آکاایران: امروزه با توجه به امکانات فراوان و روزافزون فرزندان می توانند همانی بشوند که در آرزویش هستند به شرط آن که شما هم به عنوان یک فرد با تجربه و بزرگ تر آنها را کمک کنید. از آنجا که بچه ها با توجه به تجربیات نا چیزشان نمی توانند آنچه را که شما در وجود شان می بینید، را متوجه شوند و فقط عوامل بازدارنده و موانع پیشرفت به چشمشان می خورد، اگر حمایت نشوند از مسیر رسیدن به اهداف خود منحرف شده و بازمی مانند.


شما پدر ومادرها که نسبت به فرزندتان عشق بی قیدوشرط دارید، می توانید نقاط قوت وضعف و استعدادهای آشکار و پنهان آنها را بهتر شناسایی کنید. در این مطلب راه هایی به شما پیشنهاد شده که کمک می کند تمام استعدادهای بالقوه کودکان خود را کشف و برای حصول موفقیت در زندگی شان از آنها بهره ببرید.

 

 

در اختیار گذاشتن فرصت ها


هنگامی که فرزندانتان برای دست یابی به چیز های نوین می کوشند، به استعدادهای نهفته خود پی می برند. آنها به دنبال فعالیت هایی می روند که از انجام آن لذت می برند و به دنبال آن، مهارت هایی را هم کسب می کنند که در تمام طول عمرشان برای رسیدن به زندگی مطلوبشان با ارزش و مفید هستند. فرصت هایی را برای فرزندتان فراهم کنید تا شوروشوق و هوش او را بر انگیزد. اجازه دهید ورزش های نوین و فعالیت هایی ورای برنامه های آموزشی معمول مثل مشاغل و کلاسهای دلخواهشان را امتحان کنند. برای کسب تجارب نوین و کشف آنچه که دوست دارند مشوق و حامی آنها باشید. هرگز مانع تراشی نکنید ولی در عین حال هوشمندانه پیش بروید. بسیاری از فعالیت ها در وهله اول ممکن است طاقت فرسا و استرس زا باشند و به احتمال زیاد نتایجی مثل کنار کشیدن را در پی داشته باشد ولی بودن شما در کنار آنها و تشویق های به موقع، آنها را به کوشش دوباره وامی دارد. این فعالیت ها در صورت موفقیت باعث کسب تجربه و رضایت خاطر همه اعضای خانواده می شود.

 

 

تحسین کردن


تعریف و تمجید بچه ها و تائید کارهایشان باعث ایجاد باور مثبت در آنها شده و رشد تدریجی استعدادهایشان را در پی خواهد داشت. حتی اگر کودکتان اعتماد به نفس ضعیفی داشته باشد وقتی مورد تشویق قرار می گیرد تلاش خود را بیشتر می کند و برای ادامه کار راغب تر می شود. زیرا بچه ها قلبا رضایت خاطر والدین خود را می خواهند. تعریف کردن و تحسین آنها راهی است بسیار آسان و بی هزینه که اعتماد به نفس و خود باوری شان را بالا می برد. چنانچه بچه ها کاردرستی انجام دادند یا به موفقیتی نائل شدند، شوروشوق خود را نشان دهید و بگذارید بداند که به او افتخارمی​کنید.

 

 

حمایت از تصمیمات فرزندان خانواده


بچه ها انسان های کوچک و البته مستقلی هستند. آنها افکار، آرزوها و علاقه های خاص خود را دارند و همیشه سرگرمی ها و فعالیت های ورزشی و حتی حرفه و شغل شما را انتخاب نمی کنند بلکه دوست دارند راه خود را بروند. حامی تصمیمات فرزند خود باشید تا بهتر مسیر زندگی اش را طی کند.


اگر والدین منفعلی باشید و نسبت به کوشش فرزندانتان بی تفاوت برخورد کنید برای اتخاذ تصمیم های مهم دچار مشکل خواهند شد. بی تفاوتی شما ناکامی ها و مشکلاتی به وجود می آورد که آنها را از ادامه راه باز می دارد تا جایی که ناامیدانه از رفتن به سمت شکوفایی استعدادها و تحقق آرمان هایشان دست خواهند کشید.

 

آموزش تعهد و مسئولیت پذیری


اگر می خواهید فرزند موفقی داشته باشید به او مسئولیت پذیری را یاد بدهید. به او آموزش دهید در قبال فعالیت های مختلف، کلاس ها، مشاغل و... در پیگیری و ادامه آنها متعهد باشد. اجازه دهید فرصت های نوین را تجربه کنند اما همیشه به آنها یادآوری کنید برای انتخاب نوع فعالیت دقت و تحقیق کنند. آنها باید حتی در قبال صرف وقت و هزینه هایی که به خانواده تحمیل می شود احساس مسئولیت دارا باشند تا از نیمه راه کارشان را رها نکنند. وقتی بچه ها مسئولیت پذیری را یاد می گیرند و در زندگی خود به کار می بندند، در آینده برای کارفرمایان، همکاران، افراد خانواده و بستگان، همسایگان و دوستان خود به عنوان فردی با ویژگی های مثبت و قابل اعتماد شناخته خواهند شد.

 

 

تصمیم گیری با هم


چنانچه فرزندتان به طور مستقل اهداف اصلی خود را تعیین می کند، برای دستیابی به استعدادهای بالقوه خود و حصول موفقیت راغب تر خواهد بود. در صورت درخواست آنها برای افزایش انگیزه و پشتکار، در تعیین اهداف کنارشان باشید. شما حتی می توانید با به کارگیری محرک ها، باعث دلگرمی آنها شوید و ضمن تشویق، با ایجاد رابطه ای صمیمانه اعتماد آنان را طوری جلب کنید تا با اشتیاق با شما مشورت کنند. شما نیز با در نظر گرفتن همه جوانب، بخصوص سن و سال و روحیات شان و نیز موضع گیری نکردن در مقابل تصمیمات اشتباه، آنها را راهنمایی کنید.


مهم نیست که فرزند شما چگونه کودکی است، مهم این است که استعدادهای زیادی دارد. بچه ها توانایی کامل کردن و با موفقیت انجام دادن کارهایی را دارند که شاید از نظر ما دست نیافتنی باشد فقط کمی کمک و پشتیبانی نیاز دارند. کنار فرزند خود باشید و موفقیت نهفته در استعدادهای پنهان شان را شاهد باشید.

مترجم: زهرا نظری


Life share.com

گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع :