مجله سیب سبز: خانم‌ها باید حساب دستشان باشد، حساب ساعت‌هایی که در روز مشغول فعالیت هستند و ساعت‌هایی که دراز کشیده‌اند، خوابیده‌اند یا نشسته‌اند و کاری انجام نمی‌دهند، این حساب و کتاب به سلامت آنها ربط پیدا می‌کند.  احتمالا همه ما می‌دانیم که هرقدر فعالیت فیزیکی‌مان کمتر باشد، احتمال افزایش وزن‌مان بیشتر است اما جالب است بدانید که نتیجه یک تحقیق جدید نشان داده است که کمتر شدن میزان کدبانوگری در خانم‌ها مساوی است با بیشتر شدن احتمال چاقی در آنها.زنان خانه‌دار تنبل شده‌اند؟

نتایج تحقیقی که در مجله «پلاس‌وان» به چاپ رسیده نشان می‌دهد که زنان خانه‌دار مورد مطالعه قرار گرفته در سال 2010، کار خانه بسیار کمتری نسبت به زنان خانه‌دار سال 1965 انجام می‌دادند. در واقع این مطالعه نشان داده است که زنان خانه‌دار در سال 2010 در روز حدود 360 کالری کمتر از زنان خانه‌دار سال 1965 می‌سوزانند. براساس نتایج این تحقیقات، زنان در سال 1965 به‌طور متوسط هر روز خانه‌های خود را تمیز می‌کردند، لباس می‌شستند، لباس اتو کرده و آشپزی می‌کردند اما حالا برخی از این فعالیت‌ها توسط تکنولوژی و ماشین‌ها و نوآوری‌های جدید انجام می‌شود. این مطالعات نشان داده که یک زن خانه‌دار معمولی در دهه 60 حدود 27ساعت از هفته را به کارهای کدبانوگری اختصاص می‌داده اما این میزان برای زنان دهه اول میلادی قرن بیست و یکم تنها حدود 13ساعت در هفته بوده است.

بحث در مورد سوزاندن کالری است

البته ادوارد آرچر، متخصص طب پیشگیری و مدیر گروهی که این پژوهش را انجام ‌داده، می‌گوید: «ما نمی‌خواهیم به زنان بگوییم که حتما باید بیشتر در خانه‌های خود کار کنند یا از تکنولوژی و وسایل جدید استفاده نکنند بلکه تنها هدف ما این است که آنها را متوجه این نکته کنیم که باید حواس‌شان به سطح فعالیت فیزیکی روزانه‌شان باشد. درواقع ما امیدواریم زنان به میزان کالری که روزانه وارد بدن خود می‌کنند و میزان کالری که روزانه می‌سوزانند دقت کنند تا سلامت آنها به‌خطر نیفتد.

زنانی که فقط روزی یک ساعت در خانه کار می‌کنند

در این مطالعه تمام آمار و ارقام و مستندات ضبط شده درمورد دوهزار بانوی خانه‌دار در کالیفرنیا در سال 1965 مورد بررسی قرار گرفت و با نتایج پرسش از دوهزار بانوی خانه‌دار در همین ایالت در سال 2010 مورد مقایسه قرار گرفت و مشخص شد که زنان خانه‌دار در سال 1965 حدود 5/27 ساعت از هفته را به خانه‌داری اختصاص می‌دادند این درحالی است که زنان شاغل مورد پرسش قرار گرفته در سال 2010 تنها هفت نفر و زنان خانه‌دار مورد پرسش قرار گرفته 16ساعت از هفته خود را به این فعالیت‌ها اختصاص می‌دادند. به‌طور متوسط یک زن صاحب خانواده در سال 2010 فقط 3/13 ساعت از وقت هفتگی خود را به انجام فعالیت‌های خانه‌داری و وظایف کدبانوگری اختصاص داده است.

شاغل‌ها هم در خطر هستند

دکتر کلینگ استیونسون، یکی از پزشکان حاضر در این مطالعه می‌گوید: «شاید به نظر برسد که کاهش فعالیت روزانه در زنان در سال‌های اخیر مختص زنان خانه‌دار باشد اما واقعیت این است که بسیاری از زنان شاغل در حال حاضر مشاغلی دارند که عملا هیچ‌ فعالیت فیزیکی را باعث نمی‌شود، درضمن این گروه از زنان، به‌ دلیل شاغل بودن در خارج از خانه، عموما در خانه کارهای کمتری را نسبت به زنان خانه‌دار انجام می‌دهند و درنتیجه سطح فعالیت روزانه آنها هم اصلا درحد قابل قبول و مناسبی نیست.

,لاغر شدن خانم های خانه دار راحت تر است کارهای خانه,لاغر,افزایش وزن‌,سلامت بانوان بهداشت خانم ها


نسبت به مادرتان 15درصد کمتر کالری می‌سوزانید

دکتر آرچر می‌گوید: «یک زن خانه‌دار معمولی در سال 1965 حدود 6000 کالری در هفته را با انجام کارهای خانه‌داری و فعالیت در خانه می‌سوزاند، این میزان با 42درصد کاهش به 2518 کالری در هفته در سال 2010 رسیده است که می‌توان چنین وضعیتی را به عنوان یک زنگ خطر جدی دانست.  وی ادامه می‌دهد: «این یعنی یک زن خانه‌دار معمولی روزی 360 کالری کمتر از زنی که 45 سال پیش وضعیتی مشابه او داشته می‌سوزاند، این میزان کمی نیست و در واقع حدود 15درصد کالری است که یک زن معمولی به طور متوسط در یک روز وارد بدن خود می‌کند، طبیعی است که این به معنای افزایش احتمال اضافه وزن و چاقی است.  جالب است بدانید که براساس نتایج این مطالعه یک زن خانه‌دار معمولی در سال 1965 حدود 8 ساعت از وقت هفتگی خود را در حالت نشسته یا درازکش مقابل تلویزیون یا رادیو گذرانده اما یک زن خانه‌دار معمولی در سال 2010 حدود 17 ساعت از یک هفته خود را به طور درازکش یا نشسته مقابل تلویزیون یا کامپیوتر گذرانده است.

روزی 2ساعت فعالیت نیاز دارید

دکتر آرچر می‌گوید: براساس تحقیقات و پژوهش‌های متعدد مشخص شده که سطح مناسب فعالیت روزانه 30 دقیقه است. پیش‌تر گفته می‌شد که اگر شما 30دقیقه در روز را به فعالیت جسمانی با شدت متوسط مشغول باشید احتمال چاقی و اضافه وزن در شما کمتر می‌شود و احتمال بروز سکته قلبی یا سکته مغزی در شما هم به صورت قابل توجهی کاهش می‌یابد اما مطالعات جدید نشان داده که 30 دقیقه فعالیت روزانه در حد متوسط احتمال بروز سکته قلبی و مغزی را در شما کاهش می‌دهد اما اثر مشخصی روی میزان تجمع چربی و وزن شما نمی‌گذارد، حالا توصیه می‌شود برای آنکه وزن مناسبی داشته باشید و از تجمع چربی در بدن‌تان جلوگیری کنید حداقل یک ساعت در روز فعالیت جسمانی در حد متوسط داشته باشید... اما اگر اضافه‌وزن دارید و می‌خواهید وزن کم کنید باید روزانه بین یک و نیم تا دو ساعت در حد متوسط فعالیت‌های ورزشی برنامه‌ریزی شده انجام دهید.

خانه‌داری می‌تواند سلامت شما را تضمین کند

دکتر استیونسون می‌گوید: «نتایج مطالعه ما به این معنا نیست که زنان برای سلامت باید کارهای سخت و طاقت‌فرسا در خانه خود انجام دهند، بلکه به این معناست که زنان، به‌خصوص زنان خانه‌دار یا زنان شاغلی که کار آنها حالت سکون و نشسته دارد، باید سطح معمولی از فعالیت‌های روزانه را انجام دهند؛ فعالیت‌هایی که باعث سوختن و مانع از تجمع کالری در بدن شود. انجام کارهای خانه‌داری، اگر در حد فعالیت متوسط انجام شود، یکی از فعالیت‌هایی است که می‌تواند باعث کالری‌‌سوزی در بدن شود و در نتیجه درکل به نفع سلامت زنان باشد.