آکاایران: نکات های مفید برای درمان لکنت زبان کودکان

آکاایران: درمان لکنت زبان کودکان 

بعضی از کودکان به علت ترسیدن در خواب و یا اتفاق های گوناگون متاسفانه دچار لکنت زبان میشوند ، برای درمان این مریضی راه هایی داریم ، با ما همراه باشید .

لکنت زبان از مهم ترین و متداولترین اختلالات تکلمی هست که معمولاً در دوران خردسالی و از سنین ۲ تا ۴ سالگی آغاز می شود و به این علت پدیده ای خاص دوران کودکی هست.

در سنین ۶ تا ۷ سالگی نیز که مصادف با زمان آغاز مدرسه هست به لحاظ ویژگی های عاطفی و سازگاری اجتماعی خاص این دوره موقعیت مناسبی هست برای بروز لکنت زبان در بین کودکانی که اکثر مستعد چنین اختلالی میباشند.

به گفته کارشناسان، سن، شرایط و ویژگی های بلوغ نیز احتمالاً در تغییر شکل یا تشدید لکنت موثر هست. لکنت زبان در بین پسران اکثر از دختران هست و در بررسی ها و تحقیقات گوناگون نسبتی در حدود ۷۰درصد برای پسران و ۳۰ درصد برای دختران ذکر شده هست.

کندی زبان در جایی پیش می آید که دستگاه های تکلم انسان دچار پاره ای از تشنج هاست؛ از این رو ادای کلمات ناگهان به مانع برخورد میکند و پیوسته مکثی در بین صحبت روی میدهد. به هنگام چنین رویدادی معمولاً انسان حرفی راکه روی آن مکث ایجاد شده هست، چندبار تکرار میکند.

نکات های مفید برای درمان لکنت زبان کودکان -آکانکات های مفید برای درمان لکنت زبان کودکان -آکا

ایده هایی برای درمان لکنت زبان در کودکان

یک گفتار درمان معتقد هست: حدود۱۰ درصد کودکان در سنین گذشته از دبستان و بین۲ تا ۶ سالگی به لکنت زبان مبتلا میباشند.

به گفته فریبا مجیری لکنت زبان زمانی پدید می آید که در جریان طبیعی گفتار وقفه ای ناگهانی و غیر طبیعی ایجاد شود و در صورتی که کودک لکنت زبان خود را بعنوان یک اختلال بپذیرد، فرآیند درمان سریع تر صورت می گیرد.

وی می افزاید: اگر علت ایجاد لکنت در کودکان شناخته شود، درمان بهتری صورت می گیرد زیرا گاه ترس و گاه ناراحتی های روانی عامل لکنت زبان هست.

این متخصص گفتار درمانی با بیان این که نگرانی والدین و تلاش آن ها برای رفع لکنت زبان موجب ایجاد حساسیت و نگرانی کودک می شود، 

در صورتی که کودک نسبت به مشکل گفتاری اش حساس شود، مشکلات او در صحبت کردن تشدید خواهد شد.

وی با بیان این که بروز رفتارهای اجتنابی در کودک به علت لکنت زبان هست، تصریح می کند: اگر کودک در معرض تمسخر همسن و سالان خود قرار گیرد،

حرف نمیزند و این عاملی برای تشدید لکنت زبان میشود. این متخصص گفتار درمانی با بیان این که نباید کودک دچار استرس شود، خاطرنشان می کند: استرس موجب میشود تا کودک اختلال گفتاری خود را همچنان مخفی کند و حرف نزند.

مجیری به روش های گوناگون درمان لکنت در کودکان اشاره می کند و میگوید: ایجاد هماهنگی میان گفتار و تنفس، افزایش مهارت واژه یابی کودک، کاهش اضطراب و به دنبال آن افزایش اعتماد به نفس از جمله راهکارهای درمان هست که توسط گفتار درمانگر صورت میگیرد.

وی، سن بروز لکنت زبان در کودکان را ۲ سالگی میداند و اضافه می کند: وقتی کودک به زبان مادری احاطه یافت کرد، این اختلال دیدن می شود، اما شایع ترین سن ۲ تا ۶ سالگی هست.

این متخصص گفتار درمانی، هم چنین برترین سن برای شروع گفتار درمانی را ۲ تا پنج سالگیمی داند و خاطر نشان می کند: والدین با دیدن اختلال در گفتار کودکان خود می توانند به مراکز خصوصی و دولتی گفتار درمانی مراجعه کنند.

وی در خصوص بهره گیری از آرام بخش ها برای درمان لکنت زبان میگوید: متاسفانه اکثر مراجعان تمایل بسیاری به مصرف آرام بخش ها دارند و از روان پزشکان می خواهند تا دارو تجویز کنند، اما بهره گیری از آرام بخش ها اگر چه در درمان بزرگسالان خوب هست، اما در کودکان معمولا موثر نیست و کمک چندانی در روند درمان کودک نخواهد داشت.

نکات های مفید برای درمان لکنت زبان کودکان -آکانکات های مفید برای درمان لکنت زبان کودکان -آکا

شخصی که دچار لکنت است چه باید بکند؟

چند راهکار در این اساس وجود دارد، از جمله این که:
– فردی که دچار لکنت هست اضافه بر درمان باید همۀ وقت سعی کند آهسته و آزاد صحبت کند و حروف صدادار را بکشد.

– با حرکات شل و سبک لب ها از روی کلمات بگذرد.
– از جایگزینی کلمات خودداری کند. فرار از بعضی کلمات فقط ترس از تلفظ آن ها را اکثر
می کند.

– در صحبت رو به جلو برود. تکرار کلماتی که بیان شده هست، کمکی نمی کند.
– ارتباط چشمی طبیعی را با مخاطب حفظ کند.

– گهگاه در صحبت لکنت عمدی ایجاد کند! با قطع و تکرار عمدی می توان احساس بازرسی بهتری بر روی تکلم در لحظه های حساس یافت کرد.

– در جستجوی کارها و مسائلی باشد که موقع لکنت مشکل را اکثر می کند. هر چه فرد خودش لکنتش را تجزیه و تحلیل کند، بهتر میتواند هماهنگی دستگاه تکلم را برقرار کند.

– به یاد داشته باشد که هدفش تکلم سلیس تر و بهتر هست نه تکلم بی عیب و نقص و ایده آل. حتی کسانی که هیچ لکنتی ندارند گاهی در صحبت کردن دچار مشکل می شوند.

– به مخاطب خود بگوید که لکنت دارد و هرگز لکنت خود را مخفی نکند بلکه با آن روبرو شود.

– اگر موقع صحبت دچار اضطراب و تنش

می شود، آن را طبیعی تلقی کند و از آن خجالت نکشد، چون عمداً دچار لکنت نشده هست.

– زمان هایی راکه دچار لکنت اکثر می شود فراموش کند و مواقعی راکه در صحبت کردن پیروز بوده هست به خاطر بسپارد.

.

منبع : talab.org