یکی از اصلیترین منشاهای سرطان سینه در محیط زیست، بنزن و بوتادین هستند.

محققان آمریکایی اعلام کردند که برخی مواد شیمیایی که زنان هر روز با آن سر و کار دارند موجب ابتلا به سرطان پستان در موش‌های آزمایشگاهی شده است. نتایج این آزمایش می‌تواند اثرات مشابهی را نشان دهد که بر زنان گذاشته می‌شود.

در مطالعه‌ای که در مجله Environmental Health Perspectives منتشر شده به ۱۷ ماده شیمیایی اشاره شده است که زنان باید از آن‌ها دوری کنند یا کمتر در معرض آن مواد قرار گیرند: بنزین، گازوئیل، دودهای خروجی از اگزوز، شعله خاموش کن‌ها، مواد لکه بر، پاک کننده رنگ‌ها و مواد ضد عفونی در آب آشامیدنی.
روتان رودل مدیر تحقیقات موسسه سایلنت اسپرینگ گفت: این مطالعه با شناسایی مواد شیمیایی مضر برای سلامت زنان نقشه راهی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه ارائه می‌دهد. وی افزود: این اطلاعات کمک می‌کند که زنان با آگاهی از مواد شیمیایی مضر کمتر در معرض چنین موادی قرار گیرند.

یکی از اصلیترین منشاهای سرطان سینه در محیط زیست، بنزن و بوتادین هستند که از اگزوز خودرو‌ها، دستگاه‌های چمن زنی، دود سیگار و غذاهای کبابی خارج می‌شوند. همچنین پاک کننده‌هایی مانند متیلن کلراید، داروهای به کار رفته در درمان‌های هورمونی جایگزین، خاموش کننده‌های آتش، مواد شیمیایی لکه بر، مواد نچسب و استیرن که از دود سیگار ناشی می‌شود از دیگر مواد خطر زا هستند.

منبع : ایرنا

گردآوری کودک آکاایران