آکاایران: قطعا یکی از بهترین و شگفت انگیزترین روابطی که در این دنیا وجود دارد، رابطه میان مادر و پسر است. مادر برای ایجاد یک رابطه خوب و مستحکم با پسرش، باید به مسأله تربیت او بیندیشد، تربیت به معنای سازندگی و پرورش شخصیت است.

 


او باید در نظر بگیرد که چگونه انسانی را می خواهد پرورش دهد و فرزند خویش را بخوبی بشناسد، از ویژگی های جسمی و روحی او آگاه باشد، برنامه داشته باشد، یعنی بداند برای تربیت و پرورش شخصیت فرزندش چه اوضاع و شرایطی لازم است و همه آنها را فراهم سازد و ​ دقیق به​کار گیرد. مادر نقش بسیار مهمی در تربیت پسر دارد. او باید پسرش را خوش اخلاق، مهربان، انساندوست، با هدف، شریف، آگاه، شجاع، علاقه مند به کار، وظیفه شناس، سالم و موفق تربیت کند. پسر جهت آماده شدن برای زندگی، هم به پدر احتیاج دارد هم به مادر. پدر برای پسرش الگوی مرد است​ و مادر نماد عشق و محبت و نیز الگوی یک زن است. او با رفتار و گفتار مادرش زن ها را می شناسد و برای آینده خود تصمیم می گیرد. بنابراین بر پدر و مادرهای آگاه لازم است که اگر در رفتار و گفتارشان مشکلی است آن را بر طرف سازند.

 


● راهکارهای مهم و کاربردی

 


محبت کردن : یک راه ساده برای برقراری یک رابطه خوب و مستحکم این است که،همیشه به پسرتان محبت کنید. او به محبت شما نیاز دارد، البته محبتی که در رفتار و گفتار شما دیده و احساس شود. پسری که به قدر کافی از عشق و محبت مادر برخوردار است، اغلب فردی شجاع، قوی، مستقل و موفق می شود.


به این ترتیب چنین پسری می تواند در آینده مرد یک زندگی موفق، سالم و با نشاط باشد. اما پسری که بیش از حد تعادل از عشق و محبت مادر برخوردار است، غالبا فردی وابسته، ضعیف، حساس و ناسازگار می شود. به این ترتیب چنین پسری نمی تواند در آینده مرد یک زندگی موفق، سالم و با نشاط باشد.

 


کنارش باشید : میشه کنارش باشید و برایش وقت بگذارید، اما او را به خودتان وابسته نکنید، زیرا پسر بچه ها مادرشان را از هر کس و هر چیزی در این دنیا بیشتر دوست دارند، در حقیقت عاشق مادرشان هستند و همچنین نیاز دارند که همیشه صدای مادرشان را بشنوند و او را دور و بر خودشان ببینند. پسری که بیش از حد به مادرش وابسته است، فردی بی اراده، ضعیف و وابسته خواهد شد. پسری هم که هیچ گونه علاقه و وابستگی به مادرش ندارد، غالبا فردی پرخاشگر و تند خو بار خواهد آمد. بنابراین سعی کنید او را فردی مستقل و اجتماعی بار بیاورید و از او یک مرد و یک انسان کامل بسازید تا بتواند در آینده از پس مشکلات ریز و درشت زندگی بر بیاید و کمتر گرفتار مشکلات رفتاری شود.


سعی کنید پسرتان را خوب بشناسید: برای ایجاد یک ارتباط خوب و پابرجا باید پسرتان را خوب بشناسید و از ویژگی های روحی و جسمی اش آگاه باشید، عواطف و احساسات او را درک کنید و به شخصیت وی احترام بگذارید. پسری که مادرش او را بخوبی درک می کند و رابطه خوبی با او دارد، اغلب با دیگران بویژه همسالان خود بهتر رفتار می کند. بنابراین مادرانی که برای شخصیت پسرشان ارزش و احترام قائلند و احساسات و عواطف او را بدرستی درک می کنند، در حقیقت به پسرشان آموزش می دهند تا به شخصیت، افکار، عواطف و احساسات دیگران احترام بگذارد و آنها را درک کند.

 


تاثیر محیط خانواده: پسری که در محیطی آرام زندگی می کند و در کانون گرم خانواده دور یک میز می نشیند و غذا می خورد، غالبا به لحاظ سلامت روحی و روانی دچار مشکل نمی شود و کمتر درگیر اضطراب و نگرانی، افسردگی و ... می شود و می تواند با شما و دیگران ارتباط خوبی بر قرار کند. بنابراین سعی کنید محیط خانه آرام باشد نه میدان جنگ، زیرا این گونه بهتر می توانید با پسر دلبندتان ارتباط دوستانه ای بر قرار کنید. پس محیط خانه را آرام و امن نگه دارید تا او هم احساس آرامش کند و درگیر رفتارهای خشن و مخاطره آمیز نشود.


صحبت کردن : گاهی اوقات داخل اتاقش بشوید، در کنارش بنشینید و با او درباره اهداف، آرزوها و برنامه هایی که در آینده دارد صحبت کنید. حتی درباره معنویت، اخلاقیات​ و ارزش ها با هم صحبت کنید اما جر و بحث نکنید و به عقاید یکدیگر احترام بگذارید. دوستانش را بشناسید زیرا آنها تاثیر زیادی بر او می گذارند. برایش وقت بگذارید، هم پای او راه بروید، گاهی کنار رودخانه ای بنشینید و به صدای آب گوش بدهید. حتی برنامه ریزی کنید و با هم به تئاتر بروید و درباره موضوع و شخصیت هایی که در آن بازی کرده بودند، صحبت کنید. همیشه با او حرف بزنید و متوجه شوید​ به چه می اندیشد و چه برنامه هایی برای آینده دارد. از پدرش بخواهید تا درباره روابط جنسی و عوارض مواد مخدر و سیگار با پسرش صحبت کند.

 


تشویق و تحسین کردن : هدفمند زندگی کردن را به پسرتان بیاموزید و این که در زندگی چه برنامه و هدفی را باید دنبال کند. او را برای رسیدن به هدفش تشویق​،ترغیب و حمایت کنید تا هم در کار و هم در روابط فردی و اجتماعی به موفقیت برسد. این نکته حائز اهمیت است که باید از او توقع داشته باشید، یعنی به او بگویید که انتظار دارید موفق بشود. به این ترتیب انتظارهای شما او را مجبور می کند تا برای کسب موفقیت بیشتر تلاش کند. هرگز فراموش نکنید که پسرهایی در آینده موفق می شوند که مادری بسیار صبور و قوی دارا باشند، مادری که سرچشمه قدرت و تشویق است، نه انتقاد و سرزنش. شما با انتقاد و سرزنش کردن فقط اعتماد به نفس او را پایین می آورید. بنابراین مشوق او باشید و فرصت های رشد و شکوفایی را برای او مهیا کنید.


احترام گذاشتن: اگر پسرتان بیش از حد غر می زند، عصبانی و خشمگین می شود و نسبت به پرسش های شما پاسخ های غیر منطقی و غیر معقولی می دهد یا با گستاخی رفتار می کند، باید به او بگویید، وقتی در کنار شماست، مراقب رفتار و گفتارش باشد. هرگز اجازه ندهید به شما یا پدرش بی احترامی بکند. چرا که دیگر بزرگ شده و باید مهارت های خوب ارتباط بر قرار کردن با دیگران بویژه افراد خانواده را یاد بگیرد و همیشه به شما احترام بگذارد، زیرا در غیر این صورت در ارتباط دوستانه میان شما خدشه وارد می شود. همچنین مراقب باشید علاوه بر شما به زنان دیگر هم احترام بگذارد.

 

 


● چند نکته طلایی


ـ همیشه​ به همسرتان در حضور پسرتان احترام بگذارید، زیرا پدرها قهرمان زندگی پسرها هستند.

 


ـ همیشه​ محیط خانه را مکانی امن و آرام قرار بدهید.


ـ همیشه به پسرتان اظهار محبت کنید، اما نه بیش از حد تعادل.

 


ـ همیشه در کنارش باشید و برایش وقت بگذارید، اما او را به خودتان وابسته نکنید.


ـ همیشه​ مشوق او باشید و کمتر از او انتقاد کنید.

 


ـ همیشه به او بگویید که دوستش دارید.

 

 

 

   نسرین علی محمدی


 

گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع :