آکاایران: شماره ۱: از او نپرسید دلش برای خانه تنگ شده یا نه


قدرت ارتباطات می تواند چیز خطرناکی باشد. برخی از دانشجویان، به خاطر اینهمه چیزهای نوین که در حال اتفاق افتادن است، دلتنگ خانه نمی شوند، تا اینکه والدینشان یک روز با آن ها تماس می گیرند و از آنها می پرسند دلت برای خانه تنگ نشده است؟ همین باعث می شود او احساس دلتنگی شدید پیدا کند. چند روز و چند هفته اول دانشگاه، پر از فعالیت ها و آشنایی با دوستان نوین است. چالش ملاقات با افراد نوین و تطبیق با شرایط نوین، بخش قابل توجهی از زمان و انرژی دانشجوی نوین را به خود اختصاص می دهد، بنابراین اگر والدین دلتنگی را یادآوری نکنند، دانشجو احتمالاً می تواند از رنج دلتنگی فرار کنند. ممکن است این را به شما نگویند اما حتماً دلشان برایتان تنگ شده است.

 


شماره ۲: برایش بنویسید (نامه/ایمیل) حتی اگر او پاسخ ندهد


اگرچه دانشجویان سال اولی، معمولاً مشتاق تجربه تمام استقلال دور بودن از خانه هستند، اما در هفته های اول بیشتر آنها آرزومند پیوندهای خانوادگی و احساس امنیتی که آن پیوندها به همراه دارد هستند. این موج استقلال ممکن است باعث شود که والدین حساس، آن را به عنوان طرد کردن برداشت کنند، اما بیشتر دانشجویان سال اولی شدیداً مشتاق اخبار خانه و خانواده هستند، حتی خبرهایی که ممکن است برای شما عادی و پیش پا افتاده به نظر برسد. ایمیل و پیامک روش های خوبی برای در تماس بودن با فرزندتان است.

 

شماره ۳: سؤال بپرسید (اما نه بیش از حد)


دانشجوی سال اولی به اصطلاح "بی تفاوت" هستند (یا خود چنین میگویند). آنها معمولاً از دخالت والدین در سبک زندگی دانشگاهی و وضعیت استقلالشان عصبانی می شوند، اما هنوز بیشتر آنها دوست دارند خانواده شان به آنها اهمیت داده و علاقه نشان دهند تا آنها احساس امنیت کنند. کنجکاوی والدین ممکن است آزار دهنده و ناراحت کننده، یا مفید و حمایت گرانه تلقی شود که این بستگی به رویکرد والدین و نگرش دو طرف دارد. باید از سؤالات یا اظهاراتی که شامل چنین جملاتی باشند خودداری شود: "من حق دارم بدانم"، "من هزینه ات را می دهم، بنابراین انتظار دارم همه چیز را برایم بگویی" اجتناب شود. با این حال سؤالات صادقانه ای که بحث ایجاد می کند و از تصمیم گیری مستقل او حمایت می کند در ایجاد رابطه سازنده بین دانشجو والدین بسیار مؤثر است.

 

قانون ۴: انتظار تغییر داشته باشید (اما نه بیش از حد)


انتظار داشته باشید که فرزندتان تغییر کند. تغییر ممکن است در چند ماه اول دانشگاه چشمگیر باشد، یا به آرامی به مرور زمان اتفاق بیفتد، یا چیزی بین این دو حالت باشد. تغییر طبیعی و غیرقابل پیشگیری است و می تواند الهام بخش و دلپذیر باشد. با این حال در بسیاری از موارد تغییر ممکن است برای شما و دانشجوی شما بسیار مأیوس کننده باشد. دانشگاه و تجربه های همراه با آن، ممکن است موجب تغییراتی در انتخاب ها و رفتارهای فردی، اجتماعی و شغلی بشود. فردی که همیشه به موی بلند خود افتخار می کرد ممکن است تصمیم بگیرد مویش را کاملاً کوتاه کند، فرد ساکت و آرام و سخت کوش تصمیم بگیرد سبک مدهای عجیب انتخاب کند، یا دانش آموزی که همیشه سنت خانوادگی پزشک شدن را دنبال می کرده است، ممکن است تصمیم بگیرد به جای آن رشته دیگری را بخواند.


شما نمی توانید جلوی تغییر را بگیرید، و شاید حتی آن را درک نکنید، اما می توانید آن را بپذیرید. به یاد داشته باشید که فرزند شما، در کنار همه تغییراتی که کرده است، هنوز همان فردی است که شما به دانشگاه فرستاده بودید. پخته شدن زمان می برد و یک فرایند سریع و فوری نیست بنابراین انتظار خیلی زیاد و خیلی زود نداشته باشید. ممکن است ببینید فرزندتان با برخی عادت ها و رفتارها به خانه بازگشته است که اگرچه ساده هستند، اما شما فکر می کردید که او دیگر از این ها عبور کرده است. اگرچه صبر همیشه راحت نیست، اما صبور باشید.

 

قانون ۵: بیش از حد نگران تلفن ها یا نامه های غمگین او نباشید


شغل پدری و مادری، گاهی اوقات ممکن است کاری بی سپاس به نظر برسد، به خصوص در سالهای دانشگاه فرزندتان. اغلب در این وضعیت پدر و یا مادر خیلی بیشتر از چیزی که دریافت می کنند می بخشند. غالباً وقتی مشکلات بیش از حد توان دانشجو می شوند (مثلاً رد شدن در امتحان، تمام شدن روابط دوستی، و آب رفتن لباس، همه در یک روز)، تنها جا و بهترین جایی که می تواند با آن تماس بگیرد خانه است. اغلب و متأسفانه، این تنها زمانی است که او به شدت احساس نیاز به برقراری ارتباط با والدین خود می کند، بنابراین شما نمی توانید خبر نمره خوب در امتحان، پیدا کردن دوست نوین، یا موفقیتهای چشمگیر را از او بشنوید. فرزند دانشجوی شما در زمان های بحرانی و حساس با صحبت کردن با شما می تواند مشکلات خود را سبک کند و پس از تخلیه هیجانی به زندگی معمول و آرام خود باز گردد، در حالی که شما دچار نگرانیهای زیادی شده اید.

 

اگر شما جزو والدین آن دسته از دانشجوهایی هستید که به طور روزانه بین خانه و دانشگاه رفت و آمد می کنند، ممکن است تقریباً هر روز با چالش مواجه شدن با تغییرات احساسی و هیجانی فرزندتان و درک آن ها مواجه باشید. با شنیدن جملاتی مانند من "هیچ وقت شانس ندارم" یا "از این وضعیت متنفرم "، نگران نباشید و صبر کنید. شما با گوش دادن با همدلی، ارائه توصیه ها، و جذب نگرانی ها و ناراحتی های آنها، خدمت خیلی بزرگی به آن ها انجام می دهید. درست است که در واقع این خدمت بعضی از مواقع به شما احساس بیزاری می دهد اما برای دانشجوی مأیوس تأثیر خوبی دارد.


البته باید به تعداد این مکالمات یا پیام های ناراحت کننده او توجه داشته باشید. تغییر در خلق یا رفتار ممکن است نشانه اولیه آشفتگی روانشناسی یا هیجانی باشد. اگر نگران هستید فرزندتان مشکلی داشته باشد با او صحبت کنید. ارتباط مستقیم با او برقرار کنید و نگرانی خود در مورد رفتارهایی که باعث این نگرانی شده اند را با او مطرح کنید. به یاد داشته باشید از کلمه "من" در بیان نگرانی ها و احساسات خود نسبت به رفتارهای او استفاده کنید و مشتاقانه به پاسخ او گوش دهید و از قضاوت یا انتقاد پرهیز کنید. با کمک برای شناسایی مشکل و پیدا کردن راه حلهای آن، مسئولیت پذیری را در او پرورش دهید. دانشگاه منابع زیادی برای کمک به دانشجوی شما دارد که مشاوره یکی از آن ها است.

 

شماره ۶: به دیدار او بروید اما نه زیاد


ملاقات والدین از دانشجویشان (به خصوص اگر این ملاقات همراه با خرید و یا شام بیرون باشد) بخش دیگری از واقعه سال اول دانشجویی است که دانشجویان تمایلی ندارند که اظهار کنند که آن را دوست دارند، اما کاملاً قدردان آن هستند. به یاد داشته باشید که تظاهر به بی میلی نسبت به افرادی که برای دیدنش آمده اند تنها بخش دیگری از سندرم سال اول است.


این ملاقات ها به دانشجو این امکان را می دهد که برخی از افراد مهم دنیای خانه و دانشگاه را به هم معرفی کند. علاوه بر این، با این کار والدین با فعالیتهای نوین فرزندشان، تعهدات او، و دوستانش آشنا می شوند (و شاید بیشتر آن ها را درک کنند). اگر فرزند شما در رفت و آمد مکرر است با فرزندتان یک روز محوطه دانشگاه را ببینید یا دوستان او را برای شام به منزل خود دعوت کنید تا توجه فعال به زندگی دانشجویی اش نشان دهید.


غافلگیری ها و بازدیدهای بی خبر، معمولاً مناسب نیستند. اگرچه وقتی فاقد خبر و غافلگیرانه به دیدار او می روید هیجان زده می شوید اما او ممکن است خوشحال نشود. ممکن است او برای عصر یا آخر هفته خود برنامه ریزی کرده باشد و خراب کردن آن نتیجه خوبی ندرد. همیشه اول زنگ بزنید.

 

شماره ۷: به دانشجویتان نگویید که این سالها بهترین سالهای زندگی تو هستند


سال اول دانشگاه (و سالهای بعدی آن) ممکن است پر از دودلی، احساس عدم امنیت، نا امیدی و اشتباه باشد. از طرف دیگر دورانی پر از کشف، الهام، اوقات خوش و افراد نوین نیز هست. با این حال، به جز در موارد نگاه به گذشته، این موقعیت ها و شرایط خوب نیست که خود را نشان می دهد. ممکن است تصور شما از دانشگاه اشتباه باشد. غصه، ترس، سر در گمی، دوست نداشتن برخی از مردم، و اشتباه کردن، همه بخشی از آن هستند، همه بخشی از واقعیات زندگی و بزرگ شدن هستند که ممکن است والدین آن را در نظر نگیرند.


هر پدر و مادری که معتقد باشند همه دانشجویان نمره خوب کسب می کنند، می دانند که وارد چه رشته ای میخواهند بشوند، همیشه آخر هفته های پر از فعالیت دارند، هزاران دوست صمیمی دارند، و آسودگی خاطر و زندگی فاقد نگرانی دارند، اشتباه می کنند. همچنین والدینی که فکر می کنند دانشجوی دانشگاهی از اشتباه مصون است نیز اشتباه می کنند. والدینی که بر عقیده کلیشه ای " بهترین سالها " پافشاری می کنند ممکن است شرایط نامطلوبی ایجاد کنند که به خود پروری پیشاپیش دشوار فرزندشان تأثیر منفی بگذارد. والدینی که بالا و پایین های واقعیت زندگی فرزندشان را می پذیرند و درک می کنند از آنها حمایت کرده و در جایی که لازم است آنها را دلگرم می کنند.

 

شماره ۸: به آنها اعتماد کنید


وقتی مادری به فرزندش میگوید:" برایت همه چیزهایی که تو را شاد می کند می خواهم و تو (نه من) کسی هستی که بهتر از همه میدانی آن چیزها چیست"، یعنی به او باور و اعتماد دارد.

گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع :