آکاایران: مسخره کردن در بین بچه‌ها اتفاقی طبیعی و حتی پذیرفته شده‌است. این وظیفه والدین است که شیوه برخورد مناسب و کنارآمدن با این شرایط را به آنها بیاموزند. البته به این شرط که پدر، مادر یا معلم تا زمانی که ضرورتی نباشد، در امور مربوط به بچه‌ها دخالت نکنند.
هر پدر و مادری به شیوه‌ای خاص با این شرایط مقابله می‌کنند. گاهی ممکن است آنها هر دو نفر را محکوم کرده و تنبیه کنند یا این‌که با طعنه و کنایه با آنها برخورد کنند.

 

اما مسلما این شیوه‌ای رضایت‌بخش نیست. بچه‌ها باید یاد بگیرند ناراحت کردن دیگران برای تفریح و سرگرمی کار درستی نیست. از سوی دیگر، کودکی که مورد تمسخر قرار می‌گیرد باید بیاموزد با شرایط کنار آمده و هر دفعه گریان به سمت پدر و مادرش ندود.

نکاتی برای برخورد با این شرایط:
ـ به یاد داشته باشید که مسخره کردن میان بچه‌ها مساله‌ای کاملا طبیعی است. بنابراین سعی نکنید با خشونت و دعوا، این کار را متوقف کنید.

ـ باید برای فرزندی که در حال مسخره کردن است توضیح دهید که این کار باعث ناراحتی دیگری می‌شود. از او بخواهید این کار را کنار گذاشته و سعی کند رفتارش را تغییر دهد.

 

ـ اگر کودک شما از مسخره شدن توسط دوستانش ناراحت است، به او بگویید و بیاموزید با شرایط کنار بیاید. به او بگویید با واکنش نشان دادن و ناراحت شدن، تنها اوضاع را بدتر می‌کند. همچنین برایش به زبانی کودکانه توضیح دهید گریه کردن، مسخره کردن یا پناه بردن به پدر و مادر، فقط نشانه ضعف اوست. او باید بی‌اعتنا بوده و به راحتی از دوستانش جدا شود تا آنها متوجه کار اشتباهشان بشوند.

ـ اما زمانی که مسخره کردن با کلماتی نامناسب هم همراه شود، باید وارد عمل شده و آنها را متوقف کنید. باید به او توضیح دهید که دیگر رفتارش قابل تحمل نیست و باید فکری برای این برخورد نادرست بشود.

 

ـ هیچ وقت طرف یکی از بچه‌ها را نگیرید، حتی کودکی که مورد تمسخر واقع شده است.

ـ وقتی آنها مشغول مسخره کردن هم هستند، کاری نوین مانند بازی و سرگرمی به آنها نشان دهید تا با آن مشغول شوند.

 

ـ آنها را تشویق کنید تا به جای حس رقابت نسبت به هم حس همکاری دارا باشند.

گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع :