آکاایران: علت وجود خون در مدفوع نوزاد (نکات مهم در مورد خون در مدفوع نوزاد)

آکاایران: علت وجود خون در مدفوع نوزاد

این مقاله برای درمان نیست و فقط اطلاعاتی در مورد نحوه برخورد و آموزش های لازم در صورت مشاهده خون در مدفوع نوزاد میباشد !

در صورتی که در مدفوع نوزاد خون مشاهده شد بعد از خواندن این مقاله جهت رفع بیماری میتوانید به دکتر متخصص کودکان مراجعه نمایید تا درصورت مشکل حاد سریعا رسیدگی نمایند.
به گزارش گروه سلامت تالاب: بی شک، همه ی ی پدر و مادرانی که در مدفوع نوزاد خود خون مشاهده کرده اند در ابتدا وحشت زده شده اند. دلایل این مشکل از مسائل ساده تا حاد را در بر می گیرد؛ پاسخ آلرژیک و عفونت و گاهی حتی شیر مادر می توانند از دلایل ظهور خون در مدفوع باشند.
 
این مقاله به معرفی مسائلی میپردازد که هر پدر و مادری باید دراین باره باید بدانند:

خون در مدفوع نوزاد چه شکلی است؟

خون در مدفوع چه شکلی است؟

خون می تواند به دو شکل در مدفوع نوزاد ظاهر شود، لکه های واضح خون که برای شما قابل مشاهده است و گلبول های قرمز خون پنهان در مدفوع که تنها از طریق آزمایش مدفوع قابل تشخیص خواهد بود.

اگر معده ی نوزاد دچار خون ریزی شده باشد «مثلاً در اثر عفونت و یا آلرژی»؛ این خون خارج شده از عروق در روده تجزیه شده و درنهایت به مدفوع نمای تیره رنگی می دهد.

علت های ایجاد خون در مدفوع؟

وجود خون در مدفوع به دلایل متفاوتی ایجاد می شود که در اینجا به عده ای از آن ها اشاره میکنیم:

علت وجود خون در مدفوع نوزاد (نکات مهم در مورد خون در مدفوع نوزاد)علت وجود خون در مدفوع نوزاد (نکات مهم در مورد خون در مدفوع نوزاد)

دلایل وجود خون در مدفوع

1. مصرف بیش از اندازه شیر مادر:
شیر مادر بیش از حد می تواند دستگاه گوارش نوزاد را ملتهب کند و خون ریزی ایجاد کند. عدم تحمل لاکتوز عامل اصلی بروز این مشکل در نوزاد است.

2. عفونت:

عفونت های مختلفی می توانند باعث بروز خون در مدفوع نوزاد شوند. بچه ها مستعد ابتلا به عفونت های مختلف هستند. عده ای از باکتری ها خون در مدفوع ایجاد میکنند.
اسهال خونی همیشه باعث نگرانی های زیادی میشود و نیاز است که دکتر، نوع عفونت را تشخیص دهد. درصورت وجود اسهال خونی یا احتمال وجود عفونت در بدن نوزاد بلافاصله به دکتر مراجعه کنید.

3. پاسخ آلرژیک:

شیر و شیر خشک، هردو حاوی پروتئین های مختلف و موادی هستند که ممکن است باعث ایجاد پاسخ آلرژیک در دستگاه گوارش نوزاد شود. التهاب ناشی از مصرف این مواد ممکن است باعث ظهور خون در مدفوع شود. ماده ی مخاطی نیز می تواند به همراه مدفوع ازبدن دفع شود.

4. زخم در سینه ی مادر:

تغذیه از شیر مادر طبق معمول باعث التهاب نوک سینه ی مادر می شود و خراش و خون ریزی ایجاد می کند. نوزاد در چنین شرایطی، ناخواسته این خون را می بلعد ودر روند گوارشی، این خون به مدفوع می رسد. دکتر می تواند آزمایش ساده ای انجام دهد تا تعیین کند که خون دفع شده برای مادر است یا برای نوزاد!

5. یبوست:

چند بار در روز اجابت مزاج دارا باشند یا چندین روز هیچ اجابت مزاجی نداشته باشند. یبوست باعث سفت شدن مدفوع میشود و عبور ان در روده را سخت می کند. سپس، مدفوع در انتهای روده ی بزرگ کشیده میشود و خراش یا پارگی در سطح روده ایجاد میکند و به همین سبب در مدفوع خون روشنی دیده میشود.

6. خراش مقعدی:

مدفوع خشک یا قرار دادن نامناسب تب سنج رکتومی در مقعد میتواند باعث ایجاد خراش در مقعد شود. خون ناشی از این موضوع، کم و قرمز روشن است.
این خون به همراه مدفوع دفع می شود یا به تنهایی در پوشک نوزاد دیده میشود. انقباض در باسن طبق معمول ممکن است خراش کوچکی در سطح پوستی مقعد ایجاد کند. اصطلاح دکتری این مشکل، فیشر نام دارد که طبق معمول طی یک یا دو روز التیام مییابد.

7. دلایل دیگر:

بیماری کولیت، نام تخصصی التهاب روده ی بزرگ است. این مشکل میتواند به دلیل عفونت «ویروسی یا باکتریایی»؛ اختلالات مادرزادی متابولیسم و گوارش و کم آبی جدن بدن بروز کند و به ظهور خون در مدفوع منجر شود.

در هم رفتگی روده نیز یکی از دلایل جدی مشکل خون در مدفوع است که طی ان یک قسمت از روده دربخش دیگری از ان می پیچد. سپس، روده ملتهب می شود و خون از دست می دهد. این مسئله، یک مورد اورژانسی است.

مدفوع تیره یا ژله ای به همراه گریه های شدید نوزاد طبق معمول در چنین شرایطی دیده میشود. گاهی، خون موجود در پوشک نوزاد از ادرار او است. یک آزمایش ساده ی دکتری به اسانی میتواند منشأ این خون را مشخص کند.

رنگ مدفوع کودک من در اثر چیست؟

1- اگر خون در مدفوع قرمز روشن یا قرمز تیره باشد، یک مشکل مرتبط با دستگاه گوارش را نشان می دهد.
2- مدفوع سیاه با قیر مانند به این معنی است که خون در روده، خشک شده است.
3- در صورتی که اسهال با خون قرمز مخلوط باشد، می تواند یک عفونت باکتریایی را نشان دهد.
4- اگر مدفوع طبیعی بنظر می رسد، اما حاوی خون قرمز رنگ است، احتمالاً آلرژی نسبت به پروتئین شیر است.
5- اگر مدفوع سفت است و حاوی خون است، احتمالاً بعلت شکاف در مقعد است.
6- مدفوع سیاه در اندازه های کوچک «شبیه دانه های خردل» می تواند به این معنی باشد که خون هضم شده است « بدلیل خوردن خون از سینه های مادر».

حتما بخوانید:  بررسی وجود خون در مدفوع


علت وجود خون در مدفوع نوزاد (نکات مهم در مورد خون در مدفوع نوزاد)علت وجود خون در مدفوع نوزاد (نکات مهم در مورد خون در مدفوع نوزاد)

درمان خون در مدفوع نوزاد

درمان: نوع درمان کاملا به علت ایجاد مشکل وابسته است.

پوست را میتوان با افزودن شربت کارو به شیشه ی نوزاد و استفاده از شیاف طبی گلیسیرین یا روغن معدنی در مقعد، به منظور روان ساختن مسیر عبور مدفوع درمان نمود.

استفاده از شیر خشک سویا یا دیگر شیر خشک های مخصوص، به درمان عدم تحمل لاکتوز یا شیر اضافی کمک خواهد کرد.

عفونت، اسهال خونی یا مدفوع ژله ای مانند به محاسبه دکتر و درمان با توجه به نتایج آزمایش نیاز دارد.

در هم رفتگی روده نیازمند روند درمانی خاص یا جراحی است تا بتوان روده رابه حالت اولیه بازگرداند. تأخیر در درمان این مشکل، نتایج جدی یا حتی مرگ رابه همراه خواهد داشت.

هشدار

مدفوع روان ژله ای مانند که دارای خون قرمز تیره باشد نشانه ای از درهم رفتگی روده به شمار می رود. اسهالی که بسیار خونی باشد نشان دهنده ی عفونت جدی است.
اگر نوزاد بی توجه و بی حال شده است یا به نظر می آید که بدنش به آب نیاز دارد، همه ی ی این نشانه ها می توانند حاکی از وجود مشکلی در بدن باشند و بهمین دلیل باید به دکتر مراجعه شود.

اگر نوزاد خوشحال است، به خوبی غذا می خورد، تب ندارد و به نظر نمی آید که درد خاصی داشته باشد، مشکل او خوش خیم و محدود است. تب، درد شکمی، پریشانی و اسهال خونی نیازمند مراجعه به دکتر یا اورژانس هستند. بهترین راه کار ان است که درصورت مشاهده ی هر یک از این علائم در نوزاد، مراجعه به دکتر و انجام آزمایش به تأخیر نیفتد.

علت وجود خون در مدفوع نوزاد (نکات مهم در مورد خون در مدفوع نوزاد)علت وجود خون در مدفوع نوزاد (نکات مهم در مورد خون در مدفوع نوزاد)

در هر سنی چه مدفوعی طبیعی است؟

دوران جنینی:

دراین دوران هم مدفوع وجوددارد. حتماً نمی دانستید که مدفوع در روده کودک شما قبل از تولد شکل می گیرد. بچه ها با روده هایی پر از مکونیوم بدنیا می آیند؛ ماده ای استریل، چسبناک، قهوه ای- سبز که از مایع آمنیوتیک، صفرا و سلول های بدن ساخته میشود. در بیشتر بچه ها مکونیوم وجوددارد تا این که بعد از تولد دفع می شود.

یک تا ۴ ماه:

وقتی نوزاد ۳ یا ۴ روزه است مدفوع او از حالت مکونیومی به غلظتی آبکی می رسد و از قهوه ای مایل به سبز به رنگ معمول خود تبدیل میشود. بچه ها طبق معمول روزانه ۱۰ پوشک را در ماه اول و دوم کثیف می کنند و بعد از ان تا ۴ ماهگی روزانه ۲ تا ۴ پوشک. بچه هایی که با شیر خشک تغذیه میکنند بطور کلی کمتر از بچه هایی که با شیر مادر تغذیه می کنند، مدفوع می کنند زیرا مدفوع آن ها به کندی به سمت روده حرکت میکند.

انها یک یا دوبار، هر یک یا ۲ روزبعد از ماه اول و دوم اجابت مزاج دارند اما برخی ۳ تا ۴ بار در روز مدفوع می کنند. علاوه بر این، بچه ها در هردو نوع شیرخوار بین چند بار در روز تا یک بار در ۳ تا ۵ بار در روز مدفوع میکنند.

۵ تا ۱۲ ماه:

وقتی نوزاد در ۴ تا ۶ ماهگی شروع به خوردن غذا های پوره مانند و غلات میکند، مدفوعش تغییر می کند. مدفوع نوزادان شیر مادرخوار با اضافه شدن جامدات ضخیم تر می شود در حالی که نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می کنند مدفوع نرم تری دارند. اگر نوزاد شیر مادرخوار هر ۵ روز مدفوع می کرد، حالا تغییرات روزانه ای را در او شاهد خواهید بود.

یک تا ۳ سال:

وقتی شما از شیر مادر به غذا های تکمیلی روی می آورید، مدفوع همان گونه تغییر می کند و برای برخی بچه ها سخت تر و ضخیم تر می شود. بین ۱۲ تا ۱۸ ماهگی شما ممکن است متوجه انچه «سالاد پوشک» نامیده میشود شده باشید؛ تکه هایی از سبزی ها که هضم انها سخت است.

این موضوع ممکن است شما را از دادن این قبیل خوراکی های سخت هضم باز دارد اما نباید اینکار را بکنید زیرا روده کودک شما در حال ایجاد آمادگی برای هضم و پردازش آنهاست. بعد از مدت زمانی خواهید دید که او این قبیل غذاها را بهتر هضم میکند.

.

منبع : talab.org