کودک - بیماری کودک - شرایط اطاق بچه

اطاق کودک حتی اگر مشترک با اطاق سایر کودکان باشد باید تهویه مناسب و حرارت مناسب داشته باشد. چنانچه تهویه مناسب نباشد یا بیش از حد گرم باشد یا بیش از سرد باشد اکسیژن رسانی کودک دچار اشکال شده و ممکن است سلامت کودک را به مخاطره بیندازد. اطاق کودک حتی‌المکان باید آفتاب گیر باشد و چنانچه آفتاب در ان اطاق می‌تابد پرده‌ها را کنار زده و پنجره‌ها را باز کنید و هوای مناسب برای استراحت و خواب کودک فراهم کنید.

از انباشته کردن مواد غذایی یا خوراکی یا لوازم منزل در اطاق کودک جلوگیری کنید اطاق کودکان را با نظر و سلیقه خود آنها مرتب کنید واز خود آنها در منظم کردن و تمیز کردن اطافشان استفاده کنید.از استفاده ادکلن یا خشبو کننده‌ها و یا موادی که دارای عطر یا بوی نامناسب هستند در اطاق کودک خوداری کنید چرا که این مواد ممکن باعث ایجاد حساسیت و یا اختلال خواب در آنها شود.از گذاشتن هر گونه داروئی در دسترس کودکان خوداری کنید داروها باید در ظرفهای دربسته در مکانی دور از دسترس کودک نگهداری شود. کودکان بسیار کنجکاو هستند آنها با کنجکاوی وسایل خانه و داروها و خوردکیها را کنترل می‌کنند، ارزیابی می‌کنند ، می‌خورند، استفاده می‌کنند و باید مواظب آنها بود و این وسایل را دور از دسترس آنها نگهداشت.
- رختخواب کودک ولو ساده باید راحت باشد تخت کودک باید حصار مناسب داشته باشد باید تخت کودک ارتفاع زیادی از زمین نداشته باشد. چنانچه کودک روی زمین در رختخواب می‌خوابد باید محل خوابیدن او راحت باشد. نزدیک پنجره یا در ورودی اطاق یا لوله‌های گاز یا بخاری یا شوفاژ نباشد. باید محل خواب کودک از وسایل خطرناک یا لوسترها و چراغهای خواب قابل دسترس کودک دور باشد. قبل از خوابیدن کودک حتماً رختخواب او کنترل شود.
حشرات موذی به شدت علاقه دارند که زیر لباس – ملافه – رختخواب با کناره‌های دیوار پنهان شوند و موقع خواب کودک آسایش او را بهم زنند.از گذاشتن رختخواب کودک کنار دیوار خوداری شود. لباس و ملافه مناسب هر فصل برای خواب کودک استفاده شود.استفاده از لباسهای خشن و یا ملافه‌های زیر و خشن موقع خواب باعث ایجاد اختلال خواب و به دنبال آن اختلالات رفتاری در کودک می‌شود.زیر سرکودک مقداری بالا باشد، بینی کودکان به لحاظ شرایط خاص فک وصورت و یا به لحاظ بزرگ بودن لوزه‌ها ممکن است موقع خواب مشکلات بیشتری داشته باشند، فلذا سر کودک باید در این مواقع بالا باشد و حتماً به پهلو بخوابد. از پوشاندن لباسهای یقه‌دار یا دکمه‌دار و لباسهای تنگ در این کودکان به لحاظ مسائل تنفسی باید جداً خوداری شود.

منبع:ویستا
ویرایش و تلخیص:آکاایران