آکاایران: در کتاب ها، مجله ها و سایت های آموزشی و تربیتی انواع توصیه ها و نکات ویژه آموزشی و پرورشی کودکان و روش های متفاوت مواجه با مشکلات و بحران های کودکان و نوجوانان به والدین آموزش داده می شود. ما هم در سال گذشته در صفحه ویژه فرزندان همین نکات مهم آموزشی را جمع آوری کردیم. اکنون در روزهای پایانی سال، آخرین دیدگاه ها و مجموعه ای کوچک از نکات تربیتی که در سال گذشته درباره آنها نوشتیم را در چند نکته آموزنده برای پدرومادرها مرور می کنیم.

 


ارزش مهم محدودیت های کوچک:کودکان از محدودیت ها نمی ترسند. آنها با وجود محدودیت ها جهان پیچیده و گاهی ترسناک اطرافشان را بهتر می فهمند و بیشتر درک می کنند. عشق و محبت تان را با ایجاد ترکیبی از محدودیت های ضروری و آزادی عمل برای کشف و کنجکاوی در محیط زندگی کودکتان نشان بدهید.
 

 

-بال های کوچک کودک را نبندید:مهم ترین وظیفه کودک شما تلاش برای رسیدن به استقلال و رهایی از وابستگی های همه جانبه از شماست. پس زمانی که کودکتان توانایی های جسمی و ذهنی اش کامل می شود اجازه بدهید تا خودش کارهایش را انجام بدهد. از همان زمانی که او یاد می گیرد تا اسباب بازی هایش را جمع کند. بشقابش را بشوید و لباس هایش را بپوشد باید مستقل شدن کودکتان را بپذیرید و اجازه بدهید تا به روش خودش عمل کند. مسئولیت دادن به کودک بهترین راه برای تقویت و پرورش اعتماد به نفس در کودک است.


-همه چیز را مهیا نکنید:اجازه بدهید تا کودکتان راه حل و روش عمل خاص خودش را داشته باشد. زمانی که با درایت و آگاهی دربرابر سرخوردگی ها و ناکامی های کوچک کودکتان رفتار می کنید و برای حل مشکلاتش از دخالت های مستقیم پرهیز می کنید کودکی مستقل و انعطاف پذیر خواهید داشت.

 


-تربیت تنبیه نیست:محدودیت به کوک می آموزد تا رفتار درست را بشناسد و ارزش کنترل، توجه و مراقبت و همراهی را درک کند. اما مجازات و تنبیه فقط احساس ناامنی، دشمنی و ترس را در کودک تحریک می کند.


-دست از مبارزه بردارید:کودکان کنجکاو هستند. بنابراین شما نمی توانید با یک مجموعه از قوانین سخت و دست پا گیر کودکتان را کنترل کنید. بحث وجدل درباره موضوعات کوچک را کنار بگذارید. انتخاب یک لباس از روی مد سال، علاقمندی به یک سبک خاص از موسیقی یا کتاب واقعاً دربرابر اصول اساسی تربیت و پرورش فرزندان سالم خیلی مهم نیستند. به چیزهای مهم تری توجه کنید. در برابر خشونت کلامی، فحاشی، تنبلی، پرخاشگری های رفتاری و ضعف درسی توجه کودک شما به یک نوع شلوار یا کیف خاص بسیار کوچک و مقطعی هستند.

 


-با کودک بازی کنید:یک فعالیت فکری یا ورزشی را انتخاب کنید و فاقد پرداختن به موضوعات حاشیه ای فقط با کودکتان بازی کنید. لحظات خوش با هم بسازید تا بیشتر به کودکتان، احساسات و نیازهایش نزدیک شوید.


-هر روز با هم کتاب بخوانید:از همان دوران نوزادی کتاب خوانی را شروع کنید. کودکان شنیدن صدای پدرومادرشان را دوست دارند. درکنار کودکتان بنشینید و برایش کتاب بخوانید این بهترین تجربه است که می توانید در تمام سال های کودکی فرزندتان داشته باشیدو او را برای اینکه همیشه اهل کتاب و مطالعه باشد آماده کنید.

 


-هر روز اوقات ویژه ای را باهم بگذرانید:هر روز ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با هم وقت بگذرانید. کار مورد علاقه تان را باهم انجام بدهید. اگر شما پیشنهادی برای این اوقات ندارید اجازه بدهید تا کودکتان کارش را انتخاب کند. اگر می خواهید عشق و محبت تان را به کودک نشان بدهید به این اوقات مشترک اهمیت بدهید.


-تجربه های پدرـ فرزندی:یکی از مهم ترین نکات آموزشی در تربیت کودکان توجه به رابطه صمیمی پدرـ فرزندی است. کودکی که از توجه و حمایت پدرش بهره می برد در مدرسه، حل مشکلات شخصی و مسائلی که در زندگی در پیش رو دارد موفق تر است.

 


-خاطرات خوب بسازید:هیچ کس، همه لحظات کودکی اش را بخاطر نمی آورد. اما همه ما خاطرات خوب و تاثیرگذاری از کودکی مان داریم که در تمام سال های زندگی همراه ما هستند. برای کودکتان این خاطرات را بیشتر بسازید و اجازه بدهید تا احساس خوبی از کودکی اش داشته باشد.


-الگوی مناسب کودکتان باشید:کودک شما را زیر نظر دارد. الگویی شایسته، قابل احترام، فعال و متفاوت باشید. رفتار شما از دستورالعمل هایی که به کودکتان می دهید تاثیرگذارتر است.

 


-از عذرخواهی کردن خجالت نکشید:این بهترین راه برای این است که کودکتان بیاموزد چطور، کی و کجا عذرخواهی کند.


-زیست بان باشید:به کودک یاد بدهید تا مراقب محیط زیست باشد. ابتدا باید خودتان نسبت به محیط زیست حساس باشید. کمتر محیط را آلوده کنید، کمتر آشغال تولید کنید، زباله ها را تفکیک کنید، به شهر و طبیعت هرجا که هستید اهمیت بدهید و اصول حفاظت از محیط زیست را به کودک یاد بدهید.

 


-همیشه حقیقت را بگویید:آیا این همان چیزی نیست که شما از کودکتان می خواهید؟ با راستگویی و وفای به عهد و پای بندی به تعهدادتان، کودکی راستگو خواهید داشت.


-عشق ورزی به همسر را بیاموزید:همسرتان را در مقابل کودکتان به آغوش بگیرید و ببوسید و همیشه با هم با احترام رفتار کنید. رابطه شما، تنها الگوی کودکتان برای فهمیدن یک رابطه سالم زناشویی است. او از شما می آموزد که در آینده با شریک زندگیش چگونه رفتار کند.

 


-به تفاوت ها و اختلافات در تربیت احترام بگذارید:اگر می خواهید در تربیت فرزندتان موفق شوید باید با همسرتان همسو باشید. حتی اگر در شیوه تربیت با هم متفاوت هستید از یکدیگر حمایت کنید. اجازه ندهید کودکتان از این اختلاف نظر بویی ببرد زیرا به راحتی و با زیرکی از این فرصت استفاده خواهد کرد و تمام تلاش هایتان را در تربیت ناکام خواهد گذاشت.


-کودک را تحسین کنید:به جای اینکه فقط بگویید «تو خیلی خوبی» سعی کنید با توجه به کار یا رفتار کودکتان با جملات مثبت ارزش و توجهی که به رفتارش را داشته اید را نشان بدهید مثلا در برابر صبوریش بگویید «من می فهمم که چقدر بخاطر اینکه غذا دیر حاضر شد صبر کردی و من واقعا ازت ممنونم که اینقدر صبوری».

 


-تشویق برای چیزهای کوچک:وقتی متوجه می شوید کودکتان کاری را خوب و درست انجام داده است احساستان را بیان کنید. تشویق های شما او را برای انجام کارهای مثبت بیشتر ترغیب می کند.


-به دیگران بگویید:آیا می خواهید کودکتان کار درست را انجام دهد؟گاهی لازم است به جای امر و نهی مستقیم به مادربزرگ یا خاله و عمه بگویید که کودکتان آن کار را انجام می دهد. تحسین دیگران در برابر کار نکرده کودک را برای انجام دادن آن تحریک می کند.

 


-به خودتان مرخصی بدهید:سفارش غذا از رستوران وقتی شما خیلی خسته و کلافه هستید از شما پدر یا مادری بی مسئولیت نمی سازد و کودکتان با چند وعده غذا بیرون بیمار نمی شود. شما هم حق دارید از پدرومادری مرخصی بگیرید.


-حق دارید اشتباه کنید:هر بار تجربه پدر یا مادر شدن متفاوت و تازه است و اشتباهات شما کاملا قابل درک و پذیرش است. اگر از اشتباهتان پشیمان می شوید فرصت دارید که جبران کنید. فقط باید بپذیرید که گاهی اشتباه می کنید.

 


-فقط بگویید «نه»:بخاطر کار، کودکتان را ساعت های طولانی به مهدکودک یا مدرسه نفرستید. لذت باهم بودن را بخاطر درآمد بیشتر و موفقیت های شغلی از خانواده تان نگیرید. دربرابر این وسوسه فقط بگویید «نه».


-اجازه بی احترامی را ندهید:هرگز به کودکتان اجازه ندهید تا به شما و دیگران بی احترامی کند. در برابر اولین نشانه های بی احترامی با قاطعیت برخورد کنید و بگویید که این بی حرمتی ها را تحمل نخواهید کرد.

 


-از دیگران کمک بگیرید:اگر فشار کاری زیادی را تحمل می کنید از دوستان، اعضای خانواده و پدربزرگ و مادربزرگ کمک بگیرید تا فشار کاری کمتری را احساس کنید.


-هر روز از کودکتان سه سؤال شخصی بپرسید:مکالمه با فرزندان یکی از مهم ترین روش های تربیتی است اما بیشتر پدرومادرها از آن غافل هستند. حداقل هر روز سه سؤال از کودکتان بپرسید. «مدرسه چطور بود؟»، «فردا چه کارهایی داری؟» یا «چه کتابی می خوانی؟»

 


-به کودک بیاموزید تا دیگران را بهتر بشناسد:مثلا به کودکتان یاد بدهید تا با نگاه کردن به چشم های دیگران احساسات آنها مثل ترس، تردید، خشم یا عصبانیت را بشناسد و همچنین احساسات خودش را نسبت به دیگران و رفتارشان بهتر درک کند. این یک مهارت ارتباطی است که اعتماد به نفس و قدرت شناخت را درکودک تقویت می کند.


-احساسات کودک را بهتر بشناسید:زمانی که کودک خیلی بی قراری می کند از او بپرسید «چه احساسی داری؟» یا «چی فکر می کنی؟»، «چی حالتو بهتر می کنه؟» بعد از این اجازه بدهید تا کودکتان درباره احساساتش حرف بزند. او با بیان احساسات و نیازهایش حال روحی بهتری پیدا می کند.

 


-به کودک نشان دهید که چطور یک شهروند مسئولیت پذیر باشد:به دیگران کمک کنید. در ارائه خدمات شهری پیش قدم باشید. قانون مدار باشید و خودتان را شهروند درجه یک جامعه مدنی بدانید. کودک از شما می آموزد چطور رفتار کند.


-کودک خودخواه پرورش ندهید:یادتان باشد که هر کودکی خاص و منحصر به فرد است اما هیچ کودکی مرکز جهان نیست.

 


-آدم خوب کیست؟: درباره خوب بودن با کودکتان حرف بزنید. از همان آغاز کودکی در داستان ها، شعرها و با تشویق و تحسین آدمهای خوب، او را با ارزش خوب بودن آشنا کنید.


-چرا ارزش ها مهم هستند: به کودک پاسخ هایی ساده بدهید: وقتی مهربان، سخاوتمند، راستگو و مودب باشی دیگران در کنار تو احساس آرامش می کنند و از همه مهمتر خودت احساس خوبی درباره خودت داری».

 


-تربیت فرزند با شکرگزاری از خدا:هر روز، در همه موقعیت های شاد یا تلخ زندگی تان شکرگزار خداوند باشید و به کودک یاد بدهید سر سفره غذا، بعد از موفقیت های تحصیلی، وقت بیداری یا خواب از خدا برای نعمت هایی که دارد شکرگزار باشد. این نعمت ها را به کودک بشناسانید.


-اگر غذا را دوست ندارد: تسلیم نشوید. بارها و بارها همان غذا را بپزید. او بالاخره تغییر می کند.

 


-بخاطر غذا دعوا نکنید: کودک سالم به اندازه سیر شدن غذا می خورد. اگر حجم غذا مطابق با خواسته شما نیست رهایش کنید. او گرسنه نمی ماند.


-حداقل یک وعده غذا را با هم بخورید: خانواده را مجبور کنید تا حداقل یک وعده غذایی را در کنار هم بخورند. سفره غذا بهترین فرصت برای باهم بودن است.

 


-غذای محبوب کودک: اجازه بدهید حداقل یک وعده از غذای هفتگی به انتخاب کودکتان باشد.


-سهم دوست داشتن:همه فرزندانتان را یکسان دوست داشته باشید اما به نیازهای متفاوت هرکدامشان دقت کنید. آنها با هم فرق دارند.

 


-جمله معجزه گر «دوستت دارم»:هر زمان که از عشق به فرزندتان لبریز می شوید به او ابراز احساسات کنید. بی درنگ بگویید «دوستت دارم» حتی اگر ۷۴۳ بار در روز این جمله را بگویید اشتباه نکرده اید.


-کودکان فقط برای شما نیستند:آنها امانت در دستان شما هستند. پس برای آینده آنها بیشترین تلاش را بکنید و برای پرورش جسم و ذهنشان وقت بگذارید.

 


-قدر لحظه ها را بدانید:حق با شماست. کار خانه زیاد است. باید پول دربیاورید. لباس ها اتو نشده اند. اما همه اینها دربرابر عمر کوتاه کودکی بسیار کم اهمیت هستند. از لحظاتتان با یک موجود کوچک و دوست داشتنی بیشتر لذت ببرید.


-با هم آواز بخوانید:به کودکتان شعر و ترانه یاد بدهید و باهم ترانه ها را بخوانید. حتی گاهی باهم جیغ بکشید و با شادی فریاد بزنید. لحظات شاد کودکی را در کنار هم تجربه کنید.

 

-تلویزیون را از اتاق خواب کودک بردارید: تحقیقات به خوبی تلاش می کنند که تلویزیون در اتاق خواب کودک باعث افزایش وزن، بدخوابی، ضعف درسی و ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران می شود.


-فعالیت جسمی بیشتر، ذهن خلاق تر:رشد و توسعه توانایی های ذهنی کودکان با میزان فعالیت های بدنی در ارتباط هستند. با کودک پیاده روی کنید. او را با برنامه ریزی به پارک ببرید و ورزش را جدی بگیرید. فراموش نکنید که کودک بی تحرک خیلی زود بیمار می شود.

 


-سلامتی جسمی را جدی بگیرید:تب و لرز، بی خوابی، کم غذایی، کمبود وزن، نشانه های بیماری هستند. واکسن های کودک، معاینه چشم، قد و وزن و بررسی سلامت دندان های کودک را مطابق دستورالعمل ها انجام بدهید. هرگز حتی برای یک تب ساده سهل انگاری نکنید.


-عادت مسواک زدن را پرورش بدهید: کودک را تشویق کنید تا حداقل دوبار در روز مسواک بزند. گاهی لازم است قانون سختی برای این کار ایجاد کنید.

 


-امنیت کودک مهم است:به امنیت روحی و جسمی کودکتان توجه کنید. خانه را با اشیا خطرناک پر نکنید. فضای بازی مناسب برای کودک در نظر بگیرید. هرگز کودک را با تلویزیون و رایانه تنها نگذارید. او را با افراد نامطمئن و غریبه رها نکنید. دوستانش و چیزهایی که بین آنها ردوبدل می شود را به شکلی نامحسوس کنترل کنید.


-پزشک و مشاور کودک: از همان دوران نوزادی با یک مشاور یا مددکار و مربی تربیتی کودکان ارتباط برقرار کنید تا هر زمان که احساس کردید مشکلی در تربیت کودکتان دارید با یک مشاوره ساده آن را حل کنید.

 


-عادت های ثبت ایجاد کنید: مرتب کردن تخت خواب، لباس ها و اسباب بازی ها را با تکرار، تمرین و تشویق می توانید به عادت های سالم تبدیل کنید. کودک بعد از مدتی می آموزد که فاقد بحث و بهانه کارهایش را انجام بدهد.


-سپاسگزاری را یاد بدهید:کودکان خیلی زود می آموزند که در برابر خدماتی که دریافت می کنند سپاسگزار باشند اما شما باید این نکته را به آنها بیاموزید. سپاسگزاری احساس سخاوت و قدردانی را در کودک تقویت می کند.

 


-هرگز پشیمان نشوید: پرورش فرزند کار سخت و پیچیده ای است. در هر مرحله از رشد شما با بحران ها و مسائل جدیدی روبه رو می شوید. با این حال هرگز نگویید که ای کاش بچه دار نمی شدم. پدرومادری کردن بزرگترین و متفاوت ترین تجربه ای است که در طول زندگی تان خواهید داشت. رویکرد تان را نسبت به رابطه والد ـ فرزندی تغییر بدهید و مثبت فکر کنید. زندگی در کنار فرزندتان را با وجود همه مشکلات، بزرگترین خوشبختی و شانس خودتان بدانید.

 

ریحانه دوستدار

گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع :