برترین ها:  وقتی تب می‌کنیم یا دندان‌مان درد می‌گیرد یا سردرد می‌گیریم سراغ مسکن‌ها می‌رویم یا به پزشک و دندان‌پزشک مراجعه می‌کنیم؛  این‌ها علامت‌های آشنایی در بحث سلامت هستند اما گاهی برخی علامت‌ها وجود دارند که به نظر خیلی مهم نمی‌آیند اما هرکدام از آن‌ها می‌توانند، نشانگر یک حالت خطرناک باشند. مطلب زیر در مورد 6 نشانه‌ای است که می‌توانند بیانگر خطرات جدی سلامت باشند.  ابروهای‌تان به‌تازگی باریک شده؟

آیا تازگی‌ها بیشتر مداد ابرو می‌خرید؟ احساس می‌کنید ابروهای‌تان باریک شده است و گاهی فکر می‌کنید دچار ریزش موهای ابروهای‌تان شده‌اید؟ باریک شدن و کم پشت شدن موهای ابرو می‌تواند ناشی از کم کاری غده تیروئید باشد. کم‌کاری تیروئید می‌تواند مشکلات سلامت زیادی برای شما رقم بزند؛ مثلا باعث افزایش وزن شما شود،‌ دوره‌های قاعدگی شما را نامنظم کند، باعث افزایش میزان کلسترول خون‌تان شود و حتی نارسایی قلبی را در شما موجب می‌شود.

دکتر آنیتا رامزتی، فوق تخصص غدد در مرکز سلامت سن فرانسیس در کارولینای جنوبی می‌گوید:‌ «باریک شدن و کم‌پشت بودن ابروها می‌تواند یکی از علائم کم‌کاری تیروئید باشد. شما با یک آزمایش خون ساده می‌توانید، متوجه کم‌خونی احتمالی خود شوید. یک آزمایش ساده مشکل را مشخص می‌کند و بعد از آن پزشک متخصص غدد برای شما داروهای جایگزین به میزان لازم را تجویز خواهد کرد.» لکه و کک و مک در اطراف چشم‌ها، بندانگشت‌ها و مچ پا پیدا شده؟

ایجاد لکه‌ها و نقطه‌های قهوه‌ای رنگ یا تیره‌تر در اطراف چشم‌ها یا روی انگشتان دست و پاها و مچ پا می‌تواند نشانگر افزایش غیرطبیعی سطح کلسترول بدن شما باشد. این موضوع آژیر خطر احتمال بروز سکته قلبی در شماست.

پزشکان متخصص این لکه‌ها را «گزانتوما» می‌نامند. این لکه‌ها که گاه می‌توانند به زردی بزنند متورم نیستند برای همین لمس آن‌ها سخت است. بسیاری از افراد این لکه‌ها را ناشی از زیاد در معرض آفتاب بودن یا روند طبیعی پیری ارزیابی می‌کنند اما واقعیت این است که نباید ساده از این لکه‌ها گذشت. دکتر «استفانی آفساتیدورا»، متخصص گوارش در مرکز تحقیقاتی کلمون در نیویورک می‌گوید: «گزانتوما نشانگر وجود مشکل در خون شماست. در این حالت کلسترول خون شما بالا رفته است. برخی از پزشکان قدیمی این لکه‌ها را لکه‌های کبدی می‌‌نامیدند و اعتقاد داشتندکه این لکه‌ها ناشی از کم‌کاری کبد است، به نوعی می‌توان این مسئله را تصدیق کرد زیرا در این گروه از افراد که دچار افزایش کلسترول هستند کبد هم دچار مشکل می‌شود.» اگر دچار این حالت هستید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با انجام یک آزمایش خون مشخص شود، افزایش کلسترول خون دارید یا نه. بوی‌ دهان‌تان دیگران را فراری می‌دهد؟

آیا به‌تازگی متوجه شده‌اید که لباس‌های‌تان بوی نامناسبی می‌دهند؟ انگار که ورزش سنگین کرده‌اید؟ حتی استفاده از پمادهای ضدعرق و اسپری‌های خوشبوکننده بدن هم نمی‌تواند این بو را برطرف کند؟ خب راستش را بخواهید این موضوع ممکن است (دقت کنید فقط ممکن است، نه حتما) ناشی از احتمال ابتلا به سرطان باشد. دکتر «آلیسیا فیلیپس»، متخصص علوم سرطان‌شناسی در فلوریدا می‌گوید: «برخی افراد هستند که متوجه نشانه‌های سرطان نمی‌شوند و ممکن است تغییر در بوی بدن آن‌ها اولین نشانه ابتلای آن‌ها به سرطان باشد. درواقع این حالت می‌تواند یکی از اولین نشانه‌های ابتلا به سرطان،‌ به‌خصوص در زنان، باشد. من 2 مورد بیمار داشته‌ام که پس از انجام آزمایش‌ مشخص شد به سرطان‌های دهانه رحم و سرطان دستگاه گوارشی مبتلا بودند.» اما یادتان باشد که ابتلا به سرطان فقط درصد بسیار کمی از علت‌های تغییر در بوی بدن است، علت‌های دیگر این مسئله عبارتند از برخی عفونت‌ها، در معرض برخی مواد شیمیایی قرار گرفتن، برخی اختلالات ژنتیک و سندرم‌های موسوم به سندرم‌های متابولیسمی، بیماری‌های دهان و دندان، دیابت و حتی برخی عفونت‌های دستگاه تناسلی و عفونت‌هایی که از طریق ارتباط زناشویی منتقل می‌شوند.  به هرحال یادتان باشد که باید حواس‌تان به تغییر در بوی بدن خود باشد و اگر بدون علت (مثلا ورزش کردن یا زیاد در محل گرم بودن) دچار بوی نامناسب بدن شدید حتما به پزشک مراجعه کنید. درد فک و گوش آزارتان می‌دهد؟

خیلی اوقات ممکن است زیاد حرف زدن با گوشی تلفن همراه یا گرفتن گوشی تلفن خانگی با گوش و شانه‌تان‌ یا گوش کردن به موسیقی با صدای بلند‌ یا بد خوابیدن‌ باعث درد گوش یا فک شما شود، اما حواس‌تان باشد که شاید  این موضوع ناشی از مشکل قلبی باشد. در مردان درد و بی‌حسی در ناحیه قفسه سینه یکی از علائم مشکلات قلبی و احتمال سکته قلبی شمرده می‌شود اما در خانم‌ها وضعیت این‌گونه نیست. برای مثال در خانم‌ها حالت گرفتگی در فک، سخت بودن حرکت فک یا احساس درد در فک می‌تواند نشانه آژیر خطر حمله قلبی باشد. حتی ممکن است درد در گوش هم احساس شود. دکتر ملانی هیکن، متخصص قلب در مرکز تحقیقاتی فلوریدا می‌گوید: «هر دردی در قسمت بالای ناف در خانم‌ها ممکن است ناشی از مشکلات قلبی باشد اما خیلی هم نگران نشوید. این حالت ممکن است از آن‌هایی که در بالا برشمردیم یا انجام ورزش سنگین و... ناشی شده باشد اما اگر احتمال می‌دهید که قلب‌تان دچار مشکل باشد یا فاکتورهای خطر (سابقه فامیلی، اضافه وزن، داشتن چربی بالا و...) را دارید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. با نور مشکل دارید؟

 اگر نور شدید چشم‌تان را آزرده می‌کند و باعث می‌شود چشم‌های‌ خود را ببندید و پس از این دچار سردرد و تهوع می‌شوید، این ممکن است نشانگر یک بیماری جدی باشد. اگر دچار حساسیت به نور می‌شوید و نور خورشید، نور چراغ‌های خانه یا دوربین‌های عکاسی و تلویزیون باعث می‌شود چشم‌های‌تان را ببندید و حالت ناراحتی شما برای بیشتر از چند ثانیه طول بکشد و برای مدتی دیدن یا مطالعه شما را مختل کند این حالت می‌تواند، نشانگر «آیریتیس» یا «التهاب چشم» باشد. البته این حالت ممکن است ناشی از آب مروارید یا حتی خراش سفیدی چشم باشد. اگر دچار این حالت شدید حتما به چشم‌پزشک مراجعه کنید.,این نشانه های کوچک خطرات بزرگ برای خانم ها به همراه دارد مشکلات زنانه,بیماری های زنانه,بیماری,سلامت بانوان بهداشت خانم ها


 ناخن‌های شما سفید می‌شود؟

اگر به سالن‌های شناخته شده می‌روید و ناخن‌های‌تان را مانیکور می‌کنید اما این مانیکور تنها چند روز دوام نمی‌آورد از فردی که متخصص مانیکور کردن است شاکی نشوید، شاید علت تیروئید شماست. ناخن‌های خشک، سفید شده، ترک ترک خورده و شکننده یکی از علائم کم‌کاری تیروئید هستند. اگر کم‌کاری تیروئید درمان نشود سطح متابولیسم بدن پایین می‌آید و غدد عرق کمتر ترشح می‌کنند و درنتیجه پوست و روی ناخن‌ها خشک می‌شود و این حالت باعث می‌شود، ناخن‌ها شکننده‌تر شوند. اگر احساس می‌کنید، ناخن‌های‌تان به‌تازگی دچار تغییر شده‌اند به پزشک خود مراجعه کنید البته یادتان باشد که ناخن‌های‌تان حتما باید برای چند روز بدون لاک باشند.