اختلالات تیروئیدی کودک

باز هم در خدمت شما هستیم با سری مقالات بخش کودک آکاایران، در این مقاله قصد داریم شما را با اختلالات تیروئیدی کودک آشنا کنیم. عارضه ای که کودکان را از بدو تولد تهدید می کند و باعث اختلالاتی در روند زندگی آنها می شود. این اختلال در دو روند پرکار و کم کار می باشدکه در بزرگسالان نیز بسیار دیده می شود و ما در این مقاله میخواهیم به معرفی غده تیروئید، علائم و نشانه های تیروئید پرکار و کم کار برپدازیم و شما را بیشتر با این بیماری آشنا کنیم. پس با آکاایران همراه باشید.

اختلالات تیروئیدی کودک

غده تیروئید در ناحیه گردن و درست زیر سیب آدم قرار دارد و هورمون هائی تولید می کند که دمای بدن، تولید انرژی، رشد و تولید مثل را کنترل می کنند. ممکن است غدهٔ تیروئید کم کار (هیپوتروئیدیسم) یا پرکار (هیپرتیروئیدیسم) شود. هر کدام از این حالت ها می توانند در دوران نوزادی یا هر سنی بعد از آن به وجود بیایند.

پرکاری غده تیرویید در کودکان

با افزایش فعالیت غده تیرویید، علائم و نشانه هایی در کودکان همانند بزرگسالان بروز می کند.
می توان تپش قلب کودکان را حتی زمانی که او در حال استراحت است حس کرد و همین طور می توان به میزان فعالیت او (بی قراری و پرتحرکی، عدم توانایی در بخواب رفتن) توجه نمود.
نشانه رشد سریع این کودکان، کوچک شدن لباسهای آنان است که باید مورد توجه والدینشان قرار گیرد. والدین و معلمان مدارس معمولاً توجه و دقت بسیار کمی در این موارد بر روی کودکان دارند.
اما علائمی چون لرزش دست که سبب بدخط نوشتن می شود و یا ضعف عضلات شانه و ران در هنگام بازی و ورزش بسیار قابل اهمیت است.
در هنگام پرکاری غده تیروئید یک و یا بیش از یکی از علائم عصبانیت، کج خلقی و زودرنجی، اختلال خواب، افزایش تعریق، عدم تحمل گرما، کاهش وزن غیر منتظره، چشمان بیرون زده، خیره نگاه کردن، گواتر، تپش قلب سریع، افزایش اشتها، افزایش حرکات دودی روده، دستان گرم و مرطوب و لرزش انگشتان در این افراد دیده می شود.

ـ علائم و نشانه ها:
۱. هیپوتیروئیدیسم
چنان چه تیروئید در هنگام تولد کم کار باشد، معمولاً تا چند هفته، آشکار نیست؛ سپس موجب خواب آلودگی زیاد، خفگی در حال شیر خوردن، یبوست شدید و تنفس سر و صدادار می شود. تیروئید بعد از سه تا شش ماه واضح خواهد شد و در نتیجه، سرعت رشد کودک کاهش خواهد یافت. علاوه بر این، زبان کودک بیرون می آید، پوست خشک و زبر خواهد داشت و گریه اش خشن خواهد شد. چنان چه کودک بعد از تولد دچار کم کاری تیروئید شود، رشدش کند شده دچار یبوست، خواب آلودگی و خشکی پوست می شود. تیروئید کم کار ممکن است موجب گواتر و خشکی و زیری پوست (بزرگی غده تیروئید) شود و یا این که اندازه غده تیروئید طبیعی باشد.

اختلالات تیروئیدی کودک, تیرویید پرکار کودکان, تیرویید پرکار علائم

درمان تیرویید در کودکان


۲. هیپرتیروئیدیسم (فعالیت بیش از حد تیروئید)
تیروئید بیش کار، معمولاً بین سنین ده تا پانزده سالگی به وجود می آید. با این حال، ممکن است گاهی در کودکان یک تا دو ساله نیز به وجود بیاید. تیروئید بیش کار، موجب تحریک پذیری، مشکلات رفتاری، لرزش دست ها، زیاد شدن اشتها بدون افزایش وزن، تعریق زیاد، و چشم های از حدقه در آمده می شود. گاهی این حالت، موجب بزرگ شدن غده تیروئید می شود.
از آن جا که همهٔ علائم تیروئید بیش کار و کم کار می توانند در اثر بیماری های دیگر غیر تیروئیدی ایجاد شوند، تست های آزمایشگاهی برای تشخیص تیروئید لازم هستند. نوزادان تازه به دنیا آمده، غالباً پیش از ترک بیمارستان، از نظر هیپوتیروئیدیسم مادرزادی تست می شوند (این حالت یک اختلال غده تیروئید است که موجب اختلالات ذهنی و جسمی می شود).
ـ مراقبت خانگی:
شامل بردن کودک نزد پزشک برای معاینات ادواری و جستجوی علل بدکاری تیروئید است.
ـ موارد احتیاط:
۱. علائم تیروئید کم کار گاهی در کودکان بزرگ تر به ویژه نوجوانانی که عملکرد تیروئید آنها طبیعی است، دیده می شود. تنها پزشک می تواند تشخیص دهد که تیروئید بدکار می کند، یا نه.
۲. کیست روی گردن باید توسط پزشک معاینه شود؛ زیرا ممکن است غده تیروئیدی باشد که در جای خودش قرار نگرفته است.
ـ درمان پزشکی:
به نقل از آکاایران : پزشک بر مبنای معاینات بالینی که شامل اندازه گیری فشار خون کودک و تست های آزمایشگاهی که سطح هورمون های تیروئید و هیپوفیز را در خون اندازه می گیرد، می تواند به تشخیص قطعی برسد. پزشک همچنین دستور تست جذب ید رادیواکتیو را خواهد داد. این تست برای ارزیابی عملکرد تومورهای غده تیروئید مورد استفاده قرار می گیرد.
درمان کم کاری تیروئید، معمولاً شامل تجویز تیروکسین (یک هورمون تیروئیدی) به صورت خوراکی است. درمان تیروئید پرکار، شامل دارو یا بیرون آمدن قسمتی از غده تیروئید با عمل جراحی است.

اختلالات دیگر تیروئید
گره منفرد تیروئید , گواتر چند گره ای وتیروئیدیت ( التهاب ) تحت حاد وسایر اختلالات تیروئید به طور غیر شایع در بچه ها رخ می دهد.

بیماری تیروئید ورشد
کم کاری تیروئید در نوزادان معمولا به وسیله غربالگری تشخیص داده می شود ودرمان بدون تاخیر باید انجام شود. اگر درمان انجام نشود ودر رشد و تکامل مغزی ایجاد اشکال خواهد کرد. کودکان مبتلا به کم کاری تیروئید می توانند همه علائم مشابه افراد بالغ راداشته باشند, اما بیشترین تغییرات ایجاد شده ممکن است کوتاهی قد , علی رغم وزن طبیعی یا بالا باشدوبلوغ به تاخیر بیفتد. هنگام شروع درمان با هورمون تیروئید رشد سرعت می گیرد. اگر کم کاری تیروئید بعداز 2 سال اول رخ بدهد , تغییری در ضریب هوشی ایجاد نمی کند.

اختلالات تیروئیدی کودک, تیرویید پرکار کودکان, تیرویید پرکار علائم

غده تیرویید در کودکان

عدم درمان به موقع این بیماری چه عواقبی ممکن است داشته باشد؟

بهترین زمان درمان این بیماری روزهای اول تولد، به خصوص تا شش هفتگی می باشد. وقتی که زمان درمان به تعویق افتد، ضریب هوشی نوزاد کم می شود و هر چقدر که درمان زودتر شروع شود، ضریب هوشی بیش تر به مقدار طبیعی نزدیک خواهد بود. به عنوان مثال اگر درمان را بعد از 3 ماهگی شروع کنیم، در نتیجه ضریب هوشی طبیعی را نخواهیم داشت، مگر این که کم کاری مادرزادی تیرویید خیلی شدید نبوده باشد. موارد شدید کم کاری مادرزادی تیرویید و یا درمان بعد از 3 ماهگی نوزاد، منجر به عقب ماندگی ذهنی می شود.

در نتیجه، عقب ماندگی ذهنی و اختلال رشد مهم ترین عوارض عدم درمان به موقع در این بیماری می باشد.

گردآوری بخش کودک آکاایران