آکاایران: علت یبوست نوزادان|”درمان یبوست نوزاد”|”درمان خانگی یبوست نوزاد

آکاایران: علت یبوست نوزادان|درمان یبوست نوزاد|درمان خانگی یبوست نوزاد

علت یبوست در شیرخواران,درمان یبوست شیرخواران,علت یبوست نوزادان

شیرخوارانی که شیرمادر می خورند کمتر دچار یبوست می شوند، چون شیر مادر به راحتی هضم می شود و ترکیب چربی و پروتئین آن طوری است که باعث ابتلا به یبوست نمی شود. در روده کودکانی که شیرمادر می خورند، انواع مختلف باکتری های مفید وجود دارد که توانایی شکستن و هضم پروتئین های پیچیده شیر را دارند درنتیجه در این کودکان مدفوع نرم تر و حرکات روده راحت تر است. میزان هورمون موتیلین که حرکات روده را افزایش می دهد نیز در این کودکان بیشتر است.

bxs1

1- مدفوع سفت، خشک یا تکه تکه.

2- گریه و زورزدن هنگام دفع. (زورزدن تنها نشانه یبوست نیست.)

3- مدفوع نکردن برای 2 تا 3 روز در کودکانی که شیرخشک می خورند و یک هفته برای کودکانی که شیر مادر می خورند. (وقتی مدفوع نرم است، دفع یک بار در هفته به معنی یبوست نیست.)

4- اشتهای کم، وزن نگرفتن و خونریزی از مقعد.

bxs2

در ماه های اول تولد، روزی چند بار دفع یا حتی یک بار در هفته طبیعی است. در موارد نادر می تواند بین هر بار دفع 3 هفته هم فاصله بیفتد. بچه هایی که شیر مادر می خورند، معمولا تا 2 تا 3 ماهگی حرکات روده زیادی دارند و مدفوعشان زردرنگ است. با شروع غذای جامد، حرکات روده تغییر می کند و ممکن است شکم کودک روزی چند بار یا هر 2 یا 3 روز یک بار کار کند.

برخی بچه ها به علت دریافت ترکیب های جدید موادغذایی، دچار یبوست خفیف می شوند. اگر کودک غذای جامد زیاد مصرف کند، ممکن است به علت کم آبی دچار یبوست شود. یک بچه سالم که شیر مادر می خورد به ندرت دچار یبوست می شود. بیشتر شیرخواران هنگام تغییر شیر مادر به شیرخشک یا آغاز تغذیه تکمیلی و شروع غذای جامد، دچار یبوست می شوند.

علت یبوست نوزادان|درمان یبوست نوزاد|درمان خانگی یبوست نوزادعلت یبوست نوزادان|درمان یبوست نوزاد|درمان خانگی یبوست نوزاد
دلایل یبوست شیرخواران,درمان خانگی یبوست نوزادان,درمان یبوست کودکان
bxs3

1. معمولا “علت یبوست کودکان” غذاست اما در برخی موارد می تواند علامت یک بیماری جدی باشد. علت یبوست در نوزادانی که شیر مادر می خورند، اغلب مادرزادی است مانند سیستیک فیبروزیس، دیابت بی مزه، کم کاری تیروئید و نقص های مادرزادی در روده و مقعد.

2. بیشتر شیرخواران هنگام شروع غذای جامد یبوست را تجربه می کنند. بعضی غذاها اگر زود یا به مقدار زیاد استفاده شوند، یبوست ایجاد می کنند. موز، برنج، نان سفید، سیب زمینی، ماست، پنیر و پاستا غذاهایی هستند که باعث کندی حرکت روده شده وباعث یبوست میشوند.

در بچه هایی که شیرخشک می خورند، مایعات کم، فیبر کم، تغییر نوع شیرخشک (غلظت بیشتر، فاقد لاکتوز، حاوی کازیین) می تواند باعث ابتلا به یبوست شود.

3. یکی دیگر از دلایل یبوست کودکان کم شدن آب بدنشان است. وقتی بدن کودک کم آب می شود، از آنچه کودک می خورد آب جذب می کند و درنتیجه مدفوع سفت و خشک و دفع آن سخت می شود.

4. مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن، آنتی بیوتیک، استامینوفن یا ابتلا به بیماری هایی مانند سرماخوردگی می تواند باعث ابتلا به یبوست شود.

5. مکمل های آهن (البته آهن موجود در شیرخشک یبوست ایجاد نمی کند).

6. آلرژی غذایی نیز از دیگر علل ابتلاء کودکان به یبوست است.

7. اختلالات متابولیکی

bxs4

اگر نوزاد دچار یبوست شد، به پزشک مراجعه کنید و اگر سن کودک بیشتر است، اقدام های زیر را انجام دهید:

1- علاوه بر شیردهی روزی چند بار، آب جوشیده سرد به کودک بدهید. از 60 تا 120 میلی لیتر آغاز و طبق میل کودک مقدار آن را کم یا زیاد کنید. به یاد داشته باشید آب نباید جایگزین شیردهی شود.

2- اگر کودک 4 تا 6 ماه دارد، مصرف حریره بادام و پوره میوه یا سبزی را به رژیم غذایی او اضافه کنید. این غذاها فیبر زیادی دارند و از یبوست پیشگیری می کنند. خوردن آب آلو ناشتا نیز از یبوست پیشگیری می کند.

3- اگر آب کمک نکرد، در کنار رژیم غذایی معمول، براساس نیاز کودک روزی یک یا چند وعده آب سیب، هلو یا آلو به فرزندتان بدهید.

4- اگر کودک غذای جامد می خورد، به او پوره هلو و آلو و به جای برنج، جو بدهید.

5- حمام گرم می تواند کودک را آرام و به دفع راحت تر کمک کند. می توانید در حمام شکم کودک را ماساژ بدهید. برای اینکه مدفوع سفت راحت تر دفع شود، با مقداری وازلین اطراف مقعد را چرب کنید.

6- دستانتان را چرب کنید و شکم کودک را از قسمت پایین به سمت بیرون و در جهت عقربه های ساعت ماساژ دهید. اگر کودک احساس راحتی و آرامش کرد و از این کار لذت برد، ماساژ را ادامه دهید.

7- کودک را به پشت بخوابانید، پاهایش را بگیرید و به آرامی به شکل دایره ای حرکت دهید. این کار باعث حرکت عضلات شکم، فشار ملایم به روده و تسهیل حرکت آن می شود.

8- اگر به کودک شیرخشک می دهید، طبق دستورالعمل شیر را تهیه کنید. اضافه کردن مقدار بیشتری شیر می تواند باعث ابتلا به یبوست یا مشکلات دیگر شود.

9- اگر یبوست طولانی شد، با تغییرات غذایی برطرف نشد و علایم دیگری مانند خون در مدفوع، وزن نگرفتن، استفراغ و تحریک پذیری به آن اضافه شد، به پزشک مراجعه کنید. اما ممکن است پزشک برای درمان یبوست مزمن، ملین های خاصی تجویز یا در مواردی که یبوست شدید است، شیاف گلیسیرین تجویز کند.

علت یبوست نوزادان|درمان یبوست نوزاد|درمان خانگی یبوست نوزادعلت یبوست نوزادان|درمان یبوست نوزاد|درمان خانگی یبوست نوزاد
علت یبوست نوزادان,دلایل یبوست کودکان,درمان یبوست نوزاد با غذا
bxs5

یبوست یکی از شایع ترین و رایج ترین اختلالات دوران نوزادی است که معمولا به دلیل رعایت نکردن رژیم غذایی مادر در نوزاد بروز می کند. چرا که هر آنچه مادر در طول روز مصرف می کند از طریق شیر او به نوزاد منتقل می شود. از این رو درمانگران هنگام ابتلای نوزاد به یبوست ناشی از عدم رعایت پرهیزهای غذایی مادر به مادران توصیه می کنند که از غذا ها و خوراکی های ملین مانند آلو، اسفناج، بامیه و غذاهایی که با این سبزیجات و میوه ها تهیه می شوند مصرف کنند تا این مواد ملین از طریق شیر او به نوزاد منتقل شده و یبوست او را برطرف کند.

.

منبع : https:baelm.net