آکاایران: OldArticleContent">

حرف زدن در سکوت


اگر کودک شما ناشنوا متولد شده باشد باید به بازی هایی که با او می کنید دقت کنید. آنها حرکات شما را دنبال می کنند و صدای شما را نمی شنوند. چون حس شنوایی و قدرت گویایی کودک مختل است، باید سعی کنید از حواس دیگر او کمک بگیرید و آموزش اصوات را جور دیگری به او بیاموزید.

حمید کوچولو کمی دورتر از بچه ها می ایستد و دقایقی به آنها نگاه می کند.آنها با هم بازی می کنند. حرف می زنند. گاهی جیغ می کشند و گاهی گریه می کنند. زمانی هم می خندند.

سرو صدا مربی مهد کودک را کلافه می کند، اما حمید در سکوت به آنها نگاه می کند.

دعوا بر سر عروسک هاست. مربی چند عروسک دیگر می آورد و به بچه ها می دهد.

حمید هم جلو می رود و سعی می کند به مربی هم بگوید یکی به من بده اما اصوات بلند و نامفهومی از دهانش خارج می شود که یکی از بچه ها را می ترساند و او هم حمید را هل می دهد.

حمید کمی به عقب پرت می شود و خیلی زود از روی زمین بلند می شود و سعی می کند به آن کودک بفهماند که عروسک سهم اوست و او دوتا عروسک برداشته اما بازهم اصوات نامفهوم و فریاد مانند بچه ها را می ترساند و کتک کاری شروع می شود. مربی آنها را جدا می کند و حمید را دورتر نگه می دارد و به بچه ها می گوید: حمید هم مثل شماست. خیلی دوستتان دارد. او جیغ نمی کشد. سعی می کند حرف بزند. اما نمی تواند. او نه می شنود و نه حرف می زند.

مادر حمید شاغل است و حمید، کوچولوی کر و لال به دنیا آمده را نمی تواند به مهد بسپارد. او با بچه ها کنار نمی آید. آنها با او دوست نمی شوند. حالا خیلی زود است که کودکان دو تا چهار ساله همبازی او بفهمند که کرو لال بودن چیست. آنها فقط از حمید کناره گیری می کنند و اگر حمید بخواهد به آنها نزدیک شود دعوایشان بالا می گیرد.

پرورش کودکان کر و لال کار ساده ای نیست. این کار نیاز به اختصاص وقت بیشتری دارد و برای این که پیوند کودک با دنیا بهتر صورت بگیرد باید او را مورد توجه قرار داد.

بازی با کودکان کرو لال

اگر کودک شما ناشنوا متولد شده باشد باید به بازی هایی که با او می کنید دقت کنید. آنها حرکات شما را دنبال می کنند و صدای شما را نمی شنوند. چون حس شنوایی و قدرت گویایی کودک مختل است، باید سعی کنید از حواس دیگر او کمک بگیرید و آموزش اصوات را جور دیگری به او بیاموزید.

قبل از هر چیز باید یک رابطه صمیمی و خوشایند با کودک داشته باشید. خستگی و بی صبری و عصبانیت او را بر اثر ناتوانی در ادای کلمات درک کنید و با او صبور باشید.

سکینه شیبانی، آموزگار یک مرکز آموزشی کودکان ناشنوا به والدین توصیه می کند: در بازی با این نوع کودکان نظرات خود را تحمیل نکنید.

 تا می توانید برای تکلم به کودک انگیزه بدهید و پشتکار داشتن را دراو تشویق کنید و با وعده های دور و سختگیری دنیای کودک را خراب نکنید. زیرا آن که کودکی خوبی نداشته باشد بزرگسالی خوبی نخواهد داشت

اصرار نداشته باشید هر بازی برای کودک جنبه آموزشی داشته باشد. وی به والدین توصیه می کند در بازی با این کودکان همواره جنبه لذت بخشی بازی را حفظ کنید تا بازی برای کودک به یک تمرین سخت و طاقت فرسا تبدیل نشود.

یک حرف و دو حرف برزبانش

زبان آموزی به کودک کر و لال یکی از سخت ترین مراحل تربیت این کودکان است.

شیبانی توصیه می کند: زبان در تعامل متقابل یاد گرفته می شود پس مدام جای خود و کودک را به عنوان گوینده و شنونده عوض کنید. وی به مادران توصیه می کند همواره با رفتارها و برنامه ریزی های آموزشی خوشایند توجه کودک را جلب کنیم و برای آموزش این کودکان وقت بیشتری نسبت به کودکان عادی اختصاص دهیم.

این کارشناس آموزش کودکان ناشنوا توصیه می کند به خاطر سستی یا ناتوانی در توجه، تمرکز، یادگیری و همکاری، کودکان را تنبیه، سرزنش یا محدود نکنید. بلکه با ایجاد انگیزه و محرک و تشویق مشارکت او را جلب کنید.

معمولا کودکان موضوع را پیش از این که بیان کنند درک می کنند و قدرت بیان آن را ندارند. زبان زیربنای اساسی گفتار است. به زبان بیشتر از گفتار اهمیت بدهید و هنگامی به تصحیح گفتار بپردازید که زبان، رشد لازم را کرده باشد.

وی توصیه می کند: هرگونه تلاش ارتباطی کودک را بپذیرید وایراد نگیرید بلکه به آن جهت بدهید.

برای این که در آموزش گفتار به کودکتان موفق باشید، نشان بدهید کودک خود را فقط بخاطر این که فرزند شماست دوست دارید و ناتوانی او تاثیری در این محبت ندارد.

این آموزگار توصیه می کند: در انتخاب محرک ها و نحوه ارائه آن دقت کنید تا قابل فهم باشد و برای درک بهتر موضوع به جای شرح و بسط فراوان، گفته های خود را کوتاه کنید و مدام تکرار نمایید ولی عناصر اصلی و لازم را حذف نکنید.

با تقلید و تکرار پیوسته، کودک بزودی می تواند به گفتار صحیح دست یابد.

اگر با تمام این تلاش ها کودک هنوز نمی تواند تکلم کند احتمال سایر مشکلات گفتاری را در او بررسی کنید.

شیبانی تاکید می کند: تا می توانید برای تکلم به کودک انگیزه بدهید و پشتکار داشتن را دراو تشویق کنید و با وعده های دور و سختگیری دنیای کودک را خراب نکنید. زیرا آن که کودکی خوبی نداشته باشد بزرگسالی خوبی نخواهد داشت.

در پایان توصیه می شود کاری کنید که کودک با تمام ناتوانی هایی که دارد از زندگی خود لذت ببرد و امکان رشد داشته باشد. توانایی ها و استعدادهای او را کشف کنید تا با تقویت کردن بخشی از استعدادهای او، ناتوانایی هایش در تکلم و شنیدن اصوات جبران شود. توجه به جنبه های مثبت کودک باعث رشد او خواهد شد.

نیازهای تعلیم و تربیت کودکان کر و لال

پس از رشد اولیه کودک در دامان والدین نوبت به تعلیم و تربیت این کودکان می رسد. اما تعلیم و تربیت افراد کرولال باید از سن کودکی و هرچه زودتر به طور رایگان آغاز شود. در کمیسیون آموزش و پرورش یونسکو در مورد این کودکان به کشورهای مختلف چنین توصیه شده است:در شهرها کودکستان های روزانه برای پذیرش خردسالان کر تأسیس شود و برای رسیدگی به کودکان مقیم روستاها آموزگاران سیاری تربیت و استخدام شوند تا به نوبت به خانه های این گونه کودکان سرکشی کنند و مادر را به وظایف خود در مقابل طفل کرولال آشنا سازند.

برای راهنمایی والدین کودکان کرولال باید مراکز«آموزش با مکاتبه» تأسیس شود تا اطلاعات و راهنمایی های لازم را رایگان در اختیار والدین قرار دهد. از طریق این مکاتبات باید والدین اطفال کرولال را با مسائلی که مشکل کری برای کودک ایجاد می کند، آشنا سازند و توجه آنها را به احتیاج این گونه اطفال به تفاهم و محبت بیشتر جلب کنند.

به موازات توسعه دبستان های معمولی، تعداد دبستان های کرو لال ها بیشتر شود تا بتدریج مساله بی سوادی کرولال های بزرگسال بخودی خود منتفی گردد.

بخش خانواده ایرانی تبیان

مطالب مرتبط:

کودکانی با عصای سپید

بررسی لکنت زبان درکودکان

لحظه شماری برای شنیدن "مامان" 

.

منبع : tebyan.net