برترین ها:عرف امروز جامعه، تحصیلات عالیه خانم‌ها و اشتغال موفقیت‌آمیز در پست‌های مهم و حساس است نه فقط رفت و روب خانه، بارگذاشتن غذا، شستن لباس اهل منزل و صد البته‌تر و خشک کردن کوچولوها.  اما ساعت بیولوژیک خانم‌ها با رسیدن به آخرین سال‌های باروری سرانجام به صدا درمی‌آید و حالا بسیار خانم‌هایی دیده می‌شوند که تازه بعد از 35 سالگی به یاد بچه‌دار شدن می‌افتند.این مسئله فقط در ایران دیده نمی‌شود؛ به‌طور کلی در سال‌های اخیر متوسط سن بارداری در جهان بالا رفته است. در دهه گذشته تعداد زنده‌زایی زنان 40 ساله و بالاتر در انگلستان تقریبا دوبرابر شده است.حالا  متوسط امید به زندگی در سراسر جهان دوبرابر شده است و این مردم را بیشتر به سaمت تحکیم و تامین شغلی و اقتصادی خود وا می‌دارد تا پدر و مادر شدن. در زمان‌هایی نه‌چندان دور، بچه‌دار شدن بعد از 30 سالگی، ترس از نواقص مادرزادی و پیامدهای بهداشتی آن را به همراه داشت.   واقعا مادران مسن دارای فرزندان ناقص می​شوند؟

یکی از شایع‌ترین نگرانی‌های مادران در سن بالا، تولد بچه‌ مبتلا به سندرم داون است. یک اختلال کروموزومی که در آن یک کروموزوم اضافه وجود دارد(در واقع حالتی  به نام تریزومی 21)  که موجب تاخیر رشد ذهنی و جسمی کودک می‌شود. درباره علت بروز سندرم داون اطلاع زیادی در دست نیست جز اینکه در زمان لقاح و باروری رخ می‌دهد و ارتباطی به نژاد، مذهب، موقعیت اجتماعی- اقتصادی و حتی سن والدین ندارد. در حقیقت، بیش از 80درصد کودکان مبتلا به سندرم داون از مادرانی متولد شده‌اند که کمتر از 35 سال داشته‌اند.  کودکان داونی در یادگیری دچار اختلال هستند اما شدت اختلال بسته به هر کودک متفاوت است. این بچه‌ها خصوصیات جسمی مشترکی نیز دارند که درجات مختلفی دارد. در حال حاضر با یک آزمایش پیش از تولد که ترکیبی از غربالگری خون و سونوگرافی است، می‌توان امکان بروز سندرم داون را بررسی کرد. البته آزمایش‌های دیگری مانند آمینوسنتز و chorionic villus sampling) CVs) نیز انجام می‌شود که با وارد کردن یک سوزن ظریف به داخل رحم و استخراج و نمونه‌برداری از سلول‌ها صورت می‌گیرد. متاسفانه انجام این آزمایش‌ها خطر جزئی عفونت یا سقط جنین را به همراه دارد.

2 ناهنجاری کروموزومی دیگری نیز که ممکن است رخ دهد، سندرم ادوارد و سندرم Patau است که میزان شیوع پایینی دارند و درصورت ابتلا به این اختلالات، نوزاد بیش از چند ماه عمر نمی‌کند. (البته اگر اصلا زنده به دنیا بیاید) اسپینا بیفیدا، (حالتی که ستون مهره‌ها به‌طور کامل بسته نمی‌شوند و طناب نخاعی همچنان بی‌حفاظ باقی می‌ماند) نیز نوعی ناهنجاری کروموزومی است که البته تنها علت آن سن بالای مادر نیست.


در زمان‌های قدیم، خانم‌های بالای 35‌سالی که زایمان می‌کردند، نه برای اولین‌بار بلکه معمولا سال‌ها پیش مادر شده بودند. زایمان‌های متعدد موجب فرسودگی بدن می‌شود و همین مسئله است که در مادرهای سن بالا خطرناک است. بالا رفتن سن به‌طور کل سلامت شخص را تهدید می‌کند و پژوهش‌ها نیز حاکی از بروز اختلالات بارداری مانند دیابت بارداری، قرارگیری پایین جفت و زایمان زودهنگام است. اما امروزه عموما تازه مادران سن بالا از تغذیه بهتر، تحصیلات بالاتر و فضای خانوادگی دلپذیرتر و حمایت اجتماعی مناسب‌تری برخوردارند. در حقیقت به لطف رژیم غذایی بهتر و شیوه زندگی سالم‌تر، این تازه مادرها از نظر بدنی شرایط مطلوبی برای بارداری و زایمان دارند. به جرات می‌توان گفت فاکتور سن، اعتمادبه‌نفس و آرامش بیشتری در ایفای نقش مادری به ارمغان می‌آورد و این همان چیزی است که کودک به آن نیاز دارد. در نهایت باید گفت آرای مخالف و موافق درباره بچه‌دار شدن بعد از 35 سالگی زیاد است اما اگر قوای جسمی کافی، شرایط ایده‌آل مالی و شغلی دارید با باردار شدن مخالفت کنید، دلیلی ندارد.رژیم تکمیلی برای تمام زنانی که می​خواهند مادر شوند

سه ماهه اول بارداری (ماه‌های 3-1)

مکمل مولتی‌ویتامین و مواد معدنی تایید شده برای دوران بارداری:
کلسیم (روزانه 300 میلی‌گرم)
منیزیم (روزانه 200 میلی‌گرم)
امگا3 روغن ماهی (پس از شام 2هزار میلی‌گرم)
ویتامین 3 D ( پس از شام 1000 واحد بین‌المللی IU)
فولات طبیعی (روزانه 600 میکروگرم)


سه ماهه دوم بارداری (ماه‌های 6-4)

مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی تایید شده برای دوران بارداری
کلسیم (روزانه 300 میلی‌گرم)
منیزیم (روزانه 200 میلی‌گرم)
امگا3 روغن ماهی ( پس از شام 2هزار میلی گرم)
ویتامین  3 D ( پس از شام 1000 واحد بین‌المللی IU)
فولات طبیعی ( روزانه 600 میکروگرم )
آهن ( پس از شام 20 میلی‌گرم)

سه ماهه سوم بارداری (ماه‌های 9-7 )

مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی تایید شده برای دوران بارداری
کلسیم (روزانه 300 میلی‌گرم)
منیزیم (روزانه 200 میلی‌گرم)
امگا3 روغن ماهی (پس از شام 2هزار میلی‌گرم)
ویتامین  3 D ( پس از شام 1000 واحد بین‌المللی IU)
فولات طبیعی (روزانه 600 میکروگرم)
آهن (پس از شام 20 میلی‌گرم)