آکاایران: دندان در آوردن نوزاد مرحله ای است که برای والدین بسیار خوشحال کننده بوده و همچنین ممکن است مشکلاتی را هم ایجاد کند.

نبض ما– این که اولین دندان نوزاد در چه زمانی از لثه ها بیرون می زند، در هر نوزادی کمی متفاوت است. البته به طور کلی باید گفت که دندان در آوردن نوزاد حدودا از شش ماهگی شروع می شود.

رویش دندان ها حتی در سن سه ماهگی و یا حتی دیرتر صورت گیرد. همچنین شکل دندان در آوردن هر نوزادی ممکن است با نوزاد دیگر متفاوت باشد.

آکاایران: همه آنچه باید درباره دندان در آوردن نوزاد بدانید

زمانی که لثه نوزاد کمی متورم می شود و به دنبال آن ریزش آب دهان و یا دیگر مشکلات مانند ساییدن انگشت به دهان و لثه ایجاد می شود، احتمال این می رود که نوزاد در حال دندان در آوردن باشد. در این زمان، بعضی از والدین با صبر رفتار کرده و برخی دیگر هم نگران می شوند.

البته مدت زمان بروز این علائم در هر نوزادی متفاوت بوده و موضوع نگران کننده ای نیست و شما می توانید با آرامش کامل و مراجعه به پزشک متخصص اطفال، این روند را تحت کنترل داشته باشید.

به طور کلی و طبق نظر پزشکان، رشد اولین دندان در نوزادان کمی متغیر است و معمولا دندان های جلو، زودتر در آمده و سپس، دندان های بالایی و پایینی رشد می کنند که تا حدود دو سالگی کودک است. در برخی از موارد بسیار نادر هم نوزاد ممکن است با دندان متولد شود.

همه آنچه باید درباره دندان در آوردن نوزاد بدانید همه آنچه باید درباره دندان در آوردن نوزاد بدانید

نیازهای نوزاد در زمان دندان در آوردن

طبق نظر پزشکان، شما می توانید در هنگام روند دندان در آوردن نوزاد به او کمک کنید به عنوان مثال می توانید برای او، اسباب بازی های مخصوص لثه استفاده کنید. این اسباب بازی ها معمولا ژله ای بوده و می توانند نوزاد را آرام کنند.

البته مصرف هر گونه مسکن برای آرام کردن نوزاد ممنوع است. شما می توانید با یک پنبه تقریبا مرطوب، اولین دندان های نوزاد را تمیز کنید.

همه آنچه باید درباره دندان در آوردن نوزاد بدانید همه آنچه باید درباره دندان در آوردن نوزاد بدانید

با در نظر گرفتن این نکته که هنگام بیرون زدن دندان ها از لثه، آن ها خیلی کوچک هستند و همچنین این فرایند در هر نوزادی می تواند متفاوت باشد، نشانه ها و علائم هم ممکن است متفاوت باشد.

برخی از این علائم عبارتند از:

گاز گرفتن و نیاز به جویدن

زمانی که دندان به لثه فشار می آورد، فشار از طرف مخالف می تواند برای نوزاد آرامش بخش باشد و بنابراین نوزاد سعی می کند تا هر شی دم دست خود را گاز بگیرد و این، نیاز غریزی او در مقابل فشار دندان است.

متورم شدن لثه ها

بعضی اوقات، پیش از بیرون زدن دندان ها، لثه نوزاد متورم و قرمز می شود و این تورم و التهاب می تواند برای نوزاد ناراحت کننده باشد.

آبریزش دهان

یکی از نشانه های دندان در آوردن نوزاد ، ترشح زیاد آب دهان است. در این زمان به دلیل بیرون زدگی دندان، نوزاد آبریزش دهانی دارد.

مطالب مرتبط

علائم اختلال خواب در کودکان چیست؟

افزایش قد کودکان با این راهکارها

صبحانه مناسب برای اسهال کودک

ریزترین نکات درباره نوزاد سه ماهه

همه آنچه باید درباره دندان در آوردن نوزاد بدانید همه آنچه باید درباره دندان در آوردن نوزاد بدانید

ترتیب دندان در آوردن نوزاد

به طور معمول، ترتیب در آمدن دندان ها در نوزادان به صورت جفت است. یعنی در مرحله اول، دو دندان جلو و پایین و تقریبا یک تا دو ماه بعد، دو دندان بالایی بیرون می زنند.

گاهی اوقات هم ممکن است چهار دندان جلو و پایین روییده و سپس، دندان های بالایی رشد کنند. البته در بعضی موارد، چهار دندان پیشین پایین رشد کرده و در طرف بالا دندانی نمی روید یا برعکس.

دندان در آوردن نوزادان و تب

یکی از مهم ترین عوارض مربوط به دندان در آوردن نوزادان، بیقراری های او و بروز تب است.زمانی که نوزاد بیقرار می شود برای آرامش و تسکین درد خود، هر چیزی را به لثه می ساید و ممکن است تب کند. برای کاهش درد نوزاد و همچنین تب او می توانید از قطره استامینوفن استفاده کنید.

شما باید اجازه دهید که روند رویش دندان به خوبی طی شود و مطمئن باشید که مشکلی ایجاد نمی شود و در واقع بروز تب در نوزاد، امری طبیعی محسوب می شود. بروز  تب و گاهی هم اسهال در بعضی از کودکان دیده می شود.

در دوران نوزادی معمولا همراه با جدا شدن نوزاد از مادر پس از تولد، نوزاد، دارای سیستم دفاعی مستقل شده و به دلیل اینکه هنوز قدرت لازم را پیدا نکرده، ممکن است در برابر برخی موارد عوارضی را از خود نشان دهد مانند تب در هنگام رویش دندان ها که موضوعی طبیعی است.

همه آنچه باید درباره دندان در آوردن نوزاد بدانید همه آنچه باید درباره دندان در آوردن نوزاد بدانید

تب دندان چند روز طول می کشد

بروز تب در هنگام رویش دندان ها معمولا در هر کودکی متفاوت است و گاهی برخی از کودکان این دوران را فاقد تب و سایر علائم طی می کنند. به هرحال بروز تب ممکن است یک تا دو روز طول کشیده و به راحتی رفع می شود.

علت زود دندان در آوردن نوزاد

دندان در آوردن در هر کودکی می تواند متفاوت باشد و این مورد بیشتر عامل ژنتیکی دارد. بنابراین در صورتی که رویش دندان در نوزادی، زودتر از دیگر نوزادان باشد ، بیشتر دلیل ژنتیکی و فردی دارد.

سن دندان در آوردن نوزاد

بر طبق نظر پزشکان، سن دندان در آوردن نوزادان بیشتر حوالی شش تا هفت ماهگی است که البته از سن سه ماهگی خارش و آبریزش دهان  شروع شده و پس از آن، دندان ها شروع به بیرون زدن از لثه می کنند.

همه آنچه باید درباره دندان در آوردن نوزاد بدانید همه آنچه باید درباره دندان در آوردن نوزاد بدانید

علت دندان در آوردن کودک از فک بالا

همانطور که عنوان شد، سن دندان در آوردن نوزاد و همچنین چگونگی روند آن، عاملی ژنتیکی داشته و ممکن است در برخی از نوزادان، رویش دندان ابتدا در فک پایینی و سپس بخش بالایی لثه باشد. همچنین ممکن است در برخی از کودکان ابتدا دندان، از فک بالایی رشد کرده و بیرون بزند.

باید گفت که این اتفاق مسئله مهمی نبوده و نگرانی ایجاد نمی کند. به طور کلی هر نوزادی تقریبا در هر ماه یک دندان در می آورد. در برخی موارد هم ممکن است به سبب شرایط ژنتیکی و یا تغذیه نوزاد، زمان رویش دندان کمی دچار تاخیر شود. برای اینکه نوزاد زودتر دندان در آورد می توانید به او لبنیات و ماست بدهید.

نبض ما– ترجمه: مهناز ضحاکی

همه آنچه باید درباره دندان در آوردن نوزاد بدانید
5 (100%) 3 رای
.

منبع : nabzema.ir