استفاده نادرست از کامپیوتر و بروز تیک های عصبی در کودکان

استفاده نادرست از رایانه و انجام بیش از یک ساعت بازی رایانه ای و تلویزیونی سبب بروز تیک های عصبی در کودکان می شود. دکتر«شاهرخ میلان»، جراح و متخصص بیماری های چشم، با بیان این مطلب گفته: تحریک چشم ها و ضعف در بینایی کودکان از دیگر عوارض انجام بیش از یک ساعت بازی رایانه ای است.

وی با بیان اینکه تلویزیون و رایانه به منظور کاهش ضرر رسانی بر روی چشم ها بهتر است از نوع ال سی دی باشد، اظهار داشته: انواع تلویزیون و رایانه با لامپ تصویر دارای اشعه فرابنفش بوده که سلامت چشم را تهدید می کند.
وی، استراحت، خواب و استفاده درست از تلویزیون و رایانه را از عوامل محیطی موثر بر روی بینایی و سلامت چشم عنوان کرده است. این متخصص، با اشاره به میزان استراحت لازم برای چشم ها، افزوده: چشم ها حداقل به ۶ساعت استراحت کامل نیاز دارند اما بهترین میزان استراحت برای چشم ۸ ساعت است. دکتر میلان، همچنین با اشاره به نحوه مطالعه و تاثیرگذاری آن بر روی چشم گفته: مطالعه در نور کم سبب خستگی و آسیب چشم ها می شود. نور کم سبب کاهش اتوماتیک وار پلک زدن، خشکی چشم ها و در نهایت بروز قرمزی و سوزش چشم ها می شود. وی در ادامه اظهار داشته: مطالعه بهتر است در طول روز، روی میز و با رعایت فاصله حدود ۴۰سانتی متر انجام گرفته و از مطالعه کردن حین راه رفتن، دراز کشیدن و یا در اتومبیل، خودداری شود. این متخصص به ایرنا گفته: مطالعه کردن در نیمه شب نیز، سبب وارد شدن فشار به عضله و عدسی چشم ها و در نهایت بروز نزدیک بینی در فرد می شود. دکتر میلان در پایان یادآور شده: عینک های دارای خاصیت ضد فرابنفش تا ۴۰۰نانومتر و خاصیت آنتی رفلکس، مناسب ترین عینک برای محاظفت چشم ها از بازتاب های محیطی هستند.

منبع:ویستا
ویرایش و تلخیص:آکاایران