آکاایران: کمردرد کودکان نسبت به بزرگسالان زیاد شایع نیست ولی در صورت وجود ممکن است ناشی از علل بسیار مهم و جدی باشد، لذا در صورت بروز این عارضه در کودک، بایستی  کودک توسط پزشک ویزیت شود.

نبض ما – علت کمردرد کودکان در غالب اوقات به علت کشیدگی و اسپاسم عضلات کمر است که آن هم بدنبال انجام فعالیت های ورزشی است. این درد ها در غالب اوقات با کمی استراحت و بعد از ۲-۱ هفته از بین میرود. کمردرد کودکان وقتی بیش از یک ماه طول میکشد جدی است و باید علت آن بدقت بررسی شود.

عوامل زمینه ساز کمردرد کودکان شامل:

  • کوله پشتی سنگین:توصیه بر این است که وزن کوله بیشتر از ۱۰ تا ۲۰ % وزن بچه نباشد. اخیرا توجه زیادی به نقش استفاده از کوله پشتی در ایجاد کمردرد کودکان معطوف شده است. در ضمن کوله بایستی روی هر دو شانه آویزان باشد نه فقط روی یک شانه آویخته شود. مطلب دیگر مدت و مسافتی است که کوله حمل می شود. داشتن پد برای بدن و برای موارد سنگینتر تکیه گاه روی کمر و انتشار یکنواخت سنگینی روی کل سطح کوله نیز پیشنهاد می شود.
  • استفاده از تشک خواب نرم باعث درد و خشکی صبحگاهی می شود
  • تجهیزات ورزشی نامناسب مثل محل نامناسب صندلی دوچرخه، کفش نامناسب دونده ها
  • افسردگی اضطراب و استرس زیاد روانی-اجتماعی

علت کمردرد کودکان

کشیدگی عضله

کشیدگی عضلات اطراف ستون مهره شایع ترین علت کمردرد کودکان و نوجوانان است. این دردها معمولا به چند روز استراحت و مصرف دارو و تقویت عضلات شکم و کمر جواب داده و خوب می شود.

کمر قوزدار یا کیفوز Kyphosis

در نوجوانان قوس زیاد بالای کمر به به صورت قوز کردن است و کمر را به جلو خمیده می کند می تواند موجب کمردرد شود. افزایش قوس کمر در این افراد به صورت افزایش قوس ستون مهره در ناحیه سینه ای است و به آن کیفوز شوئرمن  Scheuermann’s kyphosis می گویند.

در این بیماری مهره های ناحیه سینه ای تغییر شکل داده و موجب قوز می شوند. درد در این افراد در قسمت های بالایی ستون مهره است و با فعالیت بدنی شدیدتر می شود.

شکستگی استرسی ستون مهره Stress fracture of the spine

این بیماری که آن را اسپوندیلولیز Spondylolysis هم می گویند می تواند موجب کمردرد در نوجوانان شود. ورزش هایی که در آنها کمر زیاد می چرخد یا به عقب زیاد خم می شود مانند ژیمناستیک شیرجه یا فوتبال می تواند زمینه را برای بروز این بیماری فراهم کند.

سرخوردن مهره

به این عرضه اسپوندیلولیستزی Spondylolysthesis می گویند و به علت سرخوردن یک مهره کمری به سمت جلو روی مهره پایینی به وجود می آید.

شایع ترین محل آن، اتصال مهره های کمری به خاجی است یعنی معمولا مهره پنجم کمری روی مهره اول خاجی یا ساکروم به سمت جلو سر می خورد. اگر این سرخوردن و به جلو آمدن مهره شدید باشد کانال نخاعی تنگ شده و به ریشه های عصبی فشار وارد می شود که این خود موجب علائم عصبی در نزد بیمار می گردد.

عفونت

در بچه های با سن کم عفونت دیسک Diskitis می تواند موجب کمردرد کودکان شود. عفونت مهره معمولا در سنین ۵-۱ سالگی ایجاد می شود گرچه تا سنین نوجوانی هم دیده می شود. علائم این بیماری به صورت درد در پایین کمر و یا حتی شکم و خشکی ستون مهره است.

لنگش در حین راه رفتن و امتناع بچه از راه رفتن از دیگر علائم بیماری است. وقتی بچه می خواهد از روی زمین چیزی را بردارد به جای خم شدن به جلو، دو زانو می نشیند و فاقد خم کردن کمر جسم را گرفته و بلند می شود.

تومور

به ندرت کمردرد می تواند به علت تومورهای استخوانی مثل استئوئید استئوما Osteoid- osteoma استئوبلاستوما، گرانولوم ائوزینوفیلیک، کیست استخوانی آنوریسمی و تومورهای بدخیم مانند لوسمی باشد. این تومورها بیشتر در ستون مهره های سینه ای و یا کمری هستند. در این بیماران درد همیشگی است و به مرور بیشتر می شود. هم در روز و هم در شب است و شدت آن معمولا ارتباطی با فعالیت بدنی ندارد.

عفونت دیسک در کودکان

یکی از علل بروز کمردرد کودکان ، عفونت است. عفونت ها از جاهای دیگر بدن سرایت می کند به عنوان مثال عفونت های دندانی، عفونت مثانه و روده می تواند منجر به کمردرد شود به طوریکه در این شرایط میکروب در جریان خون پخش می شود و کنار دیسک می نشیند و منجر به کمردرد کودکان می گردد.

این نوع کمردرد در کشورمان شیوع کمی دارد در بعضی مناطق محروم به سبب سو تغذیه و فقر بهداشتی ممکن است کودکان به سبب عفونت دچار کمردرد شوند.

علت کمردرد کودکان مدرسه ای  -آکاعلت کمردرد کودکان مدرسه ای  -آکا

کمردرد در دوران بلوغ

در بررسی های بعمل آمده نشان داده شده است که شیوع کمردرد بیشترین افزایش را در حدود سن بلوغ  و جهش رشدی نشان می دهد.( شیوع کمردرد در ۱۸% بچه های ۱۴ سال گزارش شده است در سنین بالاتر ۱۵-۱۸ سال در حدود ۵۰% که به شیوع بالغین نزدیک میشود.) این عارضه معمولا در سنین بلوغ یعنی زمانی که بیمار رشد سریع بدنی و قدی پیدا می کند دیده می شود.

درد معمولا خفیف است و به باسن و ساق تیر می کشد. درد با فعالیت بدنی بیشتر شده و با استراحت کم می شود. این بیماران در حین راه رفتن قدم های کوچک بر می دارند.

بعضی از نوجوانان کمردردهای شدیدی دارند که معمولا علت آنها سفت بودن عضلات همسترینگ (عضلاتی که در سطح داخلی و کشاله ران قرار دارد) و ضعف عضلات شکم است. اغلب این دردها با نرمش های کششی و تقویتی خوب می شوند.

نبض ما– گردآوری

دکتر ریحانه برکتین، ممتاز نیوز، پزشکین

.

منبع : nabzema.ir