آکاایران: پدر و مادرها معمولا نگرانی های مشترکی دارند. نگرانی هایی که خیلی وقت ها بین پدر و مادرها در تمام جهان مشترک هستند. خیلی از کسانی که پیگیر مطالبی درباره تربیت و مراقبت از کودک هستند «جو فراست» را می شناسند. جو فراست پرستار است و ۲۲ سال است که در زمینه مراقبت از کودکان فعالیت می کند. او چند کتاب نوشته که بعضی از آن ها به فارسی هم ترجمه شده اند و علاوه بر این سال هاست یک برنامه تلویزیونی به نام «پرستار عالی» را اجرا می کند که در ۴۹ کشور جهان پخش شده است و پر طرفدارترین برنامه تلویزیونی درباره مراقبت از کودکان است. او در برنامه هایش درباره موضوعات رفتاری کودکان مثل رفتار در جمع، مدیریت زمان غذا، رقابت با خواهر و برادر، کنترل خشم و .... صحبت می کند و همیشه راهکارهای دست اولی را ارائه می کند که راهگشای مشکلات پدر و مادرهاست. جو فراست از این به بعد همراه شهرزاد خواهد بود و به سوالات پدر و مادرهای شهرزاد خوان درباره فرزندان شان پاسخ خواهد داد. برای دریافت راهنمایی از این مشاور برجسته جهانی، سوالات خود را برای ما ارسال کنید و پاسخ های شگفت انگیز جو فراست را در مجله بخوانید.

 

 


پسر من وقت زیادی از روز را جلوی تلویزیون می گذراند. فقط جلوی تلویزیون غذا می خورد و خیلی کم ورزش و بازی می کند. این موضوع من را نگران می کند. اما هر چه به او تذکر می دهم از جلوی تلویزیون بلند شود گوش نمی دهد. به نظر شما باید چه کنم؟

 


جو فراست: مشکل پسر شما برای خیلی از بچه ها در سراسر دنیا وجود دارد. خیلی از والدین نگران این موضوع هستند که چه مدت از زمان فرزندشان صرف تماشای تلویزیون می شود. البته جای نگرانی نیست. راهکارهای مناسبی وجود دارد تا شما بتوانید بین دنیای مجازی و واقعیت تعادل برقرار کنید. در اینجا راهکارهایی را می خوانید که به وسیله آن ها می توانید زمان تماشای تلویزیون خود و فرزندتان را کنترل کنید.

 

● این مشکلات رایج


قبل از هر چیز باید بدانید که تماشای زیاد تلویزیون می تواند منجر به چه مشکلاتی شود و چطور باید آن را کنترل کنید.

 

 


● چاقی:


کودکانی که در طول روز بیش از ۲ساعت پای تلویزیون هستند احتمال اینکه دچار اضافه وزن شوند خیلی بیشتر است چرا که بچه ها پای تلویزیون بیشتر میل به خوردن دارند. اگر به فرزندتان اجازه دهید که جلوی تلویزیون چیزی بخورد یعنی اینکه شما مدت زمان تماشای تلویزیون فرزند خود را افزایش داده اید و او را به زیاد خوردن تشویق کرده اید. بنابراین اجازه غذا خوردن جلوی تلویزیون را به فرزندتان ندهید.

 

 


● خواب نامنظم:


هرچقدر فرزند شما بیشتر تلویزیون تماشا کند احتمال دیرتر خوابیدن بیشتر می شود. برای رفع این مشکل باید تلویزیون و رایانه را از اتاق خواب کودک تان دور کنید. کودکانی که در اتاق خود تلویزیون دارند بیشتر از کسانی که ندارند تلویزیون تماشا می کنند. رایانه فرزندتان را در یک محل عمومی در خانه بگذارید و زمان تماشای او و همچنین سایت هایی را که او می بیند، کنترل کنید.

 

 


● ضعیف شدن عملکرد درسی:


تحقیقات نشان داده است دانش آموزان ابتدایی که در اتاق خوابشان تلویزیون دارند، نسبت به کسانی که این وسایل را در اتاق شان ندارند عملکرد بدتری در امتحان از خود نشان داده اند. بنابراین نه تنها به خاطر کمبود خواب است بلکه همچنین دقت و تمرکز آنها را برای یادگیری کاهش می دهد.

 


● خشونت:


هرچه فرزندتان بیشتر فیلم های تلویزیونی، آهنگ های ویدئویی و بازی های کامپیوتری خشن را تماشا کند، نسبت به خشونت تمایل بیشتری نشان می دهد. این کودکان رفتار خشن را به عنوان بخش طبیعی زندگی قبول می کنند و از آن به عنوان راهی برای حل مشکلات استفاده می کنند.

 

 

● بازی های فعال تر را جایگزین کنید

 


هرچه کودک شما زمان بیشتری را پای تلویزیون صرف کند، زمان کمتری برای بازی های خلاقانه و فعال خواهید داشت. این موضوع تاثیر شگرفی بر سلامت جسم و روان و سلامت اجتماعی دارد. با این روش ها می توانید فرزندتان رابه بازی های فعال تر ترغیب کنید:

 


● فعالیت جایگزین پیدا کنید:

 


فعالیت های دیگر را پیشنهاد دهید. به جای این که به تلویزیون به عنوان یک سرگرمی متکی باشید به فرزندتان کمک کنید تا کارهای دیگری را انجام دهد. به فعالیت های معمولی مثل کتاب خواندن، تخته بازی، ورزش یا بازی کردن در خارج از خانه بپردازید. او را به یک پارک محلی ببرید تا با توپ بازی کند. وقتی که هوا خوب است او را به بازی در بیرون از خانه یا کتاب خواندن ترغیب کنید.


● تلویزیون را خاموش کنید:

 


اگر تلویزیون روشن باشد توجه کودک را به خود جلب می کند. اگرشما واقعا یک برنامه تلویزیونی را نگاه نمی کنید پس تلویزیون را خاموش کنید.

 


● الگوی خوبی باشید:

 


با محدود کردن زمان تماشای تلویزیون خودتان الگوی خوبی برای فرزندتان باشید. اگر تلویزیون منبعی برای ایجاد تنش در خانواده تان شده، آن را خاموش کنید یا برای مدتی بازی های ویدئویی را کنار بگذارید. شما می توانید یک روز در هفته را روز فاقد تلویزیون درنظر بگیرید و برای آن برنامه ریزی مفرحی کنید.

 

● زمان تماشای تلویزیون را دلنشین کنید


یک مسابقه ورزشی یا یک رویداد را همراه فرزندتان تماشا کنید. نمایشی را انتخاب کنید و زمان مشخصی را برای تماشای آن ترتیب دهید. بازی های ویدئویی را انتخاب کنید که فعالیت های فیزیکی بیشتری را ترغیب کند. حتی بهتر است بازی ها را به یک تجربه خانوادگی تبدیل کنید. به رهنمودهای پدر و مادری تلویزیون توجه کنید. یک سیستمی که برنامه ها را برحسب مناسب بودن برای فرزندان درجه بندی می کند. یک لیست از برنامه هایی که کودک شما می تواند در طول هفته تماشا کند، تهیه کنید و آن را روی یخچال یا نزدیک تلویزیون که قابل دیدن باشد نصب کنید.

گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع :