آکاایران: دنیای نوجوان ها، دنیای عجیب و غریبی است. آنها به سمت زندگی بزرگسالی قدم برمی دارند و عادت های مقطعی اما عجیب و غریبی از سر می گذرانند...


گاهی تا دیروقت بیدار می مانند و گاهی دیگر صبح خیلی زود از خواب بیدار می شوند اما آیا شما به عنوان والدین باید از این موضوع ناراحت شوید؟ آیا باید نگران شوید؟ آیا باید مراقبت های خود را دوچندان کنید؟ با توجه به حجم عظیم داروهای مخدر در بازار که همه می دانیم به سادگی در دسترس نوجوان هایمان هست، چطور می توان نگران نبود؟ نکند گرفتار ماده ای مخدر شده و تغییر حالت هایش به این دلیل است؟ نکند دوران سختی در زندگی اش می گذراند و با شما در این باره صحبت نمی کند و راه های خلاف را به صحبت کردن با شما ترجیح داده است؟ نکند دخترخاله و پسرخاله اش که درسخوان هستند و عادت دارند وقت های بیکاری شان را در باشگاه ورزشی بگذرانند به نظرتان فرزندان بهتری هستند؟ بگذارید خیالتان را راحت کنیم و نشانه هایی از مصرف قرص های عجیب و غریب را برایتان بنویسیم و ساده ترین راه های گذر از آنها را فهرست کنیم اما در نهایت، باید یادتان باشد فرزند شما، به فردی نیاز ندارد که به او سرکوفت بزند.

نمره


آیا نمره های فرزندتان در مدرسه تغییر فاحشی پیدا کرده است؟ آیا عادت های درس خواندنش تغییر کرده اند؟ بعضی وقت ها استفاده از داروهای مخدر می تواند دانش آموزی با نمره ۲۰ را به قعر جدول بفرستد. پیش می آید که دانش آموز موردنظر، به اندازه قبل در درس هایش پشتکار نشان نمی دهد، فراموش می کند برای امتحان فردا درس بخواند، رفتارش در کلاس درس تغییر کرده یا حتی بیش از یک دانش آموز شیطان از کلاس هایش فرار می کند.


دوست


آیا فرزندتان با دوست های همیشگی اش برنامه نمی گذارد؟ آیا چهره های تازه ای به عنوان دوست پیدا کرده است؟ افرادی که شما را نگران می کنند؟ ممکن است فرزندتان از دوستان قدیمی اش فاصله بگیرد، دوستانی که مطمئن هستید از داروهای مختلف استفاده نمی کنند.


حالت


آیا تغییر حالت رفتارهای نوجوان?تان شما را متعجب کرده است؟ سریع ناراحت می شود؟ غمگین است یا حتی بی توجه؟ اینها نشانه ای برای استفاده از داروهاست. ممکن است نوجوان شما، ساعت های طولانی در تنهایی سر کند اما با خانواده برنامه ای نگذارد.


ظاهر


آیا ظاهر فرزندتان تغییر بارزی داشته است؟ ممکن است او یکی از تی شرت هایش را چند روز پشت سر هم بپوشد. به صورت همیشگی حمام نرود یا مدل لباس پوشیدنش کاملا تغییر کرده باشد.


غذا


آیا تغییر محسوسی در غذا خوردن فرزندتان توجه شما را به خود جلب کرده است؟ بیشتر یا کمتر؟ تغییر در وزن فرزندتان به صورت سریع را نباید نادیده بگیرید.


خواب


آیا الگوی خوابیدن فرزندتان تغییر کرده است؟ مثلا برای مدت طولانی نمی خوابد یا برای مدت طولانی بیدار می ماند.


مرموز


آیا فرزندتان به صورت مرموزی با برنامه های پس از مدرسه اش برخورد می کند یا وقتی نزدیک وسایلش می روید با پرخاشگری و عصبیت فراوان با شما رفتار می کند؟


بیماری


آیا فرزندتان در مواقع غیرضروری از شما قرص های تب بر می خواهد؟ طبیعی است که شما نمی خواهید فرزندتان با بیماری و تب زندگی کند، اما اگر فرزندتان همیشه سراغ داروهایی از این دست را می گیرد، نشانه ای است که باید جدی بگیرید.

آشغال مخفی


آیا بطری خالی دارو یا پاکت نامعلومی در سطل آشغال اتاقش پیدا کرده اید؟ دارویی که او بی خبر از شما استفاده کرده است؟ این هم نشانه ای است.


نکته


تمام این نشانه ها، مدرک قطعی برای استفاده بی رویه از داروهای غیرضروری نیست. در نهایت، تغییر حالت، تغییر الگوی خواب و یاغیگری، نشانه هایی واقعی از قدم گذاشتن به دنیای بزرگسالی است، اما اگر تغییر فاحشی در این زمینه مشاهده کردید، زمان آن رسیده که با او صحبت کنید.


چه بگوییم؟


بی منطق نباشید: مثل طوفان از آسمان رسیده وارد اتاقش نشوید و بر سرش فریاد نزنید. اگر از چنین روشی استفاده کنید، قطعا در آینده پشیمان می شوید. او به سرعت وارد لاک دفاعی اش می شود و اجازه نمی دهد بحثی منطقی ای با یکدیگر آغاز کنید.


جمع آوری مدرک: برای صحبت درباره مصرف داروها به جمع آوری مدرک نیاز ندارید. مجبور نیستید دقت به خرج دهید تا مدارکی علیه او جمع کنید اما احتمال دارد اعتمادبه نفس بیشتری داشته باشید اگر از این مدارک به عنوان سند صحبت با او استفاده کنید. بهتر است علیه او گارد نگیرید و به همان بسته خالی قرص اشاره و با این بهانه سر صحبت را باز کنید.


تحقیق کنید: درباره استفاده از داروها تحقیق کنید؛ چه تاثیری می گذارند؟ چه تغییری در رفتار می دهند؟ بدانید هر دارویی به چه دلیل استفاده می شود و چه خطراتی برای فرزندتان می سازد. فرزندتان باید احساس کند می دانید درباره چه ماجرایی صحبت می کنید.


آماده بحث باشید: راه شما تنها این نیست که فرزندتان را قضاوت نکنید یا تنبیه جدی برایش طراحی و با عصبانیت اتاقش را ترک کنید. باید بتوانید با نوجوانتان صحبت کنید. ممکن است چند بار تلاش کنید و به نتیجه نرسید، اما درنهایت بهترین راه صحبت با او را پیدا خواهید کرد.


سیاست خود را مشخص کنید: پیش از آغاز صحبت با او، نیاز دارید با خودتان خلوت و سیاست رفتاری تان را پیدا کنید. حتی ممکن است به این نتیجه برسید شما و همسرتان در یک مقطع نباید با او وارد صحبت شوید. به هر حال تنبیهی که برای او درنظر می گیرید، باید هماهنگ شده باشد.


زمان مناسب را انتخاب کنید: ۱۰ دقیقه پیش از رفتنش به مدرسه یا زمانی که در حال تماشای سریال موردعلاقه اش است یا وقتی که در حال بازی یارانه ای است، زمان مناسبی برای آغاز چنین صحبتی نیست.

گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع :