کودکبیماری کودکانهر آنچیزی که باید در مورد کهیر کودکان بدانید. از تشخیص تا درمان
کهیر پوستی در کودکان و نوزادان
گاهی اوقات شیوع کهیر در کودکان هیچ ارتباطی با آلرژی ندارد. علل دیگر عبارتند از:

آکاایران: کهیر در کودکان و نوزادان ناشی از یک حساسیت پوستی است که از مصرف غذا، داروی خاص یا نیش حشرات به‌ وجود می‌آید. به همین دلیل بسیار مهم است که با علل آن آشنا باشید. با آکاایران همراه شوید تا با علت کهیر در کودکان و بهترین روش درمان کهیر کودکان آشنا شوید.

کهیر پوستی در کودکان

کهیر در کودکان بسیار شایع است و حدود ۲۵ درصد آنها حداقل، یک بار به آن دچار می‌شوند. زمانی‌که کودکان در معرض محرک‌هایی مانند مواد حساسیت‌زا، استرس زیاد، عفونت، دمای هوای آزاردهنده و… قرار می‌گیرند، ماست‌سِل‌ها که سلول‌هایی در بافت پیوندی بدن هستند، از خود ماده هیستامین ترشح می‌کنند. این ماده باعث می‌شود تا مایعات رگ‌های خونی کوچک به زیر پوست نشت کنند. نتیجه هم چیزی نیست جز برآمدگی‌های قرمز یا صورتی که خارش به همراه دارند.

راه درمان کهیر در نوزادان

 

 

روشهای درمان کهیر در کودکان

علائم کهیر در کودکان چطور بروز میکند؟

کهیر در کودکان بی ضرر است و معمولا بعد از 24 ساعت از بین میرود. اما در بعضی از موارد از ناحیه ای به ناحیه دیگر منتقل میشود.

کهیر در کودکان با علائم زیر همراه است:

• کهیر در کودکان معمولا بعد از چند روز از بین میرود، اما گاهی اوقات ممکن است هفته ها هم باقی بماند.

• اندازه  کهیر پوستی در کودکان متفاوت است. بیشتر به شکل جدا جدا یا به هم پیوسته است.

• خارش در ناحیه های متورم پوست زیاد است.

• بروز لک های گرد مانند نیش حشرات که وسط آن سفید و دور آن قرمز است.

نکته: اگر کهیر در کودکان همراه با تب یا اسهال باشد بسیار خطرناک است. اگر مشاهده کردید که کودکتان تب بالای 39 درجه دارد حتما به متخصص اطفال مراجعه کنید.

 

تشخیص کهیر در کودکان

در اغلب موارد پزشک با نگاه کردن به پوست کهیر را تشخیص میدهد. برای این که علت کهیر زدن در کودک را پیدا کند ممکن است از شما سوالاتی در مورد سابقه بیماری کودکتان و اینکه در روز گذشته در معرض عوامل حساسیت زا قرار گرفته است یا نه از شما به عنوان والدین کودک بپرسد.

اگر کهیر پوستی کودک شما حاد باشد ممکن است پزشک یک گزارش از تمام فعالیت های روزانه کودکتان را از شما بخواهد مانند خوراکی هایی که کودک شما میخورد، آن قسمت از بدن که کهیر در آن ظاهر میشود و....

ممکن است لازم باشد یک آزمایش برای تشخیص علت کهیر زدن هم انجام دهید.

 

راه های درمان کهیر در کودکان

درمان کهیر در کودکان

در اغلب موارد کهیرهای خفیف نیازی به درمان ندارند و خود به خود از بین میروند. در صورتی که علت و ریشه کهیر زدن مشخص شود، با اجتناب از آن مورد، درمان انجام میشود.

در صورتی که کهیر با خارش همراه باشد پزشک داروی آنتی هیستامین را تجویز میکند تا از انتشار هیستامین در خون جلوگیری کند و از شدید تر شدن بیماری جلو گیری کند. قابل ذکر است که واکنش هر بدن نسبت به یک دارو متفاوت است بنابراین برای مصرف دارو خودسرانه عمل نکنید و با پزشک خود مشورت کنید.

اگر کهیر در کودکان به شکل محدود بود و با هیچ علائم دیگری همراه نبود، احتمالا کودک به گرده گل یا یک ماده شیمیایی حساس بوده است. پوست کودک را بشویید و برای بهبود خارش از چند تکه یخ استفاده کنید.

اگر کهیر در بدن کودک پخش شده باشد و با خارش همراه باشد، باید هر شش ساعت به او دیفن هیدرامین بدهید.(توجه داشته باشید این کار برای کودکان بالای یک سال مجاز است)

 

درمان خانگی کهیر در کودکان

اگر کهیر در کودکتان خفیف است می توانید در خانه او آن درمان کنید و نیازی نیست به پزشک مراجعه کنید.

بهترین کار برای درمان کهیر پوستی در خانه اجتناب از غذاهای حساسیت زا است. در ادامه به چند مورد از راهکار های درمان خانگی کهیر می پردازیم:

• اجتناب از موادی که کهیر را تشدید میکند مانند آفتاب، گرما و دوش آب گرم

• استفاده از کمپرس های سرد

• اجتناب از محرک های آلرژی زا

 

بهتر است خانه را از موارد حساسیت زا خالی کنید!

کودکان سیستم بدنی ضعیفی دارند و پوستشان به چیزهایی حساسیت نشان میدهند که برای بزرگسالان می تواند عادی باشد. بنابراین بهتر است از حساسیت زا نبودن گل و گیاهی که در خانه دارید یا حیوان خانگی تان مطمئن شوید. در این موارد با پزشکتان مشورت کنید و قبل از سفر از شرایط آب و هوایی مطلع شوید.

 

چه زمانی به پزشک متخصص مراجعه کنیم؟

در صورت وجود علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

• کهیر در تمام بدن کودک پخش شده

• کودک دچار تب و بدن درد است

• کهیر باعث التهاب در چشم و دهان کودک شده

• کهیر مانع انجام فعالیت های عادی شده

• بر اثر خوردن یک دارو بدون نسخه یا خوردن یک میوه، بدون علامت دیگر

 

همچنین در موارد زیر فورا و بدون فوت وقت باید به پزشک مراجعه کنید:

• کودک بیمار و بی حال است.

• کهیر بعد از خوردن غذاهایی مثل آجیل، غذای دریایی یا تخم مرغ ایجاد شده است.

• سن کودک زیر یک سال است و کهیر در بدن کودک پخش شده است.

• احساس میکنید کهیر ها شدید هستند و باید سریع به آنها رسیدگی شود.

• کهیر بعد از مصرف دارویی که توسط پزشک تجویز شده ایجاد شده است.

 

برای کهیر پوستی در کودکان چه زمانی لازم است با اورژانس تماس بگیریم؟

اگر فرزند شما همراه با کهیر هر یک از علائم زیر  را دارد سریعا با اورژانس تماس بگیرید:

• ورم صورت یا زبان

• سرگیجه یا احساس سبکی در سر

• علائم تنفسی مانند تنگی نفس یا خس خس سینه

• بیهوشی

• دشواری در بلعیدن

 

راه های درمان کهیر در نوزادان

سخن پایانی

خوشبختانه کهیر خفیف در کودکان بسیار بی خطر است و بعد از چند روز از بین میرود. با حذف عامل آلرژی زا می توانیم به صورت خانگی کهیر را درمان کنیم.

نکته مهم این که اگر کودک شما بیشتر از شش هفته به کهیر دچار بود و بهبود نیافت به پزشک اطفال یا پزشک عمومی مراجعه کنید زیرا ممکن است کودک دچار یک واکنش آلرژیک جدی تری باشد.

برای مراجعه به پزشک بهتر است بدانید کودک شما چند روز قبل از بروز علائم در چه محیطی قرار داشته یا چه غذایی خورده است که باعث ایجاد کهیر شده است.

برای درمان کهیرهای شدید پوستی نوزاد تان به هیچ عنوان سر خود عمل نکنید و دارویی که روی شما جواب داده است را به نوزاد تان ندهید.

خیلی از دارو های خود نوزاد یا کودکان در بدنشان باعث ایجاد حساسیت میشوند و ممکن است نتایجی خطرناک تر از کهیر پوستی دربر داشته باشند. بنابراین حتما قبل از استفاده از دارو برای نوزاد با پزشک مربوطه هماهنگ کنید.

امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید بوده باشد.

گردآوری توسط بخش بیماری های کودک سایت آکاایران
تبلیغات