آکاایران: چگونه با فرزند نوجوان مان ارتباط برقرار کنیم؟

آکاایران:  

یکی از مهم ترین جنبه های فرزندپروری ایجاد یک رابطه خوب است. این مساله به خصوص در دوران نوجوانی اهمیت می یابد. زمانی که الگوهای قدیمی ارتباط ممکن است کارساز نباشد و یا مجبور به تغییر و تبدیل آن باشیم تا نیازهای رشدی نوجوان را برآورده سازیم.
توصیه های زیر می تواند برای برقراری یک رابطه خوب با نوجوان به شما کمک کند:
۱) به طور باز و آشکار راجع به مشکلات صحبت کنید. جوی را در محیط خانه به وجود آورید که هر کدام از اعضای خانواده بتواند به طور آزادانه راجع به موضوعات موردنظر خود بحث کند. در صورتی که بتوانید ارتباطی مناسب با او برقرار کنید می توانید در مورد مسایل خاصی چون مصرف مواد مخدر و ارتباط جنسی که از رفتار های مهم و پر خطر دوران نوجوای است راحت تر و با موفقیت بهتری وارد بحث و گفتگو شوید. تحقیقات نشان داده است نوجوانانی که به طور بارزتر و آشکارتر با والدین خود مشارکت و گفتگو می کنند احتمال مصرف مواد مخدر در آنها کمتر است.
 
۲) برای بهبود ارتباط با نوجوان باید برای او وقت گذاشت. یافتن زمان برای ارتباط با فرزند در دنیای پر مشغله امروز ممکن است مشکل اساسی والدین باشد ولی اختصاص دادن فقط چند دقیقه در روز برای گوش دادن فعال به نوجوان تان می تواند نقطه شروع خوبی برای شروع باشد.
 
۳) برای صحبت کردن و ارتباط برقرار کردن با نوجوان خود، منتظر به وجود آمدن مسایل و مشکلات بزرگ نباشید.از هر فرصتی برای حرف زدن با او استفاده کنید.
 
۴) چنانچه توانستید با فرزند خود چنین ارتباطی برقرار کنید، در زمان تعارض و کشمکش راحت تر می توانید با او وارد بحث و مذاکره شوید. 
 
۵) ارتباط خوب شامل هر دو حالت گوش کردن و صحبت کردن است. صحبت های او را گوش کنید. آنها را قطع نکنید تا نقطه نظرات خود را بگوید. بگذارید کلامش را به پایان برساند، وظیفه شما گوش دادن و درک و فهم است، نه قضاوت کردن.
 
۶) با احساسات او همدردی کنید. خودتان را به جای او بگذارید. سعی کنید فقط نظر او را بفهمید و و به آن احترام بگذارید. حتی اگر با آن موافق نیستید.
 
۷) قبل از انکه لب به سخن بگشایید، فکر کنید، ممکن است لازم باشد قبل از پاسخ دادن تا ۱۰ بشمارید، این موضوع به شما فرصتی می دهد که خود را آرام کنید و از جنگ و جدل اجتناب کنید.
 
۸) حتی زمانی که راجع به موضوعات حساس و هیجانی است، بگذارید تا نوجوان شما بفهمد که شما او را دوست دارید و مراقب او هستید.
 
۹) مکالمه را با صحبت کردن راجع به آنکه چگونه می خواهید مشکل را حل کنید مثبت کنید، مدام به اشتباهات گذشته او گریز نزنید. به جنبه های مثبت او بیندیشید. مثبت ماندن، مکالمه را خلاق و سازنده می کند.

گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع :