان از شیر مادر

آکاایران: چگونه بچه مان را از شیر بگیریم ؟ 

هنگام گرسنگی در آغوش گرم مادر آرام گرفته و شیر نوشیده، که این عمل اضافه بر آن که وی را سیر کرده، لذت بخش نیز بوده هست. به همین دلیل هم ترک آن برایش کاری دشوار و نگران کننده محسوب می شود. پس اگر می خواهید کودک خود را از شیر بگیرید این عمل نباید سریع و ناگهانی و یا با اعمال خشونت همراه باشد.

بلکه باید از شش ماهگی به تدریج، با جانشین کردن غذاهای مناسب و کم کردن تعداد دفعات شیردهی، زمینه را برای این کار فراهم کرد.

توصیه هایی مهم برای گرفتن نوزادان از شیر مادر -آکاتوصیه هایی مهم برای گرفتن نوزادان از شیر مادر -آکا

بهتر هست به این نکته هم دقت داشت که از شیر گرفتن کودک برایش چنین تصوری به وجود نیاورد که دیگر از عشق و محبت مادرانه محروم شده هست. بنابراین در مراحل از شیرگیری به کودک دقت بیشتری نشان دهید.

* از شیر گرفتن ناگهانی

اگر به دلیل بیماری، بارداری و یا مسافرت مادر، کودک به طور ناگهانی از شیر گرفته شود، اضطراب شدیدی در او ایجاد خواهد شد. در مواقعی که مادر شیرده، مجدداً باردار می شود، این بارداری به معنای قطع ناگهانی شیر برای کودک اول هست. در این شرایط مادر فرصتی برای مراقبت از کودک ندارد.

محروم شدن از گرمای محبت مادری موجب می شود تا کودک با انجام فعالیتها و رفتارهایی نظیر بد اخلاقی و گریه اعتراض خود را اعلام کند. و به خاطر آن تنبیه شود که گرچه چنین رفتاری برای کودکی نگران طبیعی هست.

* بارداری مجدد و شیردهی

بهتر هست در مواقعی که مادر به دلیل بارداری مجبور به قطع ناگهانی شیر خود می شود، برای جلوگیری از کاهش آثار نامطلوب روانی و عاطفی این مسأله، موارد زیر را مد نظر قرار دهد.

1- به تدریج و برای مدت بیش از دو تا سه ماه کودک خود را از شیر بگیرد.

2- کودک از محبت خاصی برخوردار شود تا کمبودی که برایش به وجود آمده هست، جبران گردد.

3- برای ارضای غریزه مکیدن کودک از بطری شیر و پستانک بهره گیری شود.

توصیه هایی مهم برای گرفتن نوزادان از شیر مادر -آکاتوصیه هایی مهم برای گرفتن نوزادان از شیر مادر -آکا

گرفتن از شیر 

* روشهای سنتی از شیر گرفتن

طعم نا خوشایند به جای شیر مادر: یکی از روشهای معمول برای از شیر گرفتن کودک، بهره گیری از داروهای گیاهی تلخ هست.

مادر گذشته از اقدام به شیر دادن، موضع شیردهی را با داروی تلخ گیاهی نظیر صبرزرد، کلپوره و… آغشته کرده، به محض اینکه کودک شروع به شیر خوردن می کند، به جای طعم شیرین شیر، دهانش تلخ و از شیر خوردن منصرف می شود.

از جمله آثار نامطلوب این روش آن هست که گیاهان دارویی مصارف درمانی خاص خود را دارند و هر دارو در جهت درمان یک بیماری به کار می رود. بعنوان مثال صبرزرد جزو داروهای مسهل هست و در صورت مصرف زیاد ممکن هست کودک را دچار اسهال کند. مصرف بیش از اندازه کلپوره نیز به ویژه برای کودکان حالت مسموم کننده دارد.

* در مواقعی نیز مادر با زخمی یا بد نما جلوه دادن سینه، حس ترحم کودک را بر می انگیزد. در نتیجه شیرخوار برای اینکه مادرش احساس ناراحتی نکند شیر نمی خورد. از جمله معایب این روش نیز می توان به آثاری که این کار می تواند بر روح کودک بگذارد، اشاره کرد.

در این حالت کودک قلباً برای مادر متأسف می شود. گاهی هم ممکن هست کودک از این وضعیت بترسد و مشکلی بر مشکلات بیفزاید.

ضمن آنکه بعد از رفع مانع، کودک مجدداً جهت خوردن شیر اقدام می کند و بعد از آن، حرفهای مادر را دروغ می پندارد و برای حرف او ارزش قایل نمی شود.

* روش تدریجی اما قاطع

روش تدریجی اما قاطع، برای از شیر گرفتن کودک پیروز ترین روش هست. برای کودک 6 ماهه اجرای برنامه شیردهی هر چهار ساعت یک بار مناسب هست. ضمن اینکه می توان به تدریج غذای کمکی را در تغذیه کودک وارد کرد.

با اعمال این روش مادر می تواند برنامه ریزی غذایی برای کودک داشته باشد در نتیجه با اعتماد به نفس در پیشرفت و پیش بینی مسایل به پیش برود.

شروع به دادن مایعات در لیوان مخصوص کودک و یا با قاشق، بغل کردن عروسک، خرس کوچولو یا قطعات پارچه ای دیگر جانشین خوبی برای دلبستگی کودک به شیر مادر شمرده می شود.

وقتی فواصل شیردهی مشخص شد مادر می تواند حذف تدریجی وعده های شیر را شروع کند.

حق گزینش با مادر هست. بعضی ها ابتدا حذف شبانه را در نظر می گیرند، برخی ترجیح می دهند، شیر دادن وقت ناهار را اول قطع کنند. چون اطمینان دارند کودک به جای شیر، غذای کافی برای خوردن دارد.

اما اغلب بهتر هست مادر بعد از خوردن یک غذای سفت، یعنی زمانی که کودک سیر هست به او شیر بدهد.

توصیه هایی مهم برای گرفتن نوزادان از شیر مادر -آکاتوصیه هایی مهم برای گرفتن نوزادان از شیر مادر -آکا

این مسأله مهم هست که وقتی یک نوبت شیر دادن حذف شد مجدداً در لحظه های بی تابی کودک برقرار نشود. ممکن هست کودک با صدای بلند اعتراض خود را بیان کند

ولی مادر باید هدف نهایی خود را به خاطر داشته باشد چون هر گونه تردید موجب تشدید تقاضاهای کودک می شود. وقتی مادر تصمیم خود را گرفت، قاطعیت تصمیم او، به کودک انتقال می یابد.

تغذیه گذشته از خواب و یا هنگام صبح آخرین نوبتهایی میباشند که باید حذف شوند پس مادر می تواند این نوبت را تا زمانی که کودک علاقه خود را از دست بدهد، حفظ کند.


* توصیه های کاربردی

1- از شیر گرفتن کودک نارس باید دیرتر از کودک عادی و سالم انجام شود.

2- مادر باید کاملاً مطمئن باشد که مایل هست کودک را از شیر بگیرد.

3- در صورت امکان برای حذف هر وعده شیر خوردن کودک، یک هفته فاصله زمانی در نظر گرفته شود.

4- زمانی که مادر فرصت بیشتری برای بیرون بردن و سرگرم کردن فرزندش دارد، بهترین زمان از شیرگیری کودک هست، زیرا محدودیتهای محیط بیرون، مانعی برای شیر خوردن کودک محسوب می شود و سرگرم بودن او، اشتیاق به شیر خوردن را کم می کند.

5- زمانی را برای قطع شیردهی گزینش کنید که حوادث تنشزای دیگری برای کودک در شرف وقوع نباشد. برای مشابه قطع کردن شیر، گذشته از زمان بازگشت مادر به محل کار، رفتن به مسافرت و یا همزمانی آن با آموزش کنترل ادرار نباشد.

6- بهتر هست اطرافیان مادر، در خلال دوره از شیرگیری کودک پیشرفتهای وی را در این کار، هرچند جزیی باشد، گوشزد کنند، و با این عمل، به اعتماد به نفس مادر کمک کنند.

7- برای از شیر گرفتن به هنگام شب، هفته ای را گزینه کنید که دیگر افراد می توانند کودک را در تخت بخوابانند.

8- اکران کردن نوار مخصوص کودکان که آهنگ ملایم دارد، خواندن قصه، عروسک پشمالو و اسباب بازیهای متعدد که کودک بتواند در آغوش بگیرد یا در تخت خود قرار دهد، از جمله روشهای آرامش بخش میباشند.

9- در هنگام از شیر گرفتن کودک و تا مدتها بعد از آن، بهتر هست مادر با لباس کودک را استحمام کند تا کودک دوباره به شیر خوردن تشویق نشود.


* نتیجه اینکه…

برای از شیرگیری کودک تنها تلاش مادر کافی نیست. بلکه همکاری همۀ اطرافیان، به ویژه پدر، در این زمینه بسیار مهم هست.

بعنوان مثال: هنگامی که مادر می کوشد کودکش را از شیر خوردن منع کند و او به شدت مقاومت نشان می دهد، پدر می تواند با تشویق کودک به خوردن غذا و سرگرم کردن او به انواع بازیها، وی را از این کار منصرف کند. این مسأله به خصوص در نیمه های شب که کودک بهانه گیری و گریه بیشتری می کند، حایز اهمیت هست.

اغلب پدران خود را از این مسؤولیت بر کنار می دانند و از شیر گرفتن کودک را وظیفه مادر تصور می کنند. در حالی که موفقیت هرچه سریعتر در این امر، به نفع آرامش مادر، کودک و محیط خانواده هست.

نکته دیگر آن هست که به کودک القا کنیم که او به اندازه کافی بزرگ و مستقل شده هست، بنابراین خود می تواند مثل بزرگترها از غذای سفره بهره گیری کند.

خلاصه آنکه مادر گذشته از اقدام به از شیرگیری، باید بیندیشد که چقدر تحمل شنیدن گریه کودک خود را دارد. اگر بچه کاملاً آشفته هست و آرام نمی شود، تصور نکند که بازی را باخته هست، به گزارش تالاب بلکه بعد از چند ماه که فرزندش بزرگتر و مستقل تر شد دوباره در مورد از شیرگیری او اقدام کند این بار حتماً پیروز می شود.

.

منبع : talab.org