آکاایران : خونریزی رحم یکی دیگر از اختلالات و خونریزی ها در رحم زنان می باشد که نیاز به توجه و درمان سریع دارد . این عارضه به نوعی به علت اختلال کارکرد به وجود می آید و اکثر در زنان بالای 45 سال این عارضه رخ می دهد ، در این مقاله از بخش کودک آکاایران میخواهیم به این موضوع یعنی خونریزی رحم به علت اختلال کارکرد اشاره کنیم و به صورت کامل و از زوایای مختلف به آن بنگریم . پس با ما همراه باشید.

خونریزی رحم به علت اختلال کارکرد

خونریزی رحم به علت اختلال کارکرد
خونریزی رحمم در اثر اختلال کارکرد عبارت است از خونریزی غیر مرتبط با الگوی قاعدگی طبیعی یک زن و بدون همراهی با تومور، التهاب یا بارداری . بیشتر در زنان بالای 45 سال یا نوجوانان رخ می دهد.
خونریزی بین دوره های قاعدگی . جریان خون ممکن است نامنظم ، طولانی و گاهی شدید باشد و ممکن است حاوی لخته باشد.

خونریزی غیرطبیعی رحم

تعریف خونریزی غیرطبیعی رحمی چیست؟ خونریزی غیرطبیعی با خونریزی در زمان ها غیرقابل پیش بینی با خونریزی زیاد در زمان پریود قابل پیش بینی، مشخص می شود. تعاریفی که برای خونریزی های غیر طبیعی مختلف استفاده می شود در جدول زیر نشان داده شده است. حجم خونریزی: متوسط: 35 میلی لیتر، محدوده نرمال:20 ­ 80 میلی لیتر، میزان غیرطبیعی: بیشتر از 80 میلی لیتر مدت خونریزی: متوسط: 4 روز، محدوده نرمال: 1 ­ 8 روز، میزان غیرطبیعی: بیشتر از 8 روز طول سیکل: متوسط: 28 روز، محدوده نرمال: 21 ­ 35 روز، میزان غیرطبیعی: کمتر از 21 روز بیشتر از 35 روز به این ترتیب خونریزی های زیاد در فواصل منظم، خونریزی در فواصل دو پریود، خونریزی های طولانی و نامنظم، خونریزی با فواصل کمتر از 21 روز، خونریزی پس از یک سال از قطع پریود در اثر یائسگی یا بروز خونریزی غیرقابل پیش بینی در خانم های یائسه ای که تحت هورمون درمانی هستند ، انواع خونریزی های غیر طبیعی رحمی را شامل می شوند.
علل
معمولاً ناشی از رشد بیش از حد آندومتر (پوشش داخلی رحم ) در اثر تحریک استروژن است . در خونریزی رحمم در اثر اختلال کارکرد،تخمک گذاری (تشکیل و رها سازی یک تخمک از تخمدان ) به طور متناوب رخ می دهد.
عوامل افزایش دهنده خطر
-نشانگان تخمدان چندکیستی .
-چاقی
-استفاده از استروژن صناعی بدون پروژسترون همراه آن
پیشگیری
-وزن مناسبی را حفظ کنید.
-در مورد هرگونه هورمون درمانی از توصیه های پزشکی پیروی کنید.

قاعدگی, قاعدگی چیست, قاعدگی در دوران بارداری

خونریزی رحم


عوارض احتمالی
-کم خونی
-سرطان (نادر ولی در صورت عدم درمان اختلال ، خطر بیشتر است ).
درمان
اصول کلی

به نقل از آکاایران : آزمون های تشخیصی می توانند شامل بیوپسی از آندومتر (گذاشتن یک لوله نازک در داخل رحم برای به دست آوردن نمونه پوشش داخلی آن ) باشند تا مشخص شود آیا خونریزی با تخمک گذاری همراه است یا خیر. این کار به تعیین چگونگی ارزیابی علت کمک خواهد کرد. ممکن است قبلاً برای رد هرگونه بیماری خوش خیم یا بدخیمی که می تواند باعث خونریزی شود، آزمون های تشخیصی متعددی انجام شده باشد. خونریزی رحمم در اثر اختلال کارکرد، تشخیص معمول برای بیماران فاقد علل قابل تشخیص به شمار می رود.
درمان با هدف توقف خونریزی بیش از حد، تصحیح کم خونی در صورت وجود و پیگیری پاسخ به درمان صورت می گیرد. در صورت شدید بودن خونریزی ممکن است بستری شدن در بیمارستان برای تحت کنترل درآوردن آن لازم باشد.
برای تسکین درد از گرما استفاده کنید. یک پوشش گرم کننده یا بطری آب داغ روی شکم یا پشت خود بگذارید. هر وقت لازم باشد، به مدت 15-10 دقیقه حمام آب داغ بگیرید.
اگر هورمون درمانی ، خونریزی را کنترل نکند، ممکن است جهت بررسی از لحاظ سایر مشکلات ، اتساع و کورتاژ (اتساع گردن رحم و خراش دادن بایک کورت ) انجام گیرد.
ممکن است برای برخی بیماران وقتی که تمام درمان های محافظه کارانه با شکست مواجه شده باشد، عمل جراحی جهت برداشتن رحم لازم باشد.
داروها
-هورمون ها برای تصحیح عدم تعادل هورمونی
-مسکن ها در صورت نیاز
-آرام بخش ها برای کاهش اظطراب (به ندرت لازم هستند).
-از آسپرین پرهیز کنید به ویژه اگر کم خون هستید.
فعالیت
بسته به بیماری زمینه ای در حد امکان فعالیت کنید.
از گرما برای تسکین درد استفاده کنید: یک پوشش گرم کننده یا بطری آب داغ روی شکم یا پشت خود بگذارید. هر وقت لازم باشد، به مدت 15-10 دقیقه حمام آب داغ بگیرید.

قاعدگی, قاعدگی چیست, قاعدگی در دوران بارداری

خونریزی رحم


رژیم غذایی
-رژیم غذایی خاصی ندارد.
در این شرایط به پزشک خود مراجعه نمایید
اگر شما یا عضوی از خانواده تان دچار خونریزی غیرطبیعی از رحم باشید.
اگر در طول درمان موارد زیر رخ دهند:
ـ خونریزی بیش از حد شود (نوار بهداشتی یا تامپون را بیش از یک بار در ساعت پرکند).
ـ نشانه های عفونت مثل تب ، احساس ناخوشی کلی ، سردرد، گیجی یا درد عضلانی ایجاد گردند.
اگر شما دچار علایم جدید و غیر قابل توجیه شده اید.
داروهای مورد استفاده در درمان ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند.

 گردآوری بخش کودک آکاایران