آکاایران: کمک کردن به دیگران برای اینکه به اهداف مالی شان دست یابند، کاری باارزش است. این کار نه تنها با ارزش، بلکه دشوار و مسوولانه است. شما می توانید به جای دادن پول به دوستان، اقوام یا آشنایانتان به آنها با روش های پیچیده تری کمک کنید، همیشه دادن پول ساده ترین راه برای کمک به دیگران است، اما باید از خود بپرسیم بهترین راه نیز هست؟

 


وقتی به نزدیکانمان پول پرداخت می کنیم به نفع آنان توجه داریم؟ یا می کوشیم با ساده ترین روش ها به نحو کاذبی حس مسوولیت پذیری خود را اقناع کنیم؟ پول پرداخت می کنیم تا دوست داشته شویم؟ یا پول پرداخت می کنیم تا نه فقط در کوتاه مدت بلکه در دراز مدت از بروز مشکل در زندگی نزدیکانمان جلوگیری کنیم؟ بعضی از افراد از پرداخت پول یا خرید هدایا به عنوان یک راه جبرانی در روابط خود استفاده می کنند، برای فردی که به لحاظ روانی در روابط خود احساس ناتوانی می کند، هیچ راه حلی ساده تر از این نیست که تمامی گناهان، کمبودها و خلاء های رفتارهای عاطفی خود را با خرید هدیه و پرداخت پول به نزدیکان خود جبران کند. این مساله ای است که در مدل های مختلف بازتولید می شود.

 

مردی که در آستانه ازدواج با زنی قرار دارد، ممکن است از ایجاد احساس نزدیکی و یگانگی با همسر آینده اش ناتوان باشد، ممکن است احساس کند در نظر همسرش به قدر کافی خوش قیافه، تحصیلکرده یا دوست داشتنی و در مجموع مطلوب نیست، در حالی که حل کردن تمامی این مسائل بسیار دشوارند، پرداخت پول و خرید هدیه بسیار آسان است. پدر و مادری که اغلب اوقات خود را در محیط کاری به سر می برند و در اوقات فراغت نیز از فرزندان خود غافل هستند راه حلی ساده تر از این در برابر خود نمی بینند که برای آسوده کردن وجدان خود هر مبلغی را که فرزندان درخواست کنند به آنها بپردازند.

 

آنها پیش خود استدلال می کنند: ما کار می کنیم و رفاه فرزندان خود را تامین می کنیم. بنابراین والدین خوبی هستیم. در حالی که این رفتارهای مسکن وار بسیار ساده اند، جرات مواجه شدن با مسائل با تدابیر عقلی و صرف وقت بسیار دشوار است. در ادامه این نوشتار می کوشیم روش مواجهه مسوولانه تری را به شما پیشنهاد کنیم.

 

● به درخواست کمک مالی از جانب فرزند نوجوانمان چه پاسخی بدهیم؟

 

هنگامی که فرزندان شما از شما درخواست کمک یا توصیه های مالی می کنند، باید بسیار هوشیار و مراقب باشید. باید در نظر بگیرید که کودکان و نوجوانان با یکدیگر متفاوت هستند، حتی اگر در یک خانواده و با شرایطی یکسان تربیت شده باشند، بنابراین لازم است که شما هر موقعیت را به صورت منحصر به فرد بررسی کنید و تمامی جزییات را در نظر داشته باشید. اگر یکی از فرزندان شما که همیشه از لحاظ مالی مسوولیت پذیر بوده است از شما درخواست کمک مالی کند، قاعدتا واکنش شما باید با پاسختان در برابر درخواست فرزندی که کوچک تر است، فرزندی که به لحاظ مالی مستقل نیست یا سایر موقعیت ها متفاوت باشد.

 

به عنوان مثال اگر فرزند مسوولیت پذیر شما در موقعیتی اضطراری قرار گرفته باشد که به پول (حتی مبلغی قابل توجه) نیازمند باشد، باید بکوشید تا حد امکان درخواست وی را برآورده کنید. ممکن است در نظر اول عجیب به نظر برسد، اما توصیه ما این است که به جای پرداخت کمک مالی بلاعوض، این پول را در قالب یک وام به نوجوان خود پرداخت کنید. پرداخت وام به نوجوانی که یک نیاز مالی اضطراری دارد، ممکن است غیرعادی به نظر برسد، اما این اقدام در ظاهر عجیب یک روش بسیار خوب و موثر برای پرورش توانایی مدیریت مالی فرزند شماست. با نوجوان خود در مورد مبلغ دقیق وام، نحوه بازپرداخت و دیگر مسائل توافق کنید. لزومی ندارد تمامی مبلغی را که به او داده اید از او باز پس بگیرید. این تنها یک تمرین خوب برای پرورش مسوولیت پذیری مالی و حس برنامه ریزی اوست. سعی کنید امور را به نحو کاملا جدی برگزار کنید و با او هم چون یک وام گیرنده بزرگسال رفتار کنید.

 

 

با این حال واکنش شما در برابر نوجوانی که به لحاظ مالی مسوولیت پذیر نیست باید متفاوت باشد، وام دادن یا پرداخت پول به نوجوانی که به علت بی مبالاتی قادر به مدیریت مسائل مالی خود نیست، عاقلانه نیست. ممکن است که نوجوان بی مبالات شما تمامی پس انداز خود را از دست داده باشد، ممکن است از ابتدا هیچ پس اندازی انجام نداده باشد و بدتر از آن ممکن است از تنظیم پول هایش برای تامین نیازهای روزمره خود نیز ناتوان باشد، بدتر از تمامی اینها ممکن است که وی به دوستان خود مقروض باشد، مبلغ این بدهی ها ممکن است بالا یا پایین باشند اما نکته اساسی این است که صرف وجود آنها یک علامت خطر برای آینده مالی فرزند شماست.

 

در برابر چنین نوجوانانی شما به یک برنامه آموزش مدیریت امور مالی نیاز دارید. با همسر خود مشورت کنید و یک برنامه آموزشی ساده تدوین کنید. در تدوین این برنامه ساده لازم نیست حتما از مقالات تخصصی بهره بگیرید. اگر خودتان در مدیریت امور مالی شخصی خود فرد موفقی هستید از تجربیات خودتان بهره بگیرید. این برنامه را به دو بخش تقسیم کنید: مدیریت مالی دراز مدت و کوتاه مدت. شما بیش از هر فردی به نوجوان خود نزدیک هستید، بنابراین شما بهتر از هر کس دیگری می توانید به او یاری برسانید تا مشکلات خود را در زمینه مدیریت مالی حل کند. همچنین زیستن در کنار یکدیگر به شما این فرصت را می دهد که بهتر از هر معلمی روند دقیق پیشرفت وی را در مدیریت مسائل مالی بررسی کنید.

 

آزمایش هایی طرح کنید تا از طریق آنها به میزان تسلط و یادگیری وی پی ببرید. به عنوان مثال از او بخواهید مدیریت مسائل مالی خواهران و برادرانش را بر عهده بگیرد یا حتی یک ماه او را مسوول مدیریت امور مالی منزل کنید. اطمینان داشته باشید این برنامه دراز مدت به همراهی آزمون ها و آزمایش ها نه تنها راهی بسیار مطمئن تر و مسوولانه تر برای شما است، بلکه بیش از هر چیز به سود نوجوان شما نیز هست. ضرب المثلی مشهور می گوید: وقت طلاست. بنابراین دست و دلباز باشید و ارزشمندترین طلایتان را برای فرزندان خود نیز صرف کنید.

 

 

 

   مژده جعفری

برگرفته از: روزنامه دنیای اقتصاد
گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع : persianpersia.com