این روزها که علاقه به مد جزئی از روزمره و فرهنگ ما شده؛ بعید نیست از پدر و مادرهای امروزی که روی سر کودکشان رنگ بگذارند. اگر شما والدینی هستید که موافق این موضوع نیست و کودک یا نوجوان شما برای رنگ کردن موهایش اصرار دارد؛ ممکن است شما نیز برای انجام اینکار راضی شوید. با خود می‌گویید که کمی رنگ نمی‌تواند ضرری برای کودک من داشته باشد. اگر چنین است باید در تصمیم خود تجدید نظر کنید. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا,میخواهیم به شما خطرات رنگ کردن موی کودکان را بگوییم. با ما همراه باشید.

شاید خرید رنگ مو و رنگ کردن سر کودکان یکی از آسان ترین راه ها برای راضی کردن آن ها باشد اما رنگ مو برای افراد جوان است ، نه کودکان. رنگ مو بیش از آنچه که فکرش را بکنید ، به کودک شما آسیب می زند. موهای کودکان از آغاز تولد تا سن بلوغ دچار تغییرات زیادی می شوند و نسبت به مواد شیمیایی حساس تر هستند. یکی از مشکلات رنگ مو، ایجاد آلرژی است که اغلب از سمی به نام ivy ایجاد می شود، این سم باعث خارش و قرمزی پوست در نواحی اطراف موی سر خواهد شد و همچنین پوست کودک را حساس تر از همیشه می کند.

عوارض و معایب رنگ کردن موی کودکان:
رنگ موها از زمان تولد و تا دوران بلوغ تغییر بسیاری میکند و نسبت به موهای بزرگسالان بسیار حساس تر هستند و مستعد آسیب بیشتری هستند. از آنجایی که رنگ کردن یا دکلره کردن مو می تواند به موهای آن‌ها آسیب بزند بهتر است از انجام اینکار صرف نظر شود.

رنگ موها به دلیل داشتن آمونیاک، هیدروژن پراکسید و یک ماده شیمیایی موسوم به پارافنیلن دی آمین که معمولاً در رنگ موی دائمی استفاده میشود باعث تغییر در بافت موهای کودکان میشود. و همچنین به دلیل وجود مواد شیمیایی می‌تواند واکنش‌ های آلرژی ‌زای زیادی ایجاد کند.

استفاده از رنگ مو به خاطر بوی تندی که دارد ممکن است به ریه کودکان آسیب وارد کند.

 


از چه سنی میتوان موهای کودک را رنگ کرد؟

درست است که موهای رنگ روشن نیازی به دکلره ندارند اما در هر حال برای رنگ کردن مو باید صبر کرد تا فرزندمان از سن کودکی خارج شود.

بسیاری از متخصصان بر این باورند که تا سن 13 سالگی نباید از رنگ مو برای دختران استفاده کرد اما اگر نتوانستید در برابر خواسته های مدام فرزندتان مقاومت کنید ، حتما از رنگ ها و مواد شیمیایی غیر دائمی استفاده کنید و آن را به ریشه مو و پوست سر او نزنید. رنگ های موقتی بعد از شستشوی سر با شامپو به راحتی از بین می روند و عموما امن هستند.

kids-hair-color.jpg

جایگزین رنگ مو دائمی برای کودکانی که میخواهند موهایشان را رنگ کنند چیست؟
بهترین روش برای رنگ کردن موی کودکان استفاده از مواد طبیعی است مثلا استفاده از حنا، چای، پوست گردو، چغندر و ... است که ضرری برای موهای کودک ندارد و همچنین باعث تغییر رنگ موی کودک میشود.


همچنین رنگ های موقتی که بعد از شستشوی سر با شامپو به راحتی از بین می روند و عموما مشکلی ندارند و همین طور میتوانید از گچ های رنگی مخصوص موها استفاده کنید که بعد از شستشو از بین میروند و این را در نظر داشته باشید که این مواد طبیعی نیستند در نتیجه باید تمام موارد سلامتی و پزشکی کودک خود را مورد بررسی قرار دهید.

موهای نابالغ کودک بسیار مستعد آسیب بیشتر است. از آنجا که موهای بچه ها از زمان تولد تا بلوغ تغییر بسیاری می کند ، دکتر شاه هشدار می دهد که موهایشان - و پوست آنها - برای این ماده، حساس تر هستند و بنابراین به احتمال زیاد واکنش هایی را تجربه می کنند.

 اثرات رنگ‌های شیمیایی بر روی بدن 

حساسیت:

چه بخواهید از رنگ مو برای پنهان کردن رنگ خاکستری موهای خود استفاده کنید یا تنها برای تجربه کردن از آن استفاده می‌کنید، ممکن است در خطر واکنش‌های آلرژیک باشید. مقصر اصلی بیشتر واکنش‌های آلرژی‌زا ماده‌ای به نام پارا-فنیلین دی‌آمین یا همان PPD است. رایج ترین نشانه‌های آلرژی شامل خارش و سوزش پوست سر، قرمز شدن و تورم پوست، ایجاد شوره و تورم در اطراف چشم مژه ها، بینی و صورت است.

موهای شکننده:

اگر اغلب موهای خود را به صورت مکرر رنگ می‌کنید، به خاطر مواد شیمیایی موجود در آن موها خشک خواهد شد. مواد شیمیایی که در رنگ‌ها وجود دارد باعث ا ز بین رفتن رطوبت مو می‌شود و همین امر موها را شکننده خواهد کرد. درخشندگی موها نیز به مرور زمان از بین خواهد رفت. آسیبی که به موها وارد می‌شود در برخی از موارد جدی است و منجر به کوتاه کردن موها خواهد شد.

پوست تحریک پذیر:

رنگ مو ممکن است باعث ایجاد واکنش‌های پوستی شود. برخی از نشانه‌ها شامل احساس سوزش ، قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست، خارش و ناراحتی است. ۴۸ ساعت قبل از اعمال رنگ بر روی مو، بهتر است آن را روی قسمتی از موهای خود اعمال کنید تا از نبود حساسیت مطمئن شوید. اگر ورم و خارشی بعد از اعمال رنگ مو دیده شد و این تورم بهبود نیافت باید به یک پزشک متخصص پوست مراجعه شود.

سرطان:

آزمایش‌های آزمایشگاهی ثابت کرده اند که PPD می تواند به سلول‌های DNA انسان آسیب رسانده و باعث سرطان شود. اما اینکه مقادیر اندک PPD موجود در این رنگ‌ها می‌تواند باعث چنین آسیب‌هایی شود هنوز مشخص نیست. این موضوع هنوز در میان محققان یک چالش مهم محسوب می‌شود. جامعه سرطان آمریکا معتقد است که تحقیقات بیشتری باید انجام شود. رزورسینول نیز ماده شیمیایی دیگری است که در رنگ‌های مو یافت می‌شود. این ماده یک ماده شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز است که می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را با مختل کردن تعادل طبیعی هورمون‌ها افزایش دهد.

راش (ضایعه پوستی):

معمولا افرادی که به رنگ‌ مو حساسیت دارند ممکن است دچار راش (ضایعه پوستی) شوند. راش نیز ممکن است در محلی ایجاد شود که رنگ اعمال شده است. بعد از مشاهده این ضایعات باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

آسم:

مطالعات مختلف نشان داده است آرایشگرانی که به طور مکرر با مواد شیمیایی همچون رنگ مو سروکار دارند بیشتر در معرض ابتلا به آسم هستند. این اسم نتیجه قرار گرفتن در معرض PPD هایی است که در رنگ مو وجود دارد. همین امر موجب می‌شود ریه‌ها حساس گردد و نفس کشیدن دشوار شود.