معاینه صحیح سینه برای پیشگیری از سرطان
خود آزمائی یا معاینه سینه توسط خود فرد یکی از روشهای تشخیص زودرس سرطان سینه است و چون نیازی به صرف وقت وهزینه ندارد و به راحتی در منزل قابل انجام است،معاینه در منزل میتواند به تشخیص و درمان زودرس مخصوصاً در افرادی که وسایل تشخیصی پیشرفته مانند ماموگرافی در دسترس ندارند ،کمک کند.
خود آزمائی سینه دو مرحله دارد :
1- نگاه کردن که علائم ظاهری را مشخص میکند.
2- لمس کردن که توده ها را تشخیص میدهد.
مرحله اول: ابتدا در جلوی یک آینه پهن ایستاده و به سینه‌های خود در چهار حالت :
1- دستها بالای سر
2- دستها به  کمر زده
3- دستها در کنار بدن آویزان
4- خم شده به سمت جلو
به دقت نگاه کنید ودر صورت وجود هر گونه علامت غیر عادی مانند فرو رفتگی پوست و یا نوک سینه  ویا زخمهای مزمن  یا پوسته پوسته شدن نوک سینه یا حالت پوست پرتقالی سینه توجه  کنید.
 مرحله دوم:
به پشت بخوابید و دست سمتی راکه میخواهید معاینه کنید زیر سر بگذارید و با دست مقابل تمامی سینه را معاینه کنید. برای اینکار از قسمت نرم بند انتهائی انگشتان دوم تا چهارم استفاده کنید و نسج پستان  را به آرامی و به حالت دورانی روی قفسه سینه بلغزانید.
* برای اینکه تمام قسمتها به طور کامل معاینه شوند ،نسج سینه را مانند یک ساعت در نظر بگیرید و تمام قسمتهای آن را معاینه کنید.
* ناحیه زیر بغل را نیز فراموش نکنید و با نگه داشتن بازو به حالت نیمه باز این منطقه را نیز به صورت عمقی معاینه کنید.
* معاینه سینه را میتوانید در حمام  و در حالت ایستاده نیز انجام دهید.
* در انتها نوک سینه را به آرامی فشار دهید تا از وجود یا عدم ترشحات نوک سینه مطلع شوید.
* در صورت لمس توده‌ یا سفتی در سینه یا ترشح از نوک سینه بدون اضطراب و نگرانی به پزشک مراجعه کنید زیرا در بسیاری از موارد این علامتها مربوط به بیماریهای خوش خیم سینه بوده و درمان آنها بسیار راحت میباشد.
 دکتر نسرین السادات علوی

منبع:seemorgh.com
منبع:

گردآوری کودک آکا