آکاایران: ۱۲ توصیه کاربردی به والدین برای پرورش بچه های باهوش

آکاایران: ▪ توانایی ها و استعدادهای کودک خود را بشناسید و با استفاده از نظر کارشناسان این استعدادها را در جهت درست پرورش دهید.
▪ برای برنامه ریزی های آموزشی فقط به بهره هوشی به دست آمده از آزمون های هوشی اکتفا نکنید. توانایی های جسمی، رشد هیجانی و احساسی کودک خود را نیز درنظر بگیرید. قرار نیست کودک جدا از جامعه و تک بعدی رشد کند. میزان موفقیت کودک شما در زندگی اجتماعی، شغلی و تحصیلی آینده، به سلامت روانی او و توانایی برقراری ارتباط با دیگران، توانایی مدیریت هیجان ها و حل مسایل وابسته است نه فقط به بهره هوشی او.


▪ کودکانی که از نظر جسمی و مهارت های حرکتی یا از نظر هیجانی و ارتباطات اجتماعی ضعیف تر از همسالان خود هستند، نباید به صرف اینکه نمره هوشی بالا دارند، جهشی درس بخوانند و به کلاس های گروه سنی بالاتر بروند، چون ممکن است با آن رده سنی نتوانند ارتباط مناسبی برقرار کنند یا از طرف آنان مورد اذیت و آزار فیزیکی و هیجانی قرار بگیرند.


▪ مراقب باشید آموزش و پرورش استعدادها و توانایی های کودک به قیمت منزوی شدن و دور ماندن او از اجتماع تمام نشود. زیرا او در همین اجتماع باید توانایی هایش را بروز بدهد و هم خودش و هم جامعه از توانمندی هایش استفاده کنند.


▪ فرصت هایی را برای آموزش کودک و بروز خلاقیت و کنجکاوی او فراهم کنید. وسایل و اسباب بازی های متناسب که باعث تحریک حسی ـ حرکتی، تقویت مهارت های فکری و تقویت خلاقیت کودک و با افزایش سن کودک، بازی کردن با آنها پیچیده تر می شود، می تواند مفید باشد. رفتن به فضاهای آموزشی ـ تفریحی علاوه بر اینکه برای کودک آموزنده است، باعث تفریح، سرگرمی و گذراندن اوقات خوش و لذت بخش در کنار دوستان و پدر و مادر می شود.


▪ برای کودک کتاب بخوانید و او را به خواندن تشویق کنید. خودتان می توانید یک الگو برای کودک باشید. عشق به مطالعه را در کودک پرورش دهید.


▪ تماشای برنامه های تلویزیون را برای کودک محدود کنید. نباید تماشای تلویزیون جایگزین برنامه کتابخوانی، بازی و کاوش در فضای باز شود.


▪ مدرسه، کلاس و محل آموزش کودک را از سایر کودکان جدا نکنید بلکه برنامه هایی فراتر از برنامه کلاسی اش برای او تدارک ببینید. کودکان تیزهوش و با استعداد، به برنامه ها و خدمات آموزشی فراتر از آنچه در مدارس عادی ارائه می شود، نیاز دارند.


▪ در مورد مدرسه، کلاس ها و برنامه آموزشی کودک اطلاعات کسب کنید و بر انجام تکالیف مدرسه او نظارت و انجام آنها را با تشویق همراه کنید.


▪ کودک تیزهوش در درجه اول کودکی خردسال است با نیازها و مسایل خاص خودش؛ تیزهوشی ویژگی درجه دوم اوست.


▪ از کودکان فقط به عنوان وسیله ای برای رسیدن به اهداف متعالی خود و برآورده کردن آرزوهایتان استفاده نکنید.

گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع :