آکاایران: در بدن هر کودک، سیستم دفاعی وظیفه مبارزه با عفونت ها را بر عهده دارد. در کودکانی که نسبت به تخم مرغ آلرژی دارند، سیستم ایمنی بدن نسبت به پروتئین های موجود در تخم مرغ واکنش نشان می دهد. در واقع این کودکان اگر از تخم مرغ و یا محصولات حاوی تخم مرغ استفاده کنند، سیستم دفاعی بدن پروتئین های موجود در آن را به عنوان مهاجم خطرناک شناسایی می کند. واکنش سیستم دفاعی بدن در چنین شرایطی، مبارزه شدید با این مهاجمان است. این واکنش به شکل حساسیت یا آلرژی در بدن فرد نمود پیدا می کند. به طور متوسط حدود ۲ درصد از کودکان حساسیت به تخم مرغ را تجربه می کنند. آلرژی به تخم مرغ در کودکان اکثرا از سن ۱۶ سالگی تشدید می شود. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, تصمیم داریم در مورد علائم حساسیت کودکان به تخم مرغ ،تشخیص حساسیت کودکان به تخم مرغ ،نحوه درمان حساسیت کودکان به تخم مرغ و بهترین جایگزین تخم مرغ برای کودکان صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

آیا آلرژی در نوزادان وجود دارد؟ نتایج جدیدترین تحقیقات چه می گویند؟ -  بهترین کودک

علائم حساسیت کودکان به تخم مرغ

کودکانی که به تخم مرغ حساسیت دارند، در صورت مصرف تخم مرغ، یک ماده شیمیایی به نام هیستامین را آزاد می کنند. همچنین بدن این کودکان در هنگام مصرف تخم مرغ، واکنش هایی را نشان می دهد، که این واکنش ها ممکن است شامل

خس خس سینه
مشکل تنفس
سرفه کردن
گرفتگی صدا
گرفتگی گلو
معده درد
استفراغ
اسهال
چشمان خارش دار ، آبریزش چشم و چشم متورم
لکه های قرمز پوستی
تورم بدن
افت فشار خون ، ایجاد سبکی سر یا از دست دادن هوشیاری (از بین رفتن)

واکنش آلرژی به تخم مرغ به تخم مرغ ممکن است متفاوت باشد. گاهی اوقات یک فرد می تواند در زمان های مختلف واکنش متفاوتی نشان دهد. برخی از واکنش ها به تخمک خفیف است و فقط یک قسمت از بدن را درگیر می کند ، مانند کهیر روی پوست. اما ، حتی وقتی کسی در گذشته فقط یک واکنش خفیف داشته باشد ، واکنش بعدی می تواند شدید باشد.

حساسیت به تخم مرغ می تواند یک واکنش شدید به نام آنافیلاکسی ایجاد کند. آنافیلاکسی ممکن است با برخی از علائم مشابه آلرژی خفیف شروع شود ، اما می تواند به سرعت بدتر شود. فرد ممکن است در تنفس دچار مشکل شود یا حتی از بین برود. بیش از یک قسمت از بدن ممکن است درگیر شود. در صورت عدم درمان ، آنافیلاکسی می تواند زندگی را به صورت جدی تهدید کند.

 

 

روش انجام آزمایش آلرژی به تخم مرغ :

اگر آزمایش پوستی انجام نشود ، می توان از آزمایش خون استفاده کرد. چند روز طول می کشد تا نتایج آزمایش خون اماده شود. مهم است که فرزندتان توسط متخصص آلرژی که تجربه کافی در آزمایش آلرژی را دارد ، بررسی شود.

 

نحوه درمان حساسیت کودکان به تخم مرغ

این درمان به شدت واکنش آلرژیک بستگی دارد. هدف پزشک کم کردن تعداد علائم و شدت آن‌ها است تا کودک با تهدیدی برای زندگی خود مواجه نباشد. دو دوره درمانی برای حساسیت به تخم مرغ در نوزادان وجود دارد:

۱. دارودرمانی

اگر علائم خفیف باشد، پزشک آنتی‌هیستامین تجویز می‌کند. شما می‌توانید آن را به صورت خوراکی در خانه تهیه کنید. در صورت وجود آنافیلاکسی، پزشک تزریق اپی نفرین را تجویز می‌کند که به آن آدرنالین نیز گفته می‌شود. پزشک به شما توصیه می‌کند قلم خودکار اپی نفرین را بخرید تا اگر کودک دوباره دچار شوک آنافیلاکسی شد، به راحتی به دارو دسترسی داشته باشید.
قلم خودکار اپی نفرین یک تزریق عضلانی است و هنگامی که با نیروی خاصی به پوست چسبانده می‌شود، اپی نفرین تزریق خواهد شد. پزشک متخصص اطفال در مورد محل تزریق آنافیلاکسی و نحوه تزریق قلم خودکار اپی نفرین به شما آموزش خواهد داد. هنگامی که متوجه شدید کودک شما دچار شوک آنافیلاکسی شده است، قلم خودکار اپی نفرین را در ران کودک قرار دهید، جایی که سوزن، اپی نفرین را از طریق عضله به بدن منتقل کند.

۲. اصلاح رژیم غذایی

پزشک از شما می‌خواهد تخم مرغ را از رژیم غذایی کودک خود حذف کنید و از مصرف هرگونه مواد غذایی حاوی تخم مرغ خودداری کنید. اگر به او شیر می‌دهید، باید خودتان نیز مصرف غذاهای تخم مرغ دار را متوقف کنید. چنین کاری از عود علائم آلرژی جلوگیری می‌کند. ممکن است کودک بعد از یک دوره درمانی علائم خود را متوقف کند؛ اما از آنجا که درمانی برای حساسیت به تخم مرغ وجود ندارد، اجتناب از مصرف تخم مرغ تنها راه نجات کودک از آسیب است.

آلرژی به تخم مرغ در کودکان – راه های پیشگیری و درمان - مقالات و تبادل نظر و  آموزش و بازی توت فرنگی

نکاتی که والدین هنگام حساسیت کودکان به تخم مرغ باید به آن توجه کنند

برچسب های غذایی را مطاله کنند

در فرایند تولید برخی از مواد غذایی ممکن است از تخم مرغ استفاده کنند و یا با تخم مرغ در تماس بوده باشد. همچنین ممکن است از نظر شما این محصولات کاملا مناسب کودکتان باشد، اما در واقع چنین نباشد. پس برای اینکه دچار چنین اشتباهی نشوید، حتما قبل از استفاده از محصولات عبارت توصیه ای مربوط به آن را مطالعه کنید.

این عبارت ها ممکن است شامل مواردی همچون، ممکن است این مواد عذایی حاوی تخم مرغ باشد، فرآوری شده در وسایلی که برای تخم مرغ نیز استفاده شده است، می باشد.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که تمامی شرکت های تولید محصولات غذایی، از این عبارت ها در بسته بندی محصولات استفاده نمی کنند، همچنین برای اینکه مطمئن شوید این محصول غذایی برای کودکتان مناسب است یا خیر، می توانید با شرکت مربوطه تماس بگیرید و از آن ها در خصوص محصول مورد نظر سوال کنید.

 

دست های کودکتان را بشویید

حتما دست های کودکتان را قبل از خوردن غذا بشویید. همچنین همیشه به همراه خود دستمال مرطوب داشته باشید، تا در صورت دسترسی نداشتن به آب و صابون بتوانید از این دستمال برای پاک کردن دست های کودکتان استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که ژل و اسپری ضد عفونی کننده می توانند باعث از بین رفتن ویروس ها و جرم ها شود، اما برای از بین بردن پروتئین های تخم مرغ، نمی تواند کارساز باشد.

 

از نبود تخم مرغ در غذای رستوران ها مطمئن شوید

هنگامی که قصد دارید در رستوران غذا بخورید، حتما مدیر رستوران را نسبت به حساسیت داشتن کودکتان به تخم مرغ مطلع کنید، تا غذایی را آماده کنند که کودک شما بتواند آن را بخورد و به مشکل برنخورد.

چگونه می‌توان آلرژی بزرگسالان به تخم مرغ را مهار کرد؟ | ایران آنلاین

چه عواملی خطر حساسیت به تخم مرغ را در کودکان افزایش می دهد؟

1- برخی واکنش ها مانند ماتیت آتوپیک باعث می شود که بدن کودک به برخی مواد غذایی حساسیت نشان دهد.

2- ممکن است یکی از والدین کودک به بیماری آسم مبتلا بوده و یا به برخی از غذا ها حساسیت داشته باشد، همچنین به نوع دیگری از آلرژی ها مانند یونجه، کهیر و یا اگزما مبتلا شده باشد. وجود این مشکلات در یکی از والدین کودک باعث می شود که خطر ابتلا به حساسیت های غذایی در کودک افزایش یابد.

3- ممکن است با افزایش سن، حساسیت به تخم مرغ نیز ایجاد شود، چرا که هنگامی که کودک بزرگ تر می شود، دستگاه گوارش نیز بزرگ تر شده و علائم غذایی حساسیت و آلرژیک بروز می کند.

اولین بار چطور به نوزاد خود تخم مرغ پخته بدهیم! - کیدمام - مرجع تخصصی حوزه  مادر و کودک

 

چه نوع مواد غذایی را می توان جایگزین تخم مرغ کرد؟

 

 

تخم کتان

بهترین جایگزین مورد استفاده برای پخت می‌باشد. این دانه‌ها ارزش غذایی زیادی داشته و حاوی مقدار قابل قبولی آلفا لینولنیک اسید بوده که برای بیماری التهابی روده، بیماری‌های قلبی، ورم مفاصل و بسیاری از بیماری‌های دیگر درمانی ثمربخش می‌باشد. تخم کتان همچنین حاوی ماده شیمیایی تحت عنوان لیگنانس lignans بوده که به جلوگیری از بروز سرطان کمک می‌کند. این دانه‌ها را می‌توان به هر دو صورت کامل و همچنین آسیاب یا آرد شده مورد استفاده قرار داد. شما می‌توانید بجای یک عدد تخم مرغ، از مخلوط این دانه‌ها در آب به نسبت 1 به 3 (1 قاشق دانه کتان و 3 قاشق آب)، جهت تهیه‌ی یک خمیر ژلاتینی استفاده کنید.
 

آرد سیب زمینی

از سیب‌زمینی پخته شده، خشک شده، و آرد یا آسیاب شده تهیه می‌شود. و به این دلیل که به طور کامل فاقد گلوتن بوده، فرم مناسبی جهت جایگزینی تخم مرغ می‌باشد. نشاسته سیب زمینی، پوره‌ی سیب زمینی و غیره، همچنین جایگزین‌های خوبی برای تخم مرغ به حساب می‌آیند. به جای یک عدد تخم مرغ، می‌توانید از مقداری آرد سیب زمینی،جایگزین‌هایی برای حساسیت به تخم مرغپوره‌ی سیب زمینی و یا دو قاشق غذاخوری نشاسته سیب زمینی استفاده کنید.
 

سس سیب Applesauce

نیز به عنوان جایگزین تخم مرغ بسیار مفید بوده و می‌توانید نوع بدون قند آن را استفاده کنید.جایگزین‌هایی برای حساسیت به تخم مرغ فنجان سس سیب جایگزین یک عدد تخم مرغ کامل می‌باشد. این سس به افرادی که نسبت به تخم مرغ حساسیت دارند و همچنین افرادی که نسبت به وزن خود حساس می‌باشند کمک می‌کند تا از دستور العمل‌های پخت لذت ببرند، به این دلیل که به تهیه‌ی دستور العمل‌های پخت فاقد چربی کمک می‌کند.
 

موز

موز له شده می‌تواند جایگزین خوبی برای تخم مرغ باشد. یک موز متوسط می‌تواند به جای یک تخم مرغ مورد استفاده قرار گیرد.
 
جایگزین‌های صنعتی


صمغ زانتان Xanthan Gum

به عنوان یک اصلاح کننده رئولوژیکی و یک افزودنی غذایی استفاده می‌شود. که از تخمیر گلوکز و ساکارز، به کمک پوشش خارجی باکتری‌هایی بنام زانتوموناس کامپستریس بدست می‌آید. این صمغ پودر سفید رنگی است که به عنوان ماده‌ی چسبنده به منظور افزایش بافت کیک بدون تخم مرغ و بستنی بدون شیر استفاده می‌شود. مقدار آن باید یک قاشق چای خوری در هر دستورالعمل غذایی باشد.
 

لسیتین سویا Soybean Lecithin

لسیتین رده‌ای از بافت حیوانی بنام فسفولیپید است که حاوی استرهای گلیسرول، یک مولکول اسید فسفریک، و دو مولکول با زنجیره بلند اسیدهای آلیفاتیک می‌باشد. لسیتین موجود در زرده تخم مرغ با لسیتین سویا جایگزین می‌شود. و به عنوان یک افزودنی و ماده‌ی امولسیون کننده در بسیاری از محصولات غذایی استفاده می‌شود. همچنین به عنوان عامل مرطوب کننده عمل کرده که باعث می‌شود جایگزین خوبی برای تخم مرغ باشد، اگرچه بایستی از آن در مقدار حدوداً یک درصد از وزن کل دستور غذایی استفاده شود.
به راحتی در بازار در دسترس بوده و طعم و بوی نسبتاً کمتری داشته و می‌تواند در کیک و کلوچه استفاده شود.
 

جایگزین‌های دیگر

• تخم مرغ همچنین به عنوان یک عامل پف دهنده یا خمیرمایه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو، به جای یک عدد تخم مرغ، می‌توانید مخلوطی از یک قاشق غذاخوری روغن گیاهی + یک قاشق غذاخوری آب + یک قاشق غذاخوری جوش شیرین استفاده کنید.
• سفید تخم مرغ به عنوان لعاب در برخی از دستور العمل‌ها استفاده می‌شود. برای این منظور، می‌توانید از مارگارین زده شده استفاده کنید. ثابت گردیده که به خوبی سفیده‌ی تخم مرغ زده شده می‌باشد.
• هنگامی که از تخم مرغ به عنوان ماده‌ی چسبنده استفاده می‌شود، می‌توانید از دو قاشق غذاخوری پودر ژلاتین + یک فنجان آب جوش به جای آن استفاده کنید.
 
• یک قاشق غذاخوری از توفوی له شده و یک قاشق غذاخوری آب، می‌تواند جایگزین خوبی برای تخم مرغ به حساب آید.
• آرد ذرت، نشاسته اروروت arrowroot، کاستارد وگان و نخود نیز جایگزین خوبی محسوب می‌شوند.
انتخاب این جایگزینها ممکن است به غذایی که می‌پزید بستگی داشته باشد. گزینه‌های بسیاری وجود دارد که در دسترس می‌باشند و از این رو، بهترین و راحت‌ترین گزینه را انتخاب نمایید. مهمتر از همه، خواندن برچسب محصولات آماده خوردن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، علیرغم اینکه حتی به گفته‌ی آنها این محصولات حاوی جایگزینهای تخم مرغ می‌باشند. با چنین طیف گسترده‌ای از جایگزین‌ها، شما واقعاً به قربانی کردن میل خود به خوردن انواع غذاها به دلیل نگرانی از حساسیت به تخم مرغ نیازی ندارید.