آکاایران: “علائم آبله مرغان نوزاد” | “درمان آبله مرغان نوزاد” و علت آبله مرغان کودک

آکاایران: علائم آبله مرغان نوزاد | درمان آبله مرغان نوزاد و علت آبله مرغان کودک

آبله مرغان در نوزادان,درمان آبله مرغان در نوزادان,علائم آبله مرغان نوزاد
bxs1

“آبله مرغان” که به آن “واریسلا” نیز می گویند توسط ویروس واریسلا- زوستر ایجاد می شود که از خانواده ویروس هرپس است. این بیماری در افراد بالای 50 سال شیوع زیادی دارد. هرچند این بیماری اغلب در قشر جوان بروز می کند، براساس آمار مرکز کنترل بیماری های ایالات متحده این بیماری می تواند کودکان و نوزادان را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

bxs2

2- زمانی که نوزاد توسط فردی که این بیماری را دارد لمس شده یا نگهداری شود.

3- استنشاق قطرات عطسه یا قرار گرفتن در تماس با بزاق فردی که آبله مرغان دارد.

4- تماس با اقلام شخصی فرد آلوده به آبله مرغان، لوازمی مانند: ظروف، اسباب بازی و …

bxs3

دوره انکوباسیون ویروس واریسلا بین 10 تا 21 روز است. این به آن معناست که کودک می تواند 21 روز بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس علائم را نشان دهد. بثورات قرمز از اولین “علائم آبله مرغان” است. بثورات برای اولین بار در سر و صورت ظاهر می شود و در نهایت در سراسر بدن گسترش می یابد. بثورات در 5 مرحله ایجاد می شود و هر کدام به مدت 24 ساعت طول می کشد.

این 5 مرحله عبارتند از: قرمزی، ایجاد حباب های آبدار، حباب های ابری، باز شدن زخم و ایجاد پوسته های خشک قهوه ای. مجموعه جدیدی از بثورات 3 تا 4 روز بعد دوباره ظاهر می شود. بنابراین شما ممکن است هر 5 مرحله را در قسمت های مختلف بدن ببینید. ضمن آنکه نوزاد تب بالای 38 درجه نیز دارد. علائمی همچون نشانه های سرماخوردگی مانند: آبریزش بینی، سرفه و عطسه، درد شکم دائمی و کاهش اشتها، بدن درد و خستگی عمومی نیز در نوزاد دیده می شود

“بثورات پوستی ” که تقریباً در هر جای بدن می تواند پدید آید، از جمله روی پوست سر، آلت تناسلی، و داخل دهان ، بینی، گلو یا مهبل . تاول ها ممکن است در نواحی بسیار وسیعی از پوست گسترده شده باشند، اما در دست و پا کمتر ظاهر می شوند. تاول ها در عرض 24 ساعت می ترکند و در محل آنها دلمه تشکیل می شود. هر 3 تا 4 روز مجموعه هاییی از تاول های جدید به وجود می آیند.

bxs4

پزشک متخصص با دو روش می تواند بیماری را تشخیص دهد؛ یکی مشاهده است که پزشک از طریق بررسی بثورات به وجود آبله مرغان پی می برد. روش دوم آزمایش خون است که در صورتی که پزشک درباره تشخیص قطعی شک داشته باشد آن را تجویز می کند.

bxs5

آبله مرغان نیازی به درمان های پزشکی ندارد زیرا آبله مرغان یک بیماری ویروسی است و بنابراین هیچ درمان پزشکی ویژه ای ندارد. باید منتظر باشید سیستم ایمنی نوزاد این ویروس را از بین ببرد. پزشک ممکن است به نوزاد آنتی هیستامین تجویز کند تا خارش نوزاد را کاهش دهد. با این حال برخی داروهای ضدویروسی وجود دارد که برای نوجوانان و افراد بزرگسال تجویز می شود که در صورت داشتن شرایط آلرژیک مانند: اگزما و آسم قطعا باید تجویز شود. فاقد دارو کودک مبتلا به آبله مرغان طی 5 تا 10 روز از اولین ظهور علائم، بهبود می یابد.

bxs6
 • استراحت مناسب

مانند هرگونه بیماری ویروسی دیگر در آبله مرغان نیز استراحت به سریع تر درمان شدن نوزاد کمک می کند. بنابراین اجازه دهید کودک بخوابد و کاملا در آرامش استراحت کند.

 • شستشوی روزانه نوزاد

استفاده از آبی که در دمای اتاق قرار دارد به صورت روزانه برای شستشوی کودک می تواند به کاهش شدت خارش کمک کند.

 • مایعات زیاد

به نوزادتان همچنان شیر خودتان را بدهید اگر کودک بالای یک سال است میتوانید مواد غذایی مانند آب مرغ و سوپ عدس را به او بدهید. رژیم غذایی مایعات می تواند به تغذیه کودک کمک کند زیرا غذاهای جامد به دلیل درد و زخم معده به سختی قابل خوردن است.

کودک به دلیل خارش بثورات مدام می خواهد آنها را با ناخن دستکاری کند بنابراین برای پیشگیری از این اتفاق بهتر است ناخن های کودک را کوتاه کنید تا آسیبی به خود نزند.

bxs7

“واکسن آبله مرغان” می تواند کودک را در مواجهه با ویروس محافظت کند. اما سایر اقدامات درمانی مانند: دور نگهداشتن نوزاد از افراد آلوده و حفظ بهداشت عمومی می تواند بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا نوزاد به آبله مرغان باشد. محیط اطراف کودک را تمیز نگهدارید و مدام دستهای خودتان را بشویید و اسباب بازی های کودک را تمیز کنید زیرا ویروس ها می توانند در سطوح بی جان همچنان زنده بمانند.

گفتنی است نوزادانی که به عوارض واکسن واکنش شدید نشان می دهند دور دوم واکسن آبله مررغان را نمی توانند دریافت کنند. نوزادان مبتلا به ایدز به دلیل سیستم ایمنی ضعیف نمی توانند واکسن دریافت کنند. همچنین نوزادان سرطانی یا آنهایی که حساسیت دارند قادر به دریافت واکسن نیستند.

علائم آبله مرغان نوزاد | درمان آبله مرغان نوزاد و علت آبله مرغان کودکعلائم آبله مرغان نوزاد | درمان آبله مرغان نوزاد و علت آبله مرغان کودک
علت و علائم آبله مرغان نوزاد,راههای پیشگیری و جلوگیری از آبله مرغان نوزاد,درمان آبله مرغان
bxs8

بهبود خود به خودی : کودکان معمولاً در عرض 7 تا 10 روز بهبود می یابند. اما در بزرگسالان این مدت بیشتر است و احتمال بروز عوارض در آنها بیشتر است . پس از بهبود، فرد برای تمام عمر در مقابل آبله مرغان ایمنی دارد. گاهی پس از طی شدن طول بیماری آبله مرغان ، ویروس در بدن به حالت خفته باقی می ماند (احتمالاً در ریشه اعصاب نزدیک نخاع ). این ویروس خفته ممکن است سال ها بعد دوباره بیدار شود و بیماری عفونی زونا را ایجاد کند.

bxs9
 • عفونت باکتریایی ثانویه برروی تاول های آبله مرغان
 • عفونت ویروسی چشم
 • التهاب مغز یا آنسفالیت (التهاب حاد بافت مغزی)
 • احتمال بروز زونا در سال ها بعد در دوران بزرگسالی
 • به ندرت باقی ماندن جای تاول ، در صورتی که تاول عفونی شود
 • میوکاردیت (التهاب عضله قلب )
 • آرتریت (التهاب مفصل ) به طور گذرا
 • ذات الریه
 • نشانگان ری
bxs10

سندروم ری یا نشانگان ری: نشانگان ری یک بیماری نادر در کودکان و نوجوانان است که مغز و سایر اعضای مهم را درگیر می سازد. نشانه های آن عموماً استفراغ، کاهش هوشیاری، تشنج یا حمله های عصبی، تغییرات شخصیتی و گیجی را شامل می شود. علی رغم اینکه در این سندروم مسمومیت کبدی رخ می دهد، معمولاً زردی مشاهده نمی شود.

دوبینی چشم، کاهش قدرت شنوایی، از دست دادن عملکرد عضلات، فلج بازوها یا پاها، مشکلات در گفتار و ضعف در بازوها یا پاها از دیگر نشانه های این سندروم هستند. 20 تا 40 درصد موارد به مرگ منجر می شود و یک سوم رهایی یافتگان با آسیب های مغزی قابل توجهی روبرو خواهند بود. از آنجا که این بیماری در 90 درصد موارد همراه مصرف آسپرین دیده شده است، لذا در حال حاضر مصرف آسپرین جز در مورد بیماری کاوازاکی در کودکان ممنوع شده است و با این اقدام پیشگیرانه شیوع این سندروم به میزان زیادی (تا حد 90 درصد) کم شده است.

.

منبع : https:baelm.net