آکاایران: مجموعه: بیماری های شایع کودکان

  کودکانی که والدین آنها سیگار می کشند یا زخم معده دارند بیشتر مستعد ابتلا به این مشکل هستند

 

زخم معده یک زخم باز است که روی دیواره پوششی معده بوجود می آید. زخم در معده خودش نشانه یک زخم التهابی معده است و زخمهایی که بیشتر به سمت روده باریک گسترش پیدا می کنند، زخم دوازدهه یا اثنی عشر نام دارند.

زخم معده به معنی زخم یا فرسایش پوشش معده یا بخش بالایی روده کوچک (اثنی عشر) به دلیل تجزیه پوشش محافظتی معده یا مقادیر بیش از حد اسید معده می باشد. با اینکه زخم معده در بزرگسالان بیشتر شایع است، کودکان با هر سنی می توانند دچار آن شوند. کودکانی که والدین آنها سیگار می کشند یا زخم معده دارند بیشتر مستعد ابتلا به این مشکل هستند.
 علائم و نشانه های معمول زخم عبارتند از:
درد خفیف در معده
 کاهش وزن
 حالت تهوع یا استفراغ
 نفخ
احساس سیر شدن آسان
سوزش یا رفلاکس اسید
سوزش قلب (احساس سوزش در قفسه سینه)
 دردی که ممکن است هنگام خوردن، نوشیدن و یا مصرف آنتی اسیدهای کم خونی افزایش یابد
 (علائم شامل خستگی، تنگی نفس یا پوست رنگ پریده)
 مدفوع تیره و قیرمانند
  استفراغی که خونی است یا مثل زمینه قهوه به نظر می رسد

  
دلایل زخم معده در کودکان
با اینکه استرس و برخی غذاها ممکن است باعث بدتر شدن زخم معده شوند، اما علت بیشتر آنها عفونت هلیکوباکتر پیلوری یا استفاده از داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی مانند ایبوپروفن می باشد.


با این حال با اینکه بیشتر متخصصین باور دارند که عفونت هلیکوباکتر پیلوری دلیل اصلی زخم معده در بزرگسالان است، اما همگی این عقیده را ندارند که باکتری ها مقصر اصلی زخم معده در کودکان هستند. برخی پزشکان بین زخم های اثنی عشر که اغلب مرتبط با عفونت هلیکوباکتر پیلوری هستند و زخم های معده که ممکن است ناشی از دلایل دیگر باشند، تفاوت قائل می شوند.


تشخیص داده شده که برخی شرایط پزشکی می تواند در ایجاد زخم نقش داشته باشد. برای مثال کودکان مبتلا به سوختگی های شدید ممکن است در اثر استرس ناشی از آسیب های خود دچار زخم شوند. این وضعیت برای نوزادانی که در اثر یک عفونت باکتریایی بسیار ناخوش می شوند نیز صادق است. در کودکان سالم زخم معده بسیار غیر عادی است.


برخی پزشکان اعتقاد دارند که بیشتر کودکان دچار زخم های معده مرتبط با دارو می شوند. حتی استفاده ی متوسط از داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی می تواند باعث مشکلات گوارشی و خونریزی در برخی کودکان شود. استامینوفن باعث زخم معده نمی شود و جایگزین مناسبی برای این داروها در بیشتر مشکلات دوران کودکی است.

 

 درمان زخم معده

  استرس و برخی غذاها ممکن است باعث بدتر شدن زخم معده شوند

 

انواع زخم معده عبارتند از:
 اثنی عشری: شایع ترین نوع، در چند سانتی متری اثنی عشر وجود دارد.


 معده: در بالای انحنای معده واقع شده است.


 استرسی: می تواند در اثر استرس ناشی از بیماری شدید، سوختگی یا ضربه های دیگر در معده یا اثنی عشر ایجاد شود.


حاشیه ای: می تواند پس از جراحی شکم در محلی که روده و شکم مجدداً به هم متصل می شوند، رخ دهد.

 

تشخیص
تشخیص زخم معده در کودکان می تواند چالش برانگیز باشد چون بعضی از آزمایشهایی که برای بزرگسالان انجام می شود از جمله آزمایش خون آنتی بادی H. pylori در کودکان، دقت کمی دارند. به طور کلی در صورتی که علائم شدید باشند، پزشکان تحقیقات را با آزمایشهای کمتر تهاجمی شروع می کنند. اینها عبارتند از:
آزمایش خون گوارشی که قادر به شناسایی هلیکوباکتر پیلوری و بالا بودن میزان اسید و پپسین (آنزیم گوارشی) مطابق با ورم معده هستند.


تست آنتی ژن مدفوع برای نشان دادن شواهد ژنتیکی هلیکوباکتر پیلوری در نمونه مدفوع انجام می شود.


آزمایش تنفسی اوره اندازه گیری مقدار دی اکسید کربن در هوای خروجی متناسب با میزان عفونت فعال هلیکوباکتر پیلوری فعال است.

درمان
اگر زخم مربوط به هلیکوباکتر پیلوری باشد، پزشک ترکیبی از دارو ها را برای ریشه کنی عفونت و طبیعی کردن میزان اسید، تجویز خواهد کرد بنابراین معده را می توان آرام کرد. ثابت شده که ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری در سال های اخیر به دلیل افزایش مقاومت باکتریایی، درمان های رایج سنتی را بی فایده کرده است. به این منظور، پزشکان امروزه از روش های تهاجمی تر استفاده می کنند .
زخم معده کودکان چه علائمی دارد، روش تشخیص و درمان آن چیست؟
اگر خط نخست درمان با شکست مواجه شود، درمان های پیگیری انجام خواهد شد تا زمانی که همه علائم عفونت از بین برود. طول درمان ۱۴روز است و معمولا شامل آنتی بیوتیک کلاریترومایسین و آموکسی سیلین است. درمان پیگیری که ممکن است انجام شود شامل تتراسایکلین یا مترونیدازول است.
گردآوری: بخش کودکان بیتوته

.

منبع : beytoote.com