آکاایران: در این میان برخی کودکان و دانش آموزان هستند که به دلیل تمرکز پایینی که دارند به سختی درس می خوانند یا حتی برخی کارهای خود را انجام می دهند. در این میان والدین می توانند با انجام راهکارهایی، به کودک خود کمک کنند تا تمرکز بیشتری پیدا کند.


زنگ تفریح برای ایجاد تمرکز در کودک

برخی تصور می کنند پشت سر هم و بی وقفه درس خواندن می تواند مفید باشد و انگیزه درس خواندن را در کودک بیشتر کند. اما این تفکر اشتباهی است. کودکان در حالت عادی انرژی زیادی درون خود دارند و زنگ تفریح و استراحت بین ساعات مطالعه می تواند باعث تخلیه این انرژی شود. مطالعاتی که دانشمندان انجام داده اند، نشان می دهد استراحت هنگام درس خواندن تاثیر بیشتری روی پیشرفت درسی دانش آموزان دارد؛ به طوری که بسیاری از آنها اعلام کرده اند بعد از استراحت میان درس خواندن، قدرت شنیدن شان بهبود یافته و تمرکز آنها روی درس بیشتر از زمان قبل از استراحت است.

خواب، رژیم غذایی و ورزش

طبیعتا در زمان خستگی، گرسنگی و حرکت نکردن تمرکز کاهش می یابد. همین امر اهمیت رژیم غذایی و خوابیدن را نشان می دهد. بنابراین رژیم غذایی مناسب، خواب خوب و ورزش جزء موارد کلیدی حفظ بهداشت روانی است؛ اما به طور کلی راهکار درمانی برای مشکلات روانی به شمار نمی رود. این سه مورد اساسی به بازیابی ذهنی کودک و بهبود تمرکز او برای درس خواندن کمک می کند. اما والدین به خاطر دارا باشند که برنامه ریزی فشرده برای کودکان هنگام درس خواندن و امتحانات، سبب ایجاد اختلال در فرآیند غذا خوردن، خوابیدن و ورزش کردن می شود؛ به طوری که یا باعث می شود غذا خوردن به تاخیر بیفتد یا سبب دیر خوابیدن می شود یا حتی موجب باز ماندن از ورزش و فعالیت بدنی می شود.


ایجاد انگیزه در کودک

 

یکی از راه های موثر در ایجاد انگیزه در کودکان این است که آنها را مشغول به کاری کنیم که دوست دارند و برایشان هیجان انگیز است. فضای آموزشی مدارس معمولا به گونه ای است که دانش آموزان باید بی حرکت بنشینند و از گفته های معلمان نت برداری ککند. این کار غالبا خسته کننده است و به مرور تمرکز را از بین می برد. معلم با درگیر کردن دانش آموزان در فرآیند تدریس می تواند مانع از پرت شدن تمرکز آنها شود. به عنوان مثال، بهتر است به جای اینکه مطالب درسی را فقط حفظ کنند، الگوهایی برای یادگیری بهتر پیدا کنند. درگیر شدن دانش آموزان در فرآیند یادگیری تمرکز آنها را افزایش می دهد.


شرایط مناسبی برای درس خواندن

مناسب بودن میز و صندلی ای که کودک پشت آن می نشیند و درس می خواند، باید به گونه ای باشد که موجب حواس پرتی او نشود. استفاده از وسایل جذاب روی میز و انواع وسایل الکترونیک می تواند مشکل آفرین باشد. بنابراین محققان توصیه می کنند از قرار دادن گوشی هوشمند، لپ تاپ و رایانه روی میز مطالعه و در نزدیکی کودک خودداری کنید. علاوه بر این، وسایل مورد نیاز برای مطالعه از قبیل کاغذ، مداد و خودکار و ماشین حساب را روی میز قرار دهید تا به راحتی به آن دسترسی دارا باشند.

گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع : persianpersia.com