آکاایران: امروزه اعتیاد به سیگار و موادمخدر از مشکلات اصلی بسیاری از کشورهای دنیا است و متاسفانه در حال حاضر شاهد پایین آمدن سن اعتیاد نیز هستیم. اعتیاد علاوه بر تاثیرات بسیار زیادی که روی فرد می گذارد...


تبعات منفی و هزینه های بسیاری را به اطرافیان و جامعه تحمیل می کند. همچنین درمان اعتیاد به دلیل پیچیدگی این مشکل، اغلب با شکست مواجه می شود. به همین دلیل در کشورهای مختلف، تلاش های بسیار زیادی برای پیشگیری از اعتیاد انجام شده و گام اول پیشگیری نیز افزایش آگاهی افراد و برطرف کردن عوامل خطرساز است. این نوشته به برخی از مهم ترین علل گرایش نوجوانان به سیگار و راه های پیشگیری از آن می پردازد.


تاثیر والدین


متاسفانه بعضی والدین از آثار سیگار و مواد مخدر بر زندگی فرزندانشان بی اطلاع هستند درحالی که چه سیگاری باشند، چه نباشند، تاثیر عمیقی بر تصمیم های فرزندانشان دارند و باید اطلاعات خود را درباره مواد و تاثیرات منفی آن افزایش دهند. یافته های پژوهشی نشان می دهد مهم ترین دلیل امتناع نوجوانان از مصرف سیگار یا مواد، تاثیر والدین روی آنهاست. آمارها نشان می دهد نوجوانانی که والدینشان آنها را با تاثیرات مخرب سیگار یا مواد آشنا می کنند، ۵۴درصد کمتر سیگار یا مواد مخدر مصرف می کنند.


ارضای حس کنجکاوی


گاهی با وجود اینکه به نوجوان ها آموزش داده می شود، باز هم امکان دارد در مورد سیگار یا مواد کنجکاو باقی بمانند. گاهی هم نوجوان اطلاعات دقیقی از زیان های سیگار ندارد یا به واسطه دوستان همسن و سالش نسبت به آن علاقه و کشش قلبی احساس می کند. در اینجا والدین با برقراری ارتباط مناسب با فرزندشان باید او را از عواقب سیگار کشیدن آگاه کنند و مانع ورود او به عرصه تجربه سیگار و اعتیاد شوند.


استرس


گاهی علت سیگار کشیدن نوجوانان، قرارگرفتن در شرایط استرس زاست. بسیاری از نوجوانان تصور می کنند سیگار می تواند باعث تسلی آنها و فراموش کردن مشکلات شود پس لازم است به آنها بیاموزیم چگونه با استرس مقابله کنند، چگونه تصمیم درستی بگیرند و چگونه احساس آرامش پیدا کنند. اگر در مواقعی که نوجوان با مشکلی مواجه می شود، بتواند تشویش ها و نگرانی های خود را فاقد هیچ ترسی از طرد یا متهم شدن با یک بزرگ تر در میان بگذارد درمواقع استرس به مصرف سیگار روی نخواهد آورد.


معیارها و قوانین خانواده


آمارها نشان می دهد فرزندان والدینی که قوانین بسیار سخت گیرانه ای در خانه وضع می کنند یا بسیار آسان گیر هستند (اصلا قوانینی ندارند)، به احتمال بیشتری به سیگار یا مصرف مواد روی می آورند. والدینی که با فرزندانشان ارتباط صمیمی دارند، ضمن حفظ ارزش ها و قواعد رفتاری، می توانند به فرزندشان رعایت نظم و خویشتن داری را بیاموزند. وضع قوانین و اجرای پیامدهای قانون شکنی بسیار مهم است زیرا گاهی بعضی نوجوانان برای خطر کردن (ریسک)، عصیان و اعتراض، مواد یا سیگار مصرف می کنند. در سنین نوجوانی همه چیز نوین به نظر می رسد. آنها به دنبال خطرها و فرصت ها می روند اما والدین می توانند به فرزندشان کمک کنند روش های سالم رقابت و خطرکردن، از قبیل شرکت در مسابقه ها یا شرکت در یک دوره آموزش مهارت های اساسی را انتخاب کنند. مشغول شدن نوجوانان به این گونه فعالیت ها (ریسک های سالم)، ضروری است در غیر این صورت ممکن است به دنبال موقعیت های ناسالم بروند و سیگار و مواد مخدر را امتحان کنند. بعضی نوجوانان هم برای اینکه ثابت کنند از هیچ چیز باکی ندارند و می توانند از پس هر کاری برآیند، سیگار می کشند. میل به حس بزرگ شدن و تاثیر رسانه ها باعث می شود این تصور در نوجوان ایجاد شود که می تواند دنبال خطر امتحان آنها برود. با بیان و اجرای قوانین صریح در مورد مصرف سیگار و موادمخدر، می توانیم مطمئن شویم فرزندمان به احتمال کمتری سیگار و مواد مصرف می کند.


الگوهای مثبت و منفی


بچه ها دوست دارند از بزرگ ترها تقلید کنند پس والدین باید بدانند با کشیدن سیگار یا موادمخدر تاچه اندازه تاثیر منفی بر فرزندشان می گذارند. وقتی از فرزندمان می خواهیم برایمان زیرسیگاری بیاورد، درواقع او را با مصرف سیگار آشنا و به طور غیرمستقیم او را به سیگار کشیدن ترغیب کرده ایم. حتی والدینی که سیگار، قلیان، پیپ یا سایر دخانیات را مصرف می کنند و نمی توانند ترک کنند، باید درباره آثار اعتیادآور نیکوتین با فرزندانشان صحبت کنند. به آنها بگویند وقتی نوجوان بودند فکر می کردند هرگاه اراده کنند می توانند به راحتی ترک کنند، اما حالا به نیکوتین وابسته شده اند و دوست دارند ترک کنند. همین اطلاعات تاثیر مثبتی در نوجوان ها دارد.


تاثیر همسالان


والدین باید به فرزندشان بیاموزند دوستان خود را عاقلانه انتخاب کند. عامل مهمی که باعث می شود نوجوان تحت تاثیر همسالان سیگار بکشد، نیاز به پذیرش از سوی آنهاست و ناتوانی در نه گفتن، اهمیت کمتری دارد. ممکن است از آنجا که اعضای گروهی که نوجوان می خواهد به آنها بپیوندد، سیگاری هستند یا مواد مخدر مصرف می کنند، برای جلب رضایت و توجه آنها به مصرف سیگار یا مواد روی آورد.


از طرفی، متاسفانه فشاری که همسالان به نوجوان می آورند، اغلب ظریف، زیرکانه و غیرمستقیم است. خیلی وقت ها دوست نوجوان می داند او واقعا نمی خواهد سیگار بکشد، به همین دلیل مقدار کمی به او پیشنهاد می کند و متاسفانه از آنجا که نوجوان به تظاهر و ادعا تمایل دارد و نمی خواهد جلوی دوستانش کم بیاورد، ممکن است پیشنهاد را بپذیرد بنابراین والدین باید به فرزندانشان یاد بدهند اگر در چنین موقعیت هایی قرار گرفت، هرگز تسلیم خواسته های دوستان نشود.

دکتر رضارستمی

عضو هیات علمی دانشگاه تهران

گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع :