زنانی که از خودشان بیزار‌هستند

برترین ها:  وای، چرا لاغر نمی‌شوم، چرا همیشه اضافه‌وزن دارم؟ این جمله‌ای است که هر روز از دوست و آشنا می‌شنوید و هرازگاهی هم خودتان جلوی آینه به‌خودتان می‌گویید اما نتایج تحقیقی که در فصلنامه روانشناسی زنان به چاپ رسیده نشان می‌دهد حدود درصد از زنان در معرض «فت‌تاک» (حرف‌های منفی زدن در مورد چاقی) قرار دارند و یک‌سوم آنها هم این کار را به‌طور روزانه انجام می‌دهند. می‌دانید این مسئله ناشی از چیست؟ ناشی از حس بد شما نسبت به بدنتان است.دیوار محافظی به نام انتقاد از خود

اما چرا ما از بدنمان بیزاریم؟ دکتر مارگو ماین، متخصص روانشناسی و محقق زبان و شکل بدن عقیده دارد زنان معمولا دوست دارند از بدنشان بد بگویند تا یک حفاظ عاطفی برای خودشان ایجاد کنند. به عبارتی با حرف زدن در مورد بدشکلی بدنشان دست پیش می‌گیرند تا دیگران آنها را مسخره نکنند یا مورد انتقاد قرار ندهند. از طرفی توجه نشان دادن به شکل بدن حواس ما را پرت می‌کند تا کمتر به مشکلات بزرگ‌تر زندگی مثل مشکلات اقتصادی، مسائل زندگی مشترک، تعادل برقرار کردن بین کار و خانواده یا جا افتادن در شغل جدید فکر کنیم. متاسفانه بیشتر انسان‌ها حداقل یک یا چند بدشکلی در بدنشان یا ضایعاتی در صورتشان دارند و آنقدر خودشان را درگیر این قضایا می‌کنند که فراموش می‌کنند چیزهای زیادی جزو ظاهر هستند که اهمیت دارند.به جای اینکه به این فکر کنید که در لباس مهمانی چطور خواهید بود و کجای بدنتان را باید لاغر کنید یا چه موادی به‌صورت‌تان بزنید، این کارهای کوچک را انجام دهید تا با این حس بدتان نسبت به‌خودتان مقابله کنید.

شما زیبایید

رژیم غذایی بگیرید: دکتر رزی مالیناری، استاد دانشگاه کارولینای شمالی پیشنهاد می‌کند که 3روز، روزه بگیرید و در این 3 روز از تلویزیون، اینترنت و مجله خواندن پرهیز کنید. بعد هم تصمیم بگیرید از این به بعد تا جایی که می‌توانید از اطلاعاتی که شما را ناراحت و نگران می‌کند دوری کنید و به جای آن اطلاعات خوب، مفید و خوشحال‌کننده به خورد مغزتان بدهید. اصلا به حجم بالای تبلیغات لاغری و رژیم‌های ورزشی و کرم‌های پوستی فکر نکنید و مطمئن باشید شما زیبایی‌های خودتان را دارید.

تشکر کنید

همیشه از بدنتان تشکر کنید: بدنتان برای شما کلی کار می‌کند. قلبتان بدون ثانیه‌ای توقف مرتب می‌زند، نفس می‌کشید، مزه غذا را با زبانتان می‌چشید و لذت می‌برید و با پاهایتان از جایی به جای دیگر می‌روید. قبل از اینکه بخوابید به این فکر کنید که چه بدن فوق‌العاده‌ای دارید نه اینکه فکر کنید واقعا چقدر بد به‌نظر می‌رسید.

پیروزی‌هایتان را فهرست کنید

فهرست موقعیت درست کنید: روی یک کاغذ هدف‌هایی را که تا‌کنون در زندگی‌تان توانسته‌اید به آنها برسید را فهرست کنید. مثلا رفتن به دانشگاه و فارغ‌التحصیل شدن یا پیدا کردن کار. بعد ببینید برای رسیدن به کدام یک از این هدف‌ها به‌خودتان افتخار می‌کنید؟ حقیقت این است که ارزش ما در برخورد با دیگران ممکن است بیشتر با ظاهر ما سنجیده شود تا با هدف‌هایمان اما حقیقت این است که ارزش واقعی ما به هدف‌هایی است که با سرسختی و صبر به آنها رسیده‌ و درس‌هایی است که از آنها گرفته‌ایم.