مهد کودک مادر دوم نیست


کودکان در سالهای پیش از دبستان به علت خصوصیات سنی خود نیاز به فضای مناسب برای کار، فعالیتهای گروهی و حرکت دارند و آموزش در این سالها بیشتر بصورت بازی، مشاهده و تجربه است.
مهدهای کودک افزون بر نیاز به مربیان خوب و باتجربه ، بدلیل ویژگیهای خاص خود، به فضای مناسب برای بازی و فعالیتهای گروهی و حرکت دارند و مکانی که برای احداث مهد کودک در نظر گرفته می شود باید تأمین کننده مسائل ایمنی، بهداشتی، سلامتی و آسایش کودکان باشد و بهتر است درجوار فضاهای سبز، آموزشی و سکونی احداث شود.

فضای بازی کودکان با هدف پرورش خلاقیت و قوه ابتکار، باید از یک قسمت اصلی و چند فضای جانبی تشکیل شود که فعالیتهای اصلی و دسته جمعی مانند سرودخوانی، قصه خوانی و بازی با اسباب بازی در آن انجام گیرد.
در مهدکودک باید قفسه های طبقه بندی و قابل دسترسی برای کودکان جهت نگهداری کاغذهای رنگی، آبرنگ، مداد رنگی و ... وجود داشته باشد.
رنگ آمیزی دیوارها باید زیبا، زنده، روشن، و قابل شستشو باشد. بهتر است از رنگ هاو طرح های خاص کودکانه بهره جست.

میز و صندلی قابل شستشو و متناسب با اندازه های کودک نیز باید در نظر گرفته شود.

رنگ آمیزی دیوارها باید زیبا، زنده، روشن، و قابل شستشو باشد. بهتر است از رنگ هاو طرح های خاص کودکانه بهره جست.

ایجاد فضای سبز در محوطه باز مهدکودک به لحاظ حفظ سلامت محیط ضروری است، در فضای بازی از وسایل بازی مانند: تاب، سرسره، چرخ و فلک استفاده گردد تا نیازهای کودکانه  را ارضا کند و عضلات کودک رشد کند تا بتواند به توانائی های خود بیافزاید.
ایجاد فضاهای بی خطر برای خواب کودکان نیز از ضروریات است. لازمست محل خواب و استراحت با توجه به نیاز مبرم به  سکوت، در جوار ویژه فعالیتهای هنری باشد که به طورنسبی از سر وصدای کمتری برخوردار ند. همچنین تختخواب ها باید با نرده محافظت شود.
باید به درجه حرارت، نور، صدا و رنگ نیز توجه شود.
وسایل بازی که در اختیار کودکان قرار می گیرد می بایست از لحاظ جنس رنگ از موادی ساخته شوند که سلامت کودک را به خطر نیاندازد.
در انتخاب تسهیلات شستشو و بهداشت باید اندازه کودک را درنظر گرفت. در این صورت کودکان می توانند براحتی از آن استفاده کنند.
وسایل بازی که در اختیار کودکان قرار می گیرد می بایست از لحاظ جنس رنگ از موادی ساخته شوند که سلامت کودک را به خطر نیاندازد.

از فضای آشپزخانه برای تهیه شیر، سوپ و آماده سازی شیر، آب میوه و سوپ کودکان استفاده می شود.
یکی از عملکردهای سالنهای چندمنظوره در مهدکودک، صرف غذاست. لذا کودکان می توانند بعنوان غذاخوری از این فضا استفاده کنند. این محل باید تا حد امکان نزدیک آشپزخانه باشد و از سرویسهای بهداشتی و محل رفت و آمد کارکنان به دور باشد. همچنین برای تغذیه همزمان کودکان باید گنجایش استقرار صندلی و میز نهارخوری به تعداد کودکان را داشته باشد.
کودکان باید طی روز از فضای آزاد استفاده کنند و باوسایل بازی همچون تاب و چرخ و فلک بازی کنند.
در یک مهدکودک باید اسباب بازی مناسب سن کودکان چون: پازل، لگو، مکعب و عروسک به تعداد مورد نیاز موجود باشد.
در صورت تعبیه پله تا حد امکان باید ارتفاع آن کم و عمق کف آن زیاد باشد. محل ورود پله هائی که در دسترس کودکان می باشد باید با حفاظ فلزی و چفت مطمئن، مسدود گردد.
در انتخاب مکان فعالیتهای هنری دو عامل مد نظر قرار می گیرد: 1) دارابودن چشم انداز مناسب و زیبا که تا حدامکان روبروی فضای سبز و باز باشد. 2) فعالیتهای هنری، به طور نسبی در آن صورت گیرد. فعالیتهای عمومی و انفرادی با هدف افزودن بر یادگیری کودکان، تقویت حس همکاری و کنجکاوی باید از دو قسمت تشکیل شود. بخشی که به فعالیتهای جمعی مانند خواندن و نوشتن می پردازد و بخش دیگر که به انجام کارهائی نظیر: نقاشی، کاردستی و خانه سازی با بلوک و غیره اختصاص می بابد.

کودک به محبت نیاز دارد، مربی می تواند این احساس را به کودک بدهد و بداند که چگونه با کودک ارتباط عاطفی برقرار کند. مربی می تواند به کودک اعتماد به نفس و قدر شناسی یاد بدهد.
آموزش خانواده: در سالهای شکل گیری شخصیت کودک یعنی همان 6 سال اول زندگی، اولین و مؤثرترین مربی مادر است. از اینرو مادران باید مجهز به شیوه های علمی تربیت کودک باشند. آموزش مادران به مادران کمک می کند که با کودکان خود رفتار مناسب سن او داشته باشند و به بروز خلاقیت او کمک نمایند. فعالیتهای مراقبت برای رشد و تکامل کودکان خردسال موجب پشتیبانی درست از کودکان خردسال و تقویت محیط زندگی آنان می شود. مراقبت برای رشد تکامل کودکان خردسال شامل کار کردن با والدین بخصوص مادران برای افزایش مهارتهای تربیتی آنان مناسب با نیازهای خاص رشد کودکان است.     
منیع : خانواده و زندگی- تنظیم : کهتری