به عنوان یک مادرِ دارای کودک شیرخوار، تقریبا عادی است که جسم، ذهن و روح شما کاملا مشغول یک دنیای دیگر که در آن همه افکارتان ، حول کودکتان می چرخد ، باشد مادران جدید باید با چالش های ناخوانده ای مثل کاهش اضافه وزن بارداری، ترک های پوستی و هورمون های نامیزان که ممکن است موجب ریزش مو و افسردگی شوند، دست و پنجه نرم کنند.

پس برای یک مادر خسته و پر از استرس، گریه ی مداوم کودک اغلب خیلی قابل تحمل نیست. یکی از سخت ترین موضوعات ( خیلی مهم برای سلامت عقل شما) یادگیری راه های متوقف کردن گریه نوزاد است.همه می دانند گریه و بیقراری برای نوزادان امری کاملا طبیعی است، اما زمانی می رسد که این گریه ها با وجود نداشتن مشکلات اولیه تمامی نداشته و موجب نگرانی والدین شود.

گریه کردن، تنها راهی است که نوزادتان می‌تواند به شما بفهماند که نیاز یا مشکلی دارد. گریه نوزاد در اکثر مواقع باعث می‌شود که والدین او را در آغوش بگیرند و به این ترتیب، پیوند و رابطه‌ی عاطفی آنها محکم‌تر شود. درواقع گریه کردن، روش نوزادان برای برقراری ارتباط با دنیای اطراف‌شان است. اما چگونه می‌توانید بفهمید که نوزادتان سعی دارد چه چیزی به شما بگوید؟ تفسیر گریه نوزاد می‌تواند کار دشواری باشد، به‌خصوص در ابتدای تولد. اما خوشبختانه چندین راه طبیعی برای تشخیص علت گریه کودکان وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. هر بچه ای به یک سری از روش ها پاسخ می دهد و بعضی از این روش ها ممکن است در مورد سایر بچه ها مناسب نباشد خیلی مهم است که، قبل از به کار گیری این شیوه های خانگی، علت گریه کردن نوزادتان را بدانید.

 

علائم بیش فعالی در نوزادان، کودکان نوپا یک ساله

نوعی که کودک گریه می کند و معنی و مفهوم هر کدام:

گریه برای صحبت : کودک برای مدتی طولانی تنها بوده و حالا می خواهد که والدینش او را بردارند. آن ها به طور مداوم 5 تا 6 ثانیه گریه می کنند و بعد 20 ثانیه مکث می کنند، گویی منتظر نتیجه هستند. اگر والد پاسخ ندهد، این چرخه چندین بار تکرار می شود تا اینکه گریه ادامه پیدا کند.

گریه به خاطر گرسنگی : این می تواند با فریاد زدن شروع شود اما اگر کودک برداشته نشود و غذا بخورد، گریه ادامه خواهد یافت و عصبی خواهد شد و چنانچه پیش از این هم در نمناک توضیح داده بودیم کودک نیز ممکن است به چرخاندن سر خود ادامه دهد و با دهانشان صدا ایجاد کند.

گریه به خاطر درد: این گریه کردن یکنواخت، بلند و ثابت خواهد بود. به طور متناوب، انفجارهای عصبی وجود خواهند داشت که نشان می دهد درد افزایش می یابد. با این حال، اگر کودک بیمار شود، گریه آن ها نیز می تواند یکنواخت باشد، اما ساکت زیرا آن ها قدرت کافی برای ایجاد صداهای بلند ندارند.

علائم گریه نوزاد

انواع گریه نوزاد و معنی آنها

گریه به خاطر فرآیندهای فیزیولوژیکی : حتی گاز معده ، ادرار کردن و یا مدفوع ممکن است در ابتدا باعث ناراحتی کودک شود این نوع گریه به زوزه و جیرجیر شباهت دارد.

گریه به خاطر بی خوابی: وقتی نوزاد می خواهد بخوابد اما به دلایلی نمی تواند بخوابد، صدای آن شبیه ناله و زاری آرامی است که بعد از آن خمیازه می کشد. کودک همچنین چشم ها و گوش ها را مالش می دهد.

گریه به خاطر ناراحتی: این گریه آزاردهنده و متناوب و اغلب با بی قراری همراه است کودک می تواند تکان تکان بخورد به این معنی است که زمان آن رسیده است پوشک آن ها را چک کنید و یا ممکن است احساس سرما و یا گرما بیش از حد در لباس های خود احساس کنند

علاوه بر این، کودکان خیلی کوچک ممکن است وقتی می خواهند محیط خود را تغییر دهند یا زمانی که خسته یا کسل می شوند گریه کنند.

علائم گریه های نوزاد

صداهایی که نوزادان می سازند :

"پریسیلا پزشک اطفال استرالیایی در حال مطالعه و تحقیق در زمینه صداهای اولیه کودکی بیش از 20 سال است. هزاران کودک از ملیت های مختلف در آزمایش ها شرکت کرده اند. پریسیلا فکر می کند که این واکنش های اولیه بین المللی است. کودکان بعد از 4 ماهگی شروع می کنند به صداهایی که به دنبال ارتباط هستند و بیشتر به نیازهای جسمی مربوط می شوند.

پریسیلا مدرسه خودش را تاسیس کرد و به والدین جدید آموزش داد که بچه هایشان را بشناسند و توانایی تشخیص این صداها به موقع می تواند مانع گریه آینده شود.

"فرهنگ لغت" از صداهای اصلی نوزادان شامل موارد زیر است:

"نهه : من گرسنه ام. این صدا وقتی تولید می شود که نوزاد زبان خود را به سقف دهان هل می دهد و از طریق رفلکس مکیدن ایجاد می شود.

اه :"آروغ " این صدا زمانی شکل می گیرد که هوای اضافی شروع به ترک مری می کند و کودک سعی می کند آن را از دهان خود پاک کند

اوه" - " خواب آلود یا خسته هستم! کودک با فشردن لبهای خود قبل از خمیازه کشیدن، این صدا را "تولید می کند.

هه"احساس ناراحتی می کنم!احساس ناراحتی باعث می شود کودک حرکت کند و دست ها و پاهایش را تکان دهد. همه این جنبش ها به تولید صدا "هه" کمک می کنند، به خصوص زمانی که دهان کودک کمی باز است

"ایرره" دل درد و گاز معده" صداهایی که آن ها می سازند تحریف می شوند و به ناله تبدیل می شوند وقتی یک کودک دل درد دارد و برای خلاص شدن از شر درد، نفسش را بیرون می دهد.

علائم گریه نوزادان

حرکاتی که نوزادان انجام می دهند :

قوس کمر : کودکان زیر 2 ماه اغلب این حرکت را زمانی انجام می دهند که درد ، قولنج و کولیک دارند. اگر یک کودک پس از خوردن، قوس کمر بگیرد به این معنی است که آن ها پر هستند اگر دیدید که نوزادتان در حین خوردن این حرکت را انجام می دهد، می تواند نشانه رفلاکس باشد اگر نوزاد بیشتر از 2 ماه داشته باشد این حرکت معمولا خستگی و حالت بد را نشان می دهد.

چرخش دادن سر : این حرکتی آرام بخش برای کودک است آن ها ممکن است قبل از خوابیدن یا زمانی که فرد ناشناسی را می بینند این کار را بکنند

گوش های خود را می گیرند: در اغلب موارد، این حرکت نشان می دهد که نوزاد فقط بدن خود را کاوش می کند شما باید تنها در صورتی با پزشک مشورت کنید که این حرکت با گریه و تکرار انجام شود.

مشت هایش را گره می کنند: این نشانه گرسنگی است اگر بتوانید به موقع متوجه آن شوید می توانید جلوی گریه ناشی از گرسنگی آن ها را بگیرید.

پاها را بلند می کنند: این نشانه قولنج و درد معده است. کودک سعی دارد درد را تسکین دهد.

دست هایشان هایشان را غلاف می کنند: این حرکت به این معنی است که کودک می ترسد از صدای بلند، نور روشن، یا بیدار شدن ناگهانی می تواند عکس العمل های ناگهانی را تحریک کند در این حالت نوزاد باید آرام شود.