مجله سیب سبز: تاری دید، بی‌حسی حرکتی، کرختی بدن، ضعف دست و پا،تکرر ادرار و  اختلال در عملکرد اندام‌ها از جمله شایع‌ترین و بارزترین نشانه‌های ابتلا به بیماری ام.اس است؛ بیماری‌ که امروز بیش از 70 هزار نفر در کشور را به خود مبتلا کرده است. این بیماری که بیشتر در میان زنان جوان دیده می‌شود از جمله بیماری‌های خودایمنی محسوب می‌شود که هنوز درمانی قطعی و ریشه‌ای برای آن در جهان کشف نشده است.

با این وجود شیوه‌های درمانی متنوعی نظیر دارودرمانی برای کنترل این بیماری وجود دارد که خوشبختانه این روزها با تدابیر مسئولان بهداشت و درمان کشور و پیگیری انجمن ام.اس ایران، دسترسی و تهیه داروها برای بیماران مبتلا به ام‌اس ساده‌تر و آسان‌تر شده و دیگر بیماران مجبور نیستند برای تهیه یک داروی خوراکی مبلغی حدود 10 میلیون تومان هزینه کنند. آنچه پیش روی شماست دیدگاه‌های برخی متخصصان و پزشکان است که علاوه بر درمان بیماران مبتلا به ام.اس به صورت روزانه با بخش زیادی از بیماران در انجمن ام.اس ایران ملاقات می‌کنند و پای درد‌دل‌ها و صحبت‌های آنها می‌نشینند.

حمله بدن به خودش

دکتر شکوفه علایی، متخصص بیماری‌مغز و اعصاب بیماری‌ ام‌.اس را در گروه بیماری‌های خودایمنی می‌خواند و می‌گوید:« در بیماری‌های خودایمنی سیستم ایمنی بدن علیه قسمت دیگری از بدن وارد فعالیت می‌شود که در مورد بیماری ام.اس سیستم ایمنی علیه سیستم عصبی فعالیت می‌کند و نتیجه آن تخریب قسمت‌هایی از سیستم عصبی در بدن است. در واقع در این بیماری دستگاه ایمنی بدن به جای آن که به عوامل بیگانه و بیماری‌زا حمله کند به دستگاه عصبی حمله کرده و با تخریب قسمت‌های مختلف این دستگاه که شامل مغز و نخاع می‌شود اختلالات مختلفی را برای فرد ایجاد می‌کند. به عنوان مثال اگر تخریب سیستم عصبی در ناحیه مربوط به بینایی روی دهد فرد مبتلا به ام اس با اختلال‌بینایی مواجهه می‌شود. اگر تخریب سلول‌های عصبی در بخش حرکتی دست و پا صورت بگیرد فرد مبتلا به ام‌اس ضعف در دست و پا و اختلال‌ حرکتی را تجربه می‌کند. علاوه بر این تخریب‌ سلول‌های عصبی می‌تواندسبب مشکلات حسی، اشکالات ادراری و حتی اختلال در تکلم نیزبشود.»

خانم‌های زیبا بیشتر ام‌اس می‌گیرند؟

متاسفانه در دنیا درمان قطعی و ریشه کن کننده برای ام‌.اس وجود ندارد اما داروهایی برای کنترل این بیماری وجود دارد. دکتر علایی با اشاره به این مطلب «به سیب سبز» می‌گوید: «بیماری ام‌اس اگرچه درمان قطعی در جهان ندارد اما روش‌ها و داروهایی برای کنترل این بیماری وجود دارد و مبتلایان نباید در این زمینه نگران باشند چرا که بیماری ام‌اس مانندخیلی از بیماری‌های دیگر مثلا بیماری دیابت که با مصرف دارو کنترل می‌شود قابل مدیریت است. این بیماری مانند تمام بیماری‌های خودایمنی در بین خانم‌ها بیشتر است و هنوز دلیل آن مشخص نیست که چه عاملی وجود دارد که این بیماری‌ در میان زنان بیشتر است. ما نمی‌دانیم آیا هورمون‌های زنانه در این زمینه موثرند یا فاکتورهای دیگری مانند کمبود ویتامین D در بدن.»

دکتر علایی در جواب به این سؤال که آیا ام‌اس آنگونه که به نظر می‌رسد درافراد زیبا رو بیشتر دیده می‌شود گفت: «واقعیت این است که این موضوع فعلا اساس علمی ندارد. اما به نظر می‌رسد که ام‌.اس در میان افرادی که از نظر سطح فرهنگی، اجتماعی در جایگاه بالاتری قرار دارند بیشتر دیده می‌شود و تعداد زنان مبتلا نیزدر مقایسه با مردان چند برابر است.»

علائم بیماری در هر فرد متفاوت است

نحوه بروز بیماری ام‌اس در افراد مختلف متفاوت است. فردی ممکن است با علائمی نظیر ضعف دست و پا متوجه ابتلا به این بیماری شود و فرد دیگری ممکن است آن را با ضعف در بینایی تجربه کند چرا که این بیماری هزار چهره دارد. دکتر علایی با اشاره به این مطلب به «سیب سبز» می‌گوید: «هرچه زودتر بیماری ام‌اس را در فرد شناسایی و برای درمان آن اقدام کنیم نتیجه بهتری می‌گیریم. اگر فرد در مراحل شروع بیماری از ابتلا به ام‌اس آگاه شود و درمان دارویی را آغاز کند و پروسه درمان را قطع نکند به این ترتیب بهتر می‌تواند بیماری را کنترل کند و نتیجه بهتری می‌گیرد در حالی که فردی که درمان را از مراحل پیشرفته بیماری‌ا‌ش شروع می‌کند یا با وجود توصیه‌ها درمان را نامنظم ادامه دهد یا قطع می‌کند، شانس موفقیت را کم می کند.»

عوامل تشدید بیماری ام‌اس را بشناسید

در تحقیقات و پژوهش‌های مختلف از عوامل مختلفی در تشدید بیماری ام‌اس نام‌برده شده است که مهم‌ترین آنها استرس است. دکتر علایی با اشاره به این مطلب می‌گوید: «استرس، اضطراب و افسردگی از جمله فاکتورهایی هستند که احتمال حمله‌های ام‌اس و تشدید بیماری را به همراه دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود افراد مبتلا به ام‌اس برای پیشگیری و کنترل این وضعیت‌ها از شیوه‌هایی همچون موسیقی‌درمانی، یوگا و ورزش‌هایی مانند ایروبیک بهره بگیرند تا بتوانند اثرات استرس، تنش و اضطراب را در خود به حداقل ممکن برسانند. این روزها تحقیقات زیادی درباره تاثیر موسیقی‌درمانی و یوگا بر کنترل استرس‌ها به طور کلی منتشر شده است. »

داروی ام اس گران نداریم

دکتر علایی عضو کمیته علمی انجمن ام‌اس ایران با اشاره به این مطلب که در چندماه گذشته اقدامات خوبی برای کاهش هزینه‌های دارو و درمان بیماری ام.اس انجام گرفته است می‌گوید:« یکی از گران‌ترین د‌اروهای درمان بیماری ام.اس داروی تای‌سبری است که پیش از این حدود 10تا11 میلیون تومان در ماه برای مبتلایان هزینه داشت اما با پیگیری مسئولان و همراهی بیمه‌ها در حال حاضر با قیمت حدود 700 هزار تومان در اختیار آنان قرار می‌گیرد. علاوه بر این در کنار این کاهش قیمت یکی از داروهای خوراکی درما ن ام‌اس با نام ایرانی فینگولیدکه نوع خارجی آن پیش از این به کشور وارد نمی‌شد در داخل کشور تولید شد وپس از طی مراحل تحقیقاتی لازم امروز می‌تواند با رعایت اصولی خاص‌برای بر خی از مبتلایان تجویز شود. تهیه این دارو نیز در ماه بیش از صدهزار تومان هزینه دارد. به طور کلی می‌توان گفت در حال حاضر داروی بسیار گران و کمیاب که موجب دل‌نگرانی خانواده‌ها و مبتلایان شود در گروه داروهای درمان ام‌اس نداریم.»

دختران


شیمی‌درمانی خط دوم درمان ام‌اس

داروهای شیمی‌درمانی در خط‌ اول درمان ام‌اس نیست اما گاهی به تشخیص پزشک در مرحله دوم درمان از این داروها استفاده می‌شود. دکتر علایی در این زمینه می‌گوید: «تجویز برخی داروها خط اول درمان بیماری ام‌اس است اما در شرایطی که فرد دچار حمله‌های شدید است و این حمله‌ها با داروهای خط اول کنترل نمی‌شود، پزشک برای کنترل بیماری از خط دوم درمان از جمله داروهای شیمی‌درمانی استفاده می‌کند اما مسئله‌ای که در مورد استفاده از داروهای شیمی‌درمانی مطرح است این است که برای پیشگیری از عوارض این داروها فرد باید به‌طور مرتب تحت آزمایش خون و در مواردی آزمایش‌های قلبی قرار بگیرد تا از بروز عوارض جانبی داروهای شیمی‌درمانی در امان باشد.

14 هزار بیمار مبتلا به ام اس در تهران

مژگان محسنی‌نیا، مدیر اجرایی انجمن ام.اس ایران با اشاره به این مطلب که هنوز نمی‌دانیم تعداد مبتلایان به ام.اس در کشور چقدر است، به «سیب سبز» می‌گوید: «هنوز بانک اطلاعاتی ما در زمینه بیماران مبتلا به ام.اس در کشور تکمیل نشده و انجمن ام.اس ایران در تلاش است تا این بانک اطلاعاتی را به مرور تکمیل کند اما به طور تقریبی می‌توان گفت که 70 تا 100 هزار نفر در ایران به این بیماری مبتلا هستند و از میان این تعداد حدود 14 هزار نفر آنها در تهران  ساکن‌هستند. اما نکته اساسی این است که با وجود همه اطلاع‌رسانی‌هایی که انجام می‌شود هنوز تعداد زیادی از مردم با بیماری ام.اس آشنا نیستند و آشنایی لازم را با آن ندارند.» وی اضافه کرد: «پیش از این سن افراد مبتلا به بیماری ام.اس بین 17 تا 40 سال بود اما امروز ما کودک 5/2 ساله هم داریم که مبتلا به بیماری ام.اس است بنابراین حداکثر تلاش‌مان را داریم تا از طریق نشریه انجمن ام.اس و اطلاع‌رسانی که از طریق سایت و کتابچه‌های ام.اس داریم برای آگاهی‌بخشی به مردم درباره این بیماری در سراسر کشور اقدام کنیم.»

برای کمک به بیماران

خانم محسنی‌نیا، مدیر اجرایی انجمن ام.اس ایران با اشاره به این مطلب که انجمن ام.اس همواره تلاش می‌کند تا ارتباط و تعاملات خود را با شرکت‌های داروسازی، وزارت بهداشت و مسئولان حوزه بهداشت و درمان حفظ کند و تا حد توان نیازهای بیماران مبتلا به ام.اس را تامین و مشکلات تامین دارو و هزینه‌های بالای درمان را برای آنها کنترل کند، به «سیب سبز» می‌گوید:« تلاش می‌کنیم باوجود نوسان قیمت‌ داروها کمی از بار مشکلات بیماران مبتلا به ام.اس کم کنیم. برای این منظور با همکاری انجمن ام.اس دوره‌های آب‌درمانی، فیزیوتراپی و کلاس‌های مشاوره را برای بیماران و اعضای انجمن برگزار می‌کنیم.»