آکاایران: مجموعه: بیماری های شایع کودکان

آکاایران: اختلال در یادگیری کودکان، مراقب پیرتروئیدها باشید!

استفاده گسترده از حشره کش ها باعث مشکلات عصبی در انسان می شود
 
افزایش سطح سموم پیرتروئید ناشی از حشره کش ها و آفت کش ها در ادرار کودکان با کاهش قابل توجهی در قابلیت عملکرد شناختی آنها ارتباط دارد. مطالعه ای که روی 300 جفت مادر و کودک صورت گرفته، شواهدی ارائه کرده است که نشان می دهد استفاده گسترده از حشره کش ها سبب به وجود آمدن مشکلات عصبی در انسان می شود.


سموم پیرتروئید شامل خانواده ای از حشره کشها هستند که کاربرد گسترده‎ ای دارند: از قبیل کشاورزی، دامپزشکی و محصولات خانگی مانند شامپوهای ضد شپش و پشه کشها. نحوه عملکرد آنها به این گونه است که انتقال دهنده های عصبی را در حشرات مسدود کرده و منجر به فلج آنها می شوند. این محصولات به دلیل اثر بخشی و ایمنی نسبی که برای انسان ها و پستانداران دارند، جایگزین محصولات قدیمی تر و خطرناک تر مانند ارگانوکلرین ها، ارگانوفسفات ها و کاربامات شده اند.


پیرتروئید برای کودکان خطر بیشتری نسبت به بزرگسالان دارد. از آنجا که کودکان معمولا از شامپوی ضد شپش استفاده می کنند، تماس بیشتری با گرد و غبار روی سطح زمین که منبع آلاینده هاست دارند و از سوی دیگر به طور مرتب دست خود را به دهانشان می برند،  این سموم عمدتا از طریق دستگاه گوارش و پوست آنها جذب می شود. سپس به سرعت در کبد متابولیزه شده و در ۴۸ ساعت متابولیتهای تشکیل دهنده آن از طریق ادرار دفع می شود.


با توجه به این عوامل و نوع عملکرد پیرتروئیدها، پژوهشگران این فرضیه را مطرح کردند که این سموم روی سلسله اعصاب و رشد کودکان تاثیر منفی دارد.


بارداری دوره مهمی از زندگی برای سلامت آینده کودک است. به همین دلیل محققان گروه های مادر-کودک را که در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ ایجاد شده بود و در آن ۳۵۰۰ جفت مادر و کودک مورد پایش قرار گرفته بودند بررسی کردند. این گروهها به طور همزمان تاثیر پیرتروئیدها را بر کودک در دوران جنینی و دوران کودکی مورد بررسی قرار داده بودند.


در مجموع ۲۸۷ زن به طور تصادفی از این گروهها انتخاب و موافقت کردند که در سالروز ششمین سال تولد کودک خود در این مطالعه شرکت کنند. به این منظور دو روانشناس برای بازدید به منازل این افراد فرستاده شدند، که یکی از آنها عملکرد عصبی کودک را با استفاده از مقیاس WISC  ( مقیاس مربوط به شاخص کلامی درک مطلب و شاخص حافظه ) ارزیابی و دیگری محیط خانوادگی و محرکهایی را که احتمالا بر تحول فکری کودک نقش داشته اند بررسی می کردند. نمونه ادرار کودکان و نمونه گرد و غبار محیط خانه نیز جمع آوری شد.
ضعف عملکرد شناختی کودک
در این مطالعه برای تخمین تاثیر پیرتروئیدها، سطح ۵ متابولیت موجود در نمونه ادرار مادر در دوران بارداری و در نمونه ادرار کودک در شش سالگی اندازه گیری شد. نتایج نشان داد که افزایش سطح تنها دو متابولیت از ۵ متابولیت موجود در ادرار کودکان با کاهش قابل توجه توانایی عملکرد شناختی کودک ارتباط داشت و ارتباط خاصی بین سه متابولیت دیگر و عملکرد کودک یافت نشد.


پیامدهای کاهش قابلیت شناختی کودکان برای توانایی یادگیری و رشد اجتماعی آنها یک نقص برای فرد و جامعه محسوب می شود. محققان در این مطالعه بر آن هستند تا علل آن را شناسایی کرده و اقدامات پیشگیرانه ای را صورت دهند. البته برای این کار هنوز به مطالعات بیشتری نیاز است.

 

 

.

منبع : beytoote.com