آکاایران:  

اوریون بیماری عفونی می باشد که بیشتر کودکانی که سنی بالاتر از دو سال دارند به آن مبتلا میشوند . در ادامه در مورد علائم این بیماری و راههای درمان آن مطالبی بیان شده است . 

بیماری اوریون توسط یک ویروس ایجاد می شود و دوره کمون آن حدود 14 تا 21 روز می باشد . ممکن است یک یا دو روز پیش از شروع علائم عمده، کودک دچار بد حالی عمومی شود ، سپس غدد بزاقی در ناحیه بناگوش و زیر چانه متورم می شوند ، این علامت می تواند همراه تب دیده شود.

ممکن است نخست یک طرف صورت دارای تورم شده  و بیماری طرف دیگر صورت را نیز درگیر سازد و یا این که همزمان در هر دو طرف بروز کند. تورم غدد بزاقی سبب درد هنگام بلعیدن می شود. همچنین ممکن است به علت توقف ترشح بزاق از غدد بزاقی ، خشکی دهان وجود داشته باشد. تورم بیضه ها یا تخمدان در موارد نادر دیده می شود، علیرغم این علائم ، اوریون یک بیماری کم خطر است ، با این حال اگر قبل ، در طی و یا بعد از تورم غدد بزاقی کودک دچار درد و سفتی گردن شود، علامت بروز مننژیت ناشی از اوریون است که می تواند خطرناک باشد.

اقدامات لازم که می توان برای کمک به کودک انجام داد شامل :

جهت کمک می توانید غذاهای مایع مثل شیر، سوپ و یا ماست به کودک بدهید تا بلع غذا برای او آسانتر باشد .

نخستین اقداماتی که شما می توانید انجام دهید:

1- نخست درجه حرارت بدن او را کنترل نموده و اگر حرارت بالا بود با استفاده از اسفنج مرطوب ، تب را پایین بیاورید؛

2- از غذاهای مایع برای کودک استفاده کنید؛

3- برای برطرف کردن خشکی دهان ، مایعات فراوان به کودک بدهید و در صورت وجود مشکل در نوشیدن از نی استفاده کنید؛

4- یک کیسه آب گرم را در یک حوله پیچیده و آن را روی موضع درد قرار دهید؛

5- برای تأیید تشخیص هرچه زودتر با پزشک مشورت کنید. همچنین در صورت بدتر شدن بیماری پس از گذشت 10 روز و و جود سردرد یا سفتی گردن حتماً با پزشک تماس بگیرید.


اقداماتی که پزشک می تواند برای کودک انجام دهد :

- برای اوریون هیچ درمان خاصی موجود نیست ، پزشک شما ممکن است توصیه کند که تا 5 روز پس از بین رفتن تورم غدد بزاقی ، از رفتن کودک به مدرسه جلوگیری کنید

- اگر بیضه ها متورم و دردناک هستند ، ممکن است پزشک استراحت مطلق و شربت استامینوفن توصیه کند تا تورم از بین برود


منبع : تبیان

.

منبع : banookade.ir