آکاایران: مجموعه: بهداشت کودکان

آکاایران: آماده کردن بچه ها برای مدرسه

بچه ها را برای مدرسه آماده کنید

 

شهریور، یعنی مقدمه ای بر فصل پاییز و فصل پاییز یعنی شروع نیمکت نشینی و کوله به دوشی و درس و مدرسه! طبیعی است که بعد از چند ماه تعطیلی مدرسه ها و تفریح و گشت و گذار، شروع مدرسه برای هر بچه مدرسه ای سخت است. البته هستند بچه هایی که مدرسه را برای دیدار دوباره دوستان، بازی و شیطنت دوست دارند.
 
از گروه دوم که استثنا هستند! بگذریم، آنچه بچه ها را برای مدرسه رفتن تشویق می کند، خرید وسایل مدرسه است. چراکه اضطراب و هیجان کودکان برای شروع مدرسه، لابه لای بوی نویی کیف، برق کفش نو، دفترهای رنگارنگ، رنگ های متنوع مداد و خودکار و... گم می شود و به آنها کمک می کند دوباره همه قید و بندهای مدرسه را تحمل کنند اما جدا از رنگ و زیبایی و طرح لوازم مدرسه، باید با بچه ها همراه شد که وسایل را به درستی انتخاب کنند تا دچار آسیب جسمی نشوند.
تأثیر منفی استفاده طولانی از کوله پشتی نامناسب
 گردن درد و سردرد ناشی از فشار کوله بر اعصاب و عضله های این نواحی
 آسیب به ستون فقرات و خارج شدن آن از محور اصلی
 کاهش ظرفیت تنفسی و فشار به قفسه سینه به دلیل سنگینی کوله و کشش به عقب کوله
ایجاد برجستگی در استخوان های کمر و پشت و ایجاد تحدب در این بخش ها که به آن حالت گوژپشتی می گویند
 درد عضلانی و گرفتگی عضلات کمر- لگن
مراقبت از موها در مدرسه
  مقنعه و روسری، اگرچه موها را از آسیب گرد و خاک محافظت می کنند اما از آن طرف هواخوری و استفاده از آفتاب را برای موها کم می کنند. به همین دلیل ممکن است عوارضی مانند قارچ پوستی، موخوره، کدری رنگ مو و... دیده شود. بنابراین با شروع فصل درس و مدرسه و استفاده از مقنعه در کودکان باید به سلامت موهای آنها بیشتر توجه کرد.
در مدرسه آزاد باشند
 باید شرایط در مدرسه طوری فراهم شود که بچه ها حتما در مدرسه و سر کلاس، مقنعه شان را دربیاورند. به این ترتیب خطر آسیب به موها به طرز چشمگیری کاهش پیدا می کند.
 
 موها را کوتاه کنید
 کوتاه بودن موها به حفظ سلامت بچه ها در فصل درس و مدرسه بیشتر کمک می کند؛ به ویژه درباره دخترها که باید از مقنعه استفاده کنند.
 
 آفتاب خوری
 موها و کف سر به آفتاب نیاز دارند. بنابراین در روزهای تعطیل حتما با فرزندتان به پارک بانوان بروید و بگذارید موهای او فاقد مقنعه و روسری کمی آفتاب بخورد. این آفتاب مشکلات احتمالی کف سر را نیز از بین می برد.
 
هواخوری
 به محض رسیدن به خانه مقنعه را از سر برداشته و اگر موها را بسته اید، آنها را باز کنید.
 
محکم نبندید
 اگر موهای فرزندتان بلند است، بهترین روش برای حفظ سلامت موها، بافتن آنها است. اگر به قدری بلند نیست که بافته شده و اینقدر هم کوتاه نیست که فاقد جمع کردن زیر مقنعه باشد، آن را با کش پارچه ای به شکلی که به ریشه مو آسیب نرسد، آنها را جمع کنید. به هیچ وجه موها را زیر مقنعه باز نگذارید.
 
شست وشوی ملایم
 حتما باید یک روز در میان حمام بروند. در زمان بلوغ یا درصورتی که تحرک بدنی بالا می رود و تعرق زیاد می شود، شست وشوی روزانه با شامپوی روزانه پیشنهاد می شود.
 
فرق سر را عوض کنید
 اگر موهای فرزندتان را همیشه از فرق سر کج یا از میانه باز می کنید، جهت آن را تغییر دهید. یکی از راهکارهای جلوگیری از آسیب به موها و نازک شدن آنها، تغییر جهت فرق است.
 
 مقنعه را بشویید
 اگر مانتو و شلوار بچه ها را هفته ای یک بار می شویید، مقنعه آنها را دو یا سه روز یک بار بشویید، در آفتاب پهن کنید و بعد از آن با اتوی داغ، اتو کنید.
 
به متخصص مراجعه کنید
 درصورت مشاهده هر نوع تغییر نامناسب در موها یا پوست سر، حتما فرزندتان را نزد متخصص پوست و مو ببرید.
 


.

منبع : beytoote.com