آکاایران: چگونه فرزندمان را درمان کنیم ؟

در زمان رشد کردن، او می خواهد دنیای اطرافش را با لمس کردن (و لیسیدن) هر چیز بیشتر کشف کند. بنابراین به راحتی ویروسهای سرما خوردگی روی دست هایش خواهند بود.

سپس او دستانش را در بینی یا دهان کرده و یا چشمهایش را با آن می مالد و بنابراین ویروس این امکان را پیدا می کند که به مجاری بینی او راه پیدا کند.

به گزارش تالاب ممکن هست که فرزند شما در پائیز یا زمستان بیشتر سرما بخورد که دلیل آن سرمای هوا و گرم کردن درون منزل هست که باعث خشک شدن مخاط بینی شده و کار ویروس سرما خوردگی را راحتر می کند.

ضمناً وقتی هوای بیرون سرد هست او بیشتر در محیط بسته می ماند که در آین حالت امکان انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر بیشتر هست.

مطالعات اخیر اظهارات والدین شاغل را مبنی بر این که بچه ها در مهد کودکها بیشتر سرما خورده، عفونت گوش گرفته و دچار آبریزش بینی می شوند تایید می کنند. حتی اگر فرزندتان با کودکان زیادی در تماس نباشد، در سال اول 4 تا 10 بار سرما خواهد خورد. با افزایش سن تعداد سرماخوردگیها کم شده به طوری که در سنین 13 تا 19 سالگی به حدود 3 بار در سال می رسد.

چگونه می توانم متوجه شوم که فرزندم سرما خورده و مبتلا به آنفولانزا یا آلرژی نشده هست؟
اگر فرزند شما در فاصله بین ماههای آبان تا اردیبهشت بیمار شده و بیماری او بصورت شروع ناگهانی تب (معادل 38.3 درجه سانتی گراد یا بیشتر) همراه با خستگی و لرز و به دنبال آن علائم تنفسی مثل آبریزش بینی یا سرفه خشک باشد به احتمال زیاد مبتلا به آنفولانزا شده هست

(نکته: اگر علائم گرفتگی بینی یا سرفه خیلی پیش از تب اتفاق بیافتد نشان دهنده این هست که فرزند شما مبتلا به سرماخوردگی شده هست). کودکی که مبتلا به آنفولانزا می شود ممکن هست اسهال یا استفراغ نیز داشته باشد.

خارش بینی و چشمهای اشک آلود علائم کلیدی آلرژی میباشند. همچنان که حملات عطسه و یا خارش پوست که برای هفته ها یا ماهها ادامه داشته باشد جز علائم اصلی آلرژی می باشند.

ترشحات بینی در آلرژی آبکی باقی می مثل اما در سرما خوردگی چرکی شده، زرد رنگ یا سبز رنگ می شوند. در آلرژی تب وجود نداشته و معمولاً در بهار، تابستان یا اوایل پائیز دیده میشود. اگر سن فرزند شما کمتر از 3 ماه بوده و درجه حرارت مقعدی او بالاتر از 38 درجه سانتی گراد هست بلافاصله با متخصص اطفال مشورت کنید زیرا او باید مطمئن شود که این تب به دلیل عفونت باکتریایی که نیازمند درمان می باشد، نیست.

درمان سرما خوردگی فرزندم از چیست؟

هیچ داروئی نمی تواند باعث شود که ویروس سریعتر از بدن او خارج شود، اما شما می توانید با اطمینان یافتن از این که او به مقدار لازم استراحت کرده و مایعات کافی (که به معنای دریافت کافی شیر مادر یا شیر خشک برای کودکان زیر 6 ماه هست) دریافت می دارد،

به فرزندتان کمک کنید تا احساس بهتری داشته باشد. از آن جائی که بچه ها نمی توانند تا 4 سالگی به خوبی بینی خود را با فین کردن خالی کنند راه های زیر می تواند کنار آمدن با احتقان (گرفتگی) بینی را برای او راحت تر کند.

سر بچه را به عقب ببرید و چند قطره از محلول نرمال سالین در داخل حفره های بینی او بچکانید. سپس بعد از چند دقیقه با بهره گیری از سرنگ های پلاستیکی، آب نمک و ترشحات بینی را پمپ کنید. اگر فرزند شما موقع مکیدن شیر مشکل دارد 15 دقیقه گذشته از شیر دادن به او این کار را انجام دهید. بدین صورت او می تواند هم زمان هم به خوبی تنفس کرده و هم شیر را بمکد. به اطراف پره های بینی او از ژل های نرم کننده بمالید تا باعث کاهش التهاب و تحریک شود.

(تا زمانی که پزشک لازم ندانسته از اسپری های بینی بهره گیری نکنید. این اسپری های اگر چه ممکن هست موقتاً باعث برطرف شدن علائم شود اما در نهایت با مصرف مداوم احتقان را بیشتر می کنند.)

از یک دستگاه بخور یا بخور سرد برای مرطوب کردن فضای اتاق بهره گیری کنید یا با فرزند خود به داخل حمام رفته، آب داغ را باز کرده، در را بسته و با او در حدود 15 دقیقه در فضای حمام بنشینید. وان آب گرم نیز می تواند همین نتیجه را داشته باشد به خصوص اگر مقداری روغن منتول (نعنا) یا اکالیپتوس به آب اضافه کنید که یک راه مطمئن و آرامش بخش برای درمان موقت گرفتگی بینی می باشد.

تعدادی حوله در فاصله بین تشک و کف تخت در قسمتی که کودکتان سرش را می گذارد قرار دهید تا سر او کمی بالاتر از بدن قرار گیرد. خوابیدن در این حالت می تواند باعث بهبود تخلیه ترشحات پشت حلق شود ولی در این کار زیاده روی نکنید. اگر کودکتان در هنگام خواب مرتباً غلت می زند پس ممکن هست در جای خود چرخیده و پاهایش بالاتر از سر او قرار گیرد

و به این ترتیب همۀ زحمات شما از انجام این کار از بین برود. هر گز از گذاشتن بالش برای بالا آوردن سر او بهره گیری نکنید زیرا ممکن هست باعث خفه شدن فرزندتان شود.

درضمن هرگز چیزی را زیر پایه های تخت نگذارید زیرا باعث ناپایدار شدن آن می شود. دقت داشته باشید که فرزند شما در صندلی ماشین نیز به حالت نیمه نشسته بخوابد.

راهکارهای مفید برای درمان کودکان -آکاراهکارهای مفید برای درمان کودکان -آکا

آیا می توانم به فرزندم داروهایی را که احتیاجی به نسخه پزشک ندارند بدهم؟
بهتر هست گذشته از این کار با پزشک مشورت کنید. اکثر پزشکان هیچ داروئی را برای کودکان زیر 6 ماه تجویز نمی کنند. اگر سن بچه شما بیشتر از 6 ماه هست ممکن هست در بعضی از مواقع مثل شبها که علائم موجود مانع از استراحت او می شوند پزشک این نوع داروها را تجویز کند. از دادن چند داروی گوناگون برای درمان علائم متفاوت بپرهیزید زیرا اکثر آن ها حاوی استامینوفن بوده و تجویز هم زمان انها باعث دو یا چند برابر شدن دوز مصرفی می شود. شاید بخواهید از آنتی هیستامینهای موجود در داروخانه ها بهره گیری کنید

که باعث می شوند فرزند شما راحتر بخوابد. اما به خاطر داشته باشید که این داروها می تواند به جای آرام کردن او سبب تحریک او شود. دقت به این نکته مهم هست که این داروها نمی توانند دوره بیماری را کوتاه کرده و یا از عوارض بعدی مثل سینوزیت یا عفونت گوش جلوگیری کند

. اگر فرزند شما تب دارد، می توانید به او استامینوفن اطفال بدهید. هرگز به او آسپیرین ندهید زیرا خطر بروز سندرم “ری” (Ray Syndrome) که یک وضعیت نادر اما کشنده هست وجود دارد.

از چه داروهای طبیعی یا جایگزین های آن می توان برای بهبود علائم سرما خوردگی بهره گیری کرد؟

اضافه کردن چند قطره روغن منتول یا اکالیپتوس یا کاج به دستگاه بخور یا در حمام می تواند باعث کاهش احتقان بینی شود. اگر سن فرزند شما شش ماه یا بیشتر هست یک محلول رقیق و ولرم چای بابونه می تواند باعث تسکین او شود.

دقت: هرگز از “ما هوانگ ” که همچنین به نام های افدرا یا افدرین شناخته می شود و یک داروی ضد احتقان گیاهی هست بهره گیری نکنید. قدرت اثر این دارو در افراد گوناگون بسیار متفاوت هست و سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده که این دارو باعث واکنشهای نامناسب مثل افزایش فشار خون، ضربان نامنطم قلب، تشنج، حمله قلبی و سکته مغزی در افراد بزرگسال می شود. همیشه گذشته از تجویز هر داروئی به فرزند خود با پزشک او مشورت کنید.

چه موقع باید با متخصص اطفال تماس بگیرم؟

اگر سن کودک شما کمتر از 3 ماه هست در هنگام بروز اولین علائم بیماری باید با متخصص تماس بگیرید به خصوص اگر درجه حرارت مقعدی او 38 درجه سانتی گراد و یا علائم به همراه سرفه باشد. در کودکان بالای 3 ماه در شرایط زیر با متخصص تماس بگیرید:

اگر 5 تا 7 روز بعد از شروع بیماری علائم او بدتر شده و یا اگر علائم سرما خوردگی بیشتر از 14 روز طول کشیده هست.

اگر سرفه او بدتر شده و یا همراه با خس خس سینه (ویزینگ) و یا تنفس های بریده بریده هست؛ زیرا این علائم می تواند نشان دهنده پنومونی(عفونت ریه) و یا عفونت با ویروس سنسیشیال تنفسی باشد، ویروسی که نسبتا شایع بوده اما می تواند برای کودکان زیر 1 سال مشکل جدی ایجاد کند.

اگر کودک در هنگام غذا خوردن یا مکیدن چیزی گریه می کند یا گوشش را کشیده یا می مالد؛ زیر این علائم می تواند نشانه عفونت گوش باشد.

چه کار می توانم بکنم تا باعث کاهش تعداد دفعات سرما خوردگی فرزندم شوم؟

شما نمی توانید کاری کنید که او اصلا سرما نخورد اما می توانید کارهائی انجام دهید تا او کمتر در معرض خطر بیماری قرار گرفته و سیستم دفاعیش تقویت شود. برای شروع مطمئن شوید که همۀ اعضای خانواده و همچنین دوستان گذشته از بغل کردن فرزندتان دستهای خود را می شویند (به خصوص در مورد نوزادان که در مقابل سرما خوردگی بسیار آسیب پذیرتر از حتی بچه های 1تا 2 ماهه میباشند.)

تا جائی که می توانید فرزند خود را از افراد بیمار دور نگه دارید. از آن ها بخواهید که دیدار را تا پایان مرحله سرایت بیماری به تعویق بیاندازند. به یاد داشته باشید بچه هائی که به مهد کودک می روند بیشتر از بچه هائی که در منزل می مثل به سرما خوردگی مبتلا می شوند زیرا آن ها با بچه های بیشتر و در نتیجه با بیماری های بیشتری در تماس میباشند. درضمن دقت داشته باشید که مربی مهد کودک او مراقب دست شستن خود باشد.

مایعات کافی به بدن فرزندتان برسانید. ویروسهای سرماخوردگی در داخل مخاط خشک بینی راحت تر نفوذ می کنند. برای بچه های زیر 6 ماه این به آن معنی هست که آن ها میزان معمول و هرروز شیر خشک یا شیر مادر را دریافت می کنند. بعد از 6 ماهگی می توانید به فرزند خود آب هم بدهید. اگر فرزندتان در روز کمتر از 5 تا 6 پوشک را خیس میکند می تواند نشانه کم آبی او باشد.

نهایتا فرزندتان را تا جائی که می توانید با شیر خود تغذیه کنید (آکادمی اطفال آمریکا برای بهره مند شدن از مزایای شیر مادر، توصیه می کند که تا یک سالگی کودکان از شیر مادر تغذیه کنند).

اگر چه شیر مادر یک وسیله تدافعی مطلق در مقابل عفونت نیست اما مطالعات نشان داده که بچه هائی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمتر از بچه هائی که شیر خشک می خورند بیمار می شوند که دلیل آن وجود آنتی بادیها (پادتن های) محافظت کننده در آن هست.

.

منبع : talab.org