آکاایران: «توی اتاق خودم می نشینم و هدفون را توی گوشم می گذارم و سری به شبکه های اجتماعی می زنم. دوستانی را که مامان نمی گذارد در خارج از خانه ببینم در آنجا ملاقات می کنم و گاهی ساعت ها با همه آنها تفریح می کنیم.

 


دوست دارم در اتاقم بسته باشد. چه مشغول درس خواندن باشم، چه بازی کردن دلم نمی خواهد آنها مرا ببینند. در را قفل می کنم و گاهی صدای موسیقی آنقدر بلند است که نمی فهمم دارند مرا صدا می کنند.


اگر بشود می خواهم غذا را هم در اتاق خودم بخورم. مامان و بابا به آدم گیر می دهند. یک بار به رنگ و روی من گیر می دهند که چرا زرد شده ای، یک بار جیب هایم را تفتیش می کنند، یک بار مچشان را توی اتاق می گیرم. گاهی به مردمک های چشمم زل می زنند که ببینند تحت تاثیر مواد مخدر هستم یا نه؟ مچ گیری می کنند، دوستانم را بازخواست می کنند. این رفتارها برای من غیرقابل تحمل است. انگار خودشان هیچ وقت نوجوان نبوده اند و با یک موجود فضایی روبه رو هستند که هیچ چیز سرش نمی شود و کاملا غیرقابل اطمینان است. گاهی از این برخوردها خسته و پرخاشگر می شوم. خدا خدا می کنم زودتر بزرگ و شاغل شوم تا از خانواده مستقل شوم شاید دست از سرم بردارند.»اینها گوشه ای از درددل های یک نوجوان است که حس می کند از خانواده فاصله گرفته، اما چرا این اتفاق می افتد؟

 


● نوجوانی را درک کنید


نوجوانی زمان گذار است. گذار از کودکی به جوانی و در این سن بچه ها نوسانات هورمونی زیادی را تجربه می کنند و حتی ویژگی هایشان برای خودشان هم بدیع و غافلگیرکننده است. به همین لحاظ گاهی به دشواری بر رفتار خود تسلط می یابند.در خانواده هایی که شرایط مناسبی برای این دوران ایجاد شود، فرزندان با ایمنی بیشتری بلوغ را می گذرانند، مشکلات نوجوانی کمتری را شاهد هستند و سریع تر از بقیه به پختگی و کمال فکری، عاطفی و اجتماعی می رسند. در حالی که در خانواده های نابسامان، خانواده های زیاد سختگیر یا برعکس آسان گیر دشواری های دوران بلوغ بیشتر بوده و اغلب رسیدن به یک هویت کامل فکری، عاطفی و اجتماعی با تاخیر همراه است.

 


● من به تو می گویم


من به تو می گویم به این مهمانی نرو! من به تو می گویم اینجا بمان! به تو می گویم بنشین سر درس و مشقت! به تو می گویم! به تو می گویم! مگر نگفتم؟!

 


این جمله های تحکم آمیز را اغلب نوجوانان می شناسند، اما والدین هم بهتر از هر کسی می دانند هرچه چنین جملاتی را بیشتر به کار ببندند، کمتر نتیجه می گیرند و هر روز از فرزند خود دورتر می شوند، ولی باز در صورت مشاهده تمرد های آنها نمی توانند خود را کنترل کنند و به نوجوان تحکم می کنند.اگر شما از این دست والدین هستید، بهتر است برای نتیجه بهتر گرفتن کمی شیوه خود را تغییر دهید.کمی از نردبان قدرت پایین بیایید و از کنار کودک به مسائل نگاه کنید.وقتی کودک تان به بلوغ نزدیک می شود، کمال مطلوبش این است که به او به چشم یک آدم بزرگ نگاه کنید و با او گفت وگو کنید نه امر و نهی. در این زمان ایجاد یک رابطه افقی بهتر جواب می دهد.


رابطه موثر این دوران رابطه ای است براساس همدلی، تفاهم و درک شرایط نوجوان که مطلوب ترین نوع چارچوب ارتباطی محسوب می شود.

 


به این ترتیب نوجوان می تواند به والدین خود اعتماد کند و آنان را در دایره معتمدان قرار دهد و مانند دوستانش با آنان مشورت کند، زیرا او اینک به مشورت و همدلی نیاز دارد.


در صورت امر و نهی والدین، نوجوان به دنبال راه گریز از زیر سلطه والدین خواهد بود که در این صورت مجالی برای برقراری ارتباط وجود نخواهد داشت، چراکه فاصله ها به قدری به علت سختگیری و محدودیت زیاد شده که دیگر مجالی برای پیوند نخواهد بود.

 


● یکدلی با همسر، همدلی با نوجوان


سمیه رفعتی مادر دو نوجوان دختر و پسر است. او می گوید: قاطعیت برای تربیت بچه ها خیلی مهم است، اما همسرم اجازه نمی دهد این قاطعیت در مورد بچه ها اعمال شود، خصوصا در مورد دخترم.

 


مثلا وقتی پسرم دوره متوسطه را به پایان رساند، خواست برایش یک موبایل گرانقیمت بخریم، من مخالفت کردم و گفتم جایزه نباید اینقدر ارزش مادی داشته باشد.


همسرم هم موافقت کرد، اما وقتی دخترم همین درخواست را کرد و باز من همین نظر را دادم، همسرم گوش نداد و بی خبر برای او یک موبایل گرانقیمت گرفت.

 


این کارها باعث اختلاف می شود، اما او به حرف من گوش نمی دهد و همیشه محدودیت های ضروری را که برای بچه ها به عنوان قانون گذاشته ایم، لغو می کند یا استثنا قائل می شود.


وجود اختلاف بین والدین، تعارض در شیوه تربیتی و... از اقتدار والدین می کاهد و ارتباط مناسب آنان با فرزندان را از بین می برد و در واقع احساس نیاز به برقراری ارتباط از طرف نوجوان احساس نخواهد شد. در حالی که چنین نیازی به صورت یک عامل درونی همچنان پابرجاست و خلأهای حاصل از آن دیر یا زود آشکار خواهد شد.

 


● من نسخه دوم شما نیستم


حتما شما هم شنیده اید که والدین خیلی وقت ها شخصیت مستقلی برای نوجوان قائل نیستند و فکر می کنند آنها باید راه نرفته آنان را ادامه دهند و آرزو های آنان را متجلی سازند. اما این کار خوبی نیست. آنان هویت مستقل و آرزوهای خاص خود را دارند.سعیده می گوید من دلم می خواهد موسیقی را دنبال کنم، اما پدرم دلش می خواهد دکتر شوم. او وقتی جوان بود به خاطر مشکلات خانوادگی نتوانست درسش را ادامه دهد و حالا می خواهد من آرزوهای او را دنبال کنم، اما من آرزو های خودم را دارم.

 


زمانی که والدین سعی می کنند فرزندان نوجوان خود را با ملاک ها و معیارهای شخصی خود که در اغلب موارد برگرفته از شرایط تربیتی شخص خودشان و خواسته ها و تمایلات دوران نوجوانی شان است، موافق کنند با حالت عناد و سرکشی نوجوان مواجه خواهند شد. چنین مواردی، تفاهم و همدلی بین والدین و نوجوان را مخدوش خواهد ساخت و نوجوان فاصله عمیقی را بین خواسته های خود و والدین احساس خواهد کرد.

 

 

 

   زهره زیارتی

گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع :