نقش والدین در ارتباط با لکنت زبان کودک

توصیه های ما برای شما بسیار متنوع است . بعضی از آنها دستورالعمل های بسیار دقیقی هستند که باید کاملاً از آنها پیروی نمایید. برخی دیگر از توصیه ها ، رهنمودهای کلی هستند که جزئیات امر به شما واگذار می گردد و دسته دیگر از توصیه های مطرح شده به صورت مباحث عمومی درباره لکنت زبان و طرح نگرش های مختلف و دیدگاههایی است که می تواند برداشت صحیح تر و درک عمیق تری از پدیده لکنت به شما بدهد و یا تغییرات مثبتی در احساس شما نسبت به لکنت ایجاد نماید...

 برداشت شما از این توصیه ها و داوری تان در مورد به کار بستن هر یک از رهنمودها و دستورالعمل های ارائه شده بر چگونگی رابطه شما با کودکتان تأثیر خواهد داشت . به خاطر داشته باشید روشی که شما در انجام کاری از آن استفاده می کنید به همان اندازه ی انجام خودِ  کار اهمیت دارد . لذا هیچ دستورالعمل ساده ای مثل : این کار را بکن یا این کار را نکن مؤثر واقع نخواهد شد ، مگر این که شما متعهدانه به انجام آن ایمان راسخ داشته باشید . ارتباط شما با کودکتان امری است کاملاً منحصر به فرد و اختصاصی .
همچنین لازم است به خاطر داشته باشید که گاهی هیچ کاری نکردن مهمترین کاری است که شما در آن موقعیت انجام می دهید.

گفت و شنود با کودک

برای این که بتوانید با کودک خود گفت و شنودی سازنده و سودبخش داشته باشید ، بهتر است با هم بر آنچه شما از کودک سنین 2 تا 6 سال انتظار دارید ، مروری داشته باشیم . این دوره از رشد کودک ( دو تا شش سال ) نشانگر رشد و تکاملی فوق العاده سریع و حیرت آور است . در حدود دو سالگی ، کودک شما ممکن است به طور مستمر از کلمات و جملات کوتاه استفاده کند. بالطبع در حدود شش سالگی دایره لغات و واژگان کودک به طور قابل ملاحظه ای گسترش می یابد و او از جملات طولانی تری استفاده می نماید . همچنین در این سن ، کودک به تدریج می آموزد که چگونه از قدرت صدا و کلمات برای کنترل رفتار دیگران و بیان احساسات خود بهره بگیرد . لذا کودک سعی می کند که در ارتباطات اجتماعی خود به طور فزاینده ای از گفتار استفاده نماید و در این دوره از رشد ، کودک در مقابل خود دریچه های تازه ای را می بیند که به سرعت باز می شوند و در همه اینها "گفتار" نقش محوری دارد. کودک نه تنها نیاز دارد که از طرف دیگران درک شود ، بلکه مایل است که آنچه را می خواهد و هر زمان که اراده می کند بگوید . بنابراین با توجه به مراتب فوق ، لازم است که پیشنهادها و توصیه های زیر مورد توجه قرار گیرد.

اما راهکارهای پیشنهادی :

کمک کنید تا کودک شما راحت و روان صحبت کند

توصیه های ما مستقیماً درباره توانمندی کودک شما در روان صحبت کردن و برقراری ارتباط مطلوب با دیگران است. اگر شما نگران نحوه صحبت کردن فرزندتان هستید ، بی تردید توصیه های زیر از اهمیت خاصی برخوردار است ، ضمن آنکه به کار بستن این توصیه ها برای رشد اجتماعی همه کودکان سودمند می باشد ؛ اما بحث درباره هر یک از عناوین مطرح شده متضمن ایجاد تغییرات مستقیم در نگرش ها و رفتار شخص شماست . البته این بدان معنا نیست که اگر کودک شما لکنت دارد ، لزوماً تقصیر شماست . به طور کلی لکنت زبان کودک یا لکنت ، بعضاً به طور لحظه ای حادث می شود و سپس از بین می رود. همچنین ممکن است کودک شما در بیشتر اوقات ، همانند سایر همسالان خود صحبت کند ، اما گاهی به طور آگاهانه و مضطربانه نگران اختلال تکلمی خود باشد .
آنچه شما بیش از هر چیز دیگر می توانید در محیط اطراف کودک ( که فوق العاده مهم است ) کنترل کنید و تغییر دهید ، خود شما هستید . برای بسیاری از کودکان خردسال که لکنت دارند ، بعضی تغییرات خاص در وجود شما و سایر اعضای خانواده ، مهمترین و مؤثرترین شیوه تشویق و ترغیب آنها به صحبت کردن روان و عادی است .

با همه وجود به حرفهای کودک گوش کنید

شاید تعجب کنید از این که باید برای مسئله گوش دادن اهمیت فوق العاده ای قائل شوید . البته گوش دادن به حرفهای کودک خردسال ( در حدود 2 تا 4 سال ) شاید سخت باشد ، اما سخت تر از مرحله ای نیست که کودک مرتباً پر حرفی می کند و مدام سؤالات گوناگون می پرسد ( در حدود 4 تا 6 سالگی ) . احتمالاً شما خود واقف هستید که گوش دادن به حرف های کودک حالت انتخابی دارد و به دلیل مصالحی که در نظر دارید ، همیشه همه آنچه را که کودک می گوید ، نمی شنوید . ما می خواهیم به شما کمک کنیم تا حتی وقتی که به طور انتخابی به صحبت های کودکتان گوش فرا می دهید ، رفتارتان به گونه ای نباشد که کودک شما چنین احساس نماید که شما هرگز به حرف های او درست گوش نمی دهید و اصلاً نمی خواهید صحبت های او را بشنوید . علاوه بر این ، شما می توانید نسبت به جریان رشد ، آگاهی بیشتری پیدا کنید و نسبت به آنچه برای کودک مهم است ، احساس و درک عمیق تری داشته باشید .
توجه مدام و منظم نسبت به جریان گوش دادن و بازنگری کافی نسبت به عادات شخصی خودتان در گوش دادن به حرفهای دیگران ، می تواند زمینه ارتباطی عمیق و غنی را برای کودکتان فراهم نماید
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران