آکاایران: کودکان بعد از یک سالگی دوست دارند با هر چیزی که به دستشان می رسد روی کاغذ خط بکشند...

 

بعد از گذشت مدتی خط خطی های بی معنی، تبدیل به تصاویر معنی داری می شوند که کودک نه تنها از سر بازی و سرگرمی آنها را رسم می کند، بلکه حکایت درون خود را با آنها بیان خواهدکرد. برای آغاز نقاشی کشیدن هیچ سن استانداردی موجود نیست. بعضی بچه ها اصلا نقاشی نمی کشند و بعضی به ندرت دست به قلم می برند اما این موضوع ارتباطی به خوب یا بد بودن تخیل آنها ندارد. سوال های بسیاری در ذهن والدین وجود دارد. شاید این سوال ها ذهن شما را هم درگیر کرده باشد.

 

۱. همیشه باید بگوییم چه نقاشی زیبایی؟

 

این موضوع کاملا به مفهومی که از زیبایی داریم برمی گردد. اگر کودک شما تمام تلاشش را برای کشیدن یک طرح دلپذیر انجام داده، باید به او بگویید نقاشی اش زیباست. فراموش نکنیم نقاشی ها آینه رشد فرزندمان هستند. گاهی بی توجهی، بی حوصلگی و ناهماهنگی در نقاشی کودکان به چشم می خورد با این حال بهتر است قبل از بیان هر حرفی، در مورد آنچه می خواهیم بگوییم، فکر کنیم.

پیشنهاد: خود را همیشه مجبور به دروغ گفتن نکنید. اگر نقاشی کودکتان دلپذیر نیست، به او بگویید؛ اما با ظرافت و احتیاط، طوری که کودک دلسرد نشود.

 

 

 

۲. آیا باید نقاشی کودکان را نگه داشت؟

وقتی کودکتان نقاشی می کشد و آن را به شما تقدیم می کند، یعنی این هدیه مخصوص شماست. هدیه را به خصوص همان لحظه دور نیندازید. می توانید بعضی از آنها را نگه دارید و وقتی کودکتان بزرگ شد به او نشان دهید. البته فقط نقاشی هایی که به نظرتان زیباست نگه ندارید. ممکن است چیزی که به نظر شما جذاب و زیباست، به نظر او این طور نباشد.

 

پیشنهاد: نقاشی های کودکتان را حداقل برای یکی دو سال نگه دارید و بعد از این مدت آنها را دوباره به او نشان دهید. این کار به پیشرفت او در نقاشی کمک می کند.

 

 

۳. آیا می توان نقاشی کودکان را تحلیل کرد؟

 

نقاشی کودکان در واقع تولیدات ناخوداگاه آنها در طول روز است. شخصیت کودکان روز به روز در حال تغییر است. اگر امروز کودکی ۲ درخت بزرگ را در کنار ۲ درخت کوچک رسم می کند، شاید منظورش خانواده باشد شاید هم نه. لازم نیست همیشه به دنبال تحلیل نقاشی کودکان باشیم اما بهتر است به آنها توجه کنیم. اگر کودک صحنه جنگ یا سلاح یا خون می کشد، نباید فورا نگران شویم. همه ما از درون گرفتار سیاهی هستیم و باید به نوعی آن را بیرون بریزیم. اجازه بدهید آزاد باشد و نقاشی کند.

پیشنهاد: کودکان از طریق نقاشی احساساتشان را نمایان می کنند. اجازه بدهید خود کودک در مورد صحنه ای که کشیده برایتان حرف بزند.

 

 

 

۴- کودکم همیشه یک طرح ثابت می کشد؛ این طبیعی است؟

برخی بچه ها همیشه خانه می کشند یا همیشه طبیعت را رسم می کنند. در بیشتر موارد هدف آنها رسم زندگی روزمره یا چیزی است که به آن علاقه وافر دارند. تکرار رسم یک شکل جای نگرانی ندارد حتی برعکس مهارت آنها را افزایش می دهد و اعتماد به نفسشان را بالا می برد اما اگر فرزندانتان همیشه صحنه های سیاه و خشن رسم می کند و علایم دیگری نظیر نمره های پایین در مدرسه یا رفتار نامناسب در خانه می دانید، بهتر است به یک روان پزشک مراجعه کنید.

 

پیشنهاد: کودکان معمولا چیزی را بیشتر می کشند که بیشتر دوست دارند. شاید بین نقاشی های او و برنامه مورد علاقه اش در تلویزیون بتوانید ارتباطی پیدا کنید.

 

 

۵. آیا دست بردن در نقاشی کودکان درست است؟

 

آدمکی با ۸ انگشت، خورشیدی به رنگ قرمز... گاهی نقاشی کودکان چیزی فرای حقیقت است. در واقع کودکان آنچه از حقیقت می دانند، نقاشی می کنند نه آنچه را واقعا می بینند. برای آنها خانه همیشه سقفی مثلثی دارد گرچه در خانه ای با سقفی صاف زندگی می کنند. اگر کودکتان اجازه دخالت می دهد، می توانید در نقاشی او دست ببرید و یک گل، خانه یا آدم به آن اضافه کنید.

پیشنهاد: نگاه خودتان را به فرزندتان تحمیل نکنید. کودکان به خصوص در سن ۱۰ ۹ سالگی دوست دارند آنچه خود از واقعیت می بینند، ترسیم کنند. دخالت شما در نقاشی آنها می تواند باعث کاهش اعتماد به نفسشان شود.

 

 

 

   ترجمه: سمیه مقصودعلی

گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع :