آکاایران: وقتی بچه همیشه جیغ می کشد و اغلب اتفاقی هم نیفتاده است والدین می فهمند که این جیغ ها بیخودی است و اگر یک نفر تبدیل به چوپان دروغگوی جیغ کش شود آنچه البته به جایی نرسد فریاد است!

 

 

 


بچه دارد دست می کند توی غذای داغ. مادر هر وقت می خواهد او را بر حذر دارد جیغ می کشد: «نکن! اگر به آن دست بزنی می کشمت»! اما این جیغ های دائمی دیگر بی اثر شده است و بچه ۲ ساله هم فهمیده است که تهدیدهای دائمی مادر هیچ وقت عملی نمی شود وگرنه او الان دست توی دیگ غذا نمی کرد.


گاهی آبروریزی فریادی که می کشیم خیلی بیشتر از نتیجه ای است که می گیریم و علاوه بر آن مزاحمتی که ایجاد می کند نه تنها ممکن است مشکلمان را رفع نکند، بلکه ممکن است نقل مکان مان را سبب شود.

 


اگر برای توجیه بیشتر همسرمان داریم داد می کشیم بجز داد بیشتر و احیانا قهر و... چیز دیگری نصیبمان نمی شود. به هر حال کلوخ انداز را پاداش، سنگ است. تا حالا کسی نشنیده است که به جای حرف آرام و دلپذیر، داد و فریاد در ذهن مخاطب اثربخش تر باشد.

 

روش هایی غیر از داد کشیدن

 


علی از سر کار به خانه می آید و کتش را روی مبل پرت می کند و کیفش را روی جاکفشی می اندازد و نفس بلندی می کشد و فاقد سلام و علیک به دستشویی می رود.


ناهید می فهمد چیزی شده است. کمی نگران و کمی ترسان منتظر می ماند تا همسرش از دستشویی خارج شود. همسرش وقتی بیرون می آید سر و صورتش را شسته است. او وقتی این کار را می کند که عصبانی است و می خواهد کمی آرام شود. ناهید بیشتر نگران می شود و با او به آرامی سلام و احوالپرسی می کند و از او می پرسد چه شده است؟

 


او در حالی که اخم در هم کشیده است سری به بالا می جنباند که یعنی هیچی یا نمی خواهم بگویم. ناهید در تعلیق می ماند. ماهم همین طور. به نظر شما این رفتار او چه معنی می دهد؟ او فریاد نکشیده است. حتی حرف هم نزده است اما رفتار منصفانه ای ندارد. او شنونده را در ابهام باقی نگه داشته و انگار او را با رفتارش مقصر می شمارد. گاهی اصلا حرفی نزدن نیز نوع خشونت کلامی است!


بخش عمده ای از پیام هایی که ما به دیگران منتقل می کنیم، برخاسته از ارتباطات غیر کلامی است، یعنی جنبه هایی از حالات بدنی، احساسات و نگرش هایمان که شاید تاکنون به آنها بی توجه بوده ایم.

 


در واقع ارتباطات غیرکلامی عبارتند از تمامی پیام ها یی که افراد علاوه بر خود کلام آنها را نیز مبادله می کنند، مثل نحوه پوشش، ایستادن، راه رفتن و نشستن، گوش دادن، استفاده از دستان، تماس چشمی، نحوه آرایش مو، صورت و...


اخیرا تلاش هایی برای تجزیه و تحلیل ارتباطات غیرکلامی به روش علمی صورت گرفته است. این مطالعات حاکی است ادراک شنونده ۷ درصد توسط واژه ها، ۳۸ درصد توسط آهنگ صدا، ۵۵ درصد توسط زبان بدن یا حرکات ایجاد می شود. پس اگر سعی دارید به همسرتان پول خرید یک لباس را بدهید و او را خوشحال کنید با یک رفتار خوشایند و حرکت دلپذیر این کار را بکنید. نه این که پول را روی میز بیندازید و بگویید بیا این را هم تو خرج کن. با این ژست او قدر پول شما را بیشتر نخواهد دانست، بلکه از خرید لباس یا درخواست از شما آزرده خواهد شد.

 


دیگران ما را نه فقط بر اساس آنچه می گوییم بلکه بر اساس چگونگی ادای مطلب نیز مورد ارزیابی قرار می دهند.

 

قوانین طلایی

 


بحث را از خودتان شروع کنید نه با خطاب تو.


همه چیز را تعمیم ندهید. همسرتان الان ظرف نشسته است، نه هیچ وقت؛ اما شما می گویید: تو دست به سیاه و سفید نمی زنی! این واژه های کلی و غیرمنصفانه مخاطب را خشمگین می سازند.

 


از قدیم گفته اند پا برهنه وسط حرف هم ندوید. صبور باشید تا طرف مقابل حرفش تمام شود و بعد شما شروع کنید.


برای این که همسرتان مطمئن شود حرفش را شنیده اید خلاصه آن را کوتاه بگویید و بپرسید منظورش همین بوده است؟ او از توجه شما خوشحال خواهد شد.

 


پیشداوری نکنید و قبل از این که طرف مقابلتان حرف بزند ذهن او را نخوانید و ادعا نکنید که می دانید چه می خواهد بگوید. شما برداشت های خود را به دیگران نسبت می دهید و این کار می تواند کاملا تحریک کننده باشد .


فراموش نکنید که تهدید و ارعاب، داد و فریاد، عصبانیت و ملامت، حمله به شخصیت طرف مقابل، بی حرمتی، لجبازی، خودبینی و قضاوت سریع می تواند ارتباط شما را به بن بست و مشاجره ختم کند.

گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع :