عوامل مختلفی باعث می‌شوند پاهای خانم باردار متورم شوند. در این دوران بدن مایعات بیشتری را ترشح و در بافت‌های خود ذخیره می‌کند. از طرفی رحم هم در حال رشد و فشار آوردن به وریدهاست که همین، بازگشت خون محیطی را به قلب دشوار می‌کند. تمام این عوامل در کنار هم باعث می‌شوند مچ‌‌ها و ساق‌های پا ورم کنند. تورم پا در دوران بارداری عجیب نیست و برای بیشتر خانم‌ها رخ می‌دهد و معمولا بعد از زایمان برطرف می‌شود. اگر می‌خواهید این وضع را راحت‌تر تحمل کنید می‌توانید این راه‌ها را پیش بگیرید.

1- زیاد روی پاهای‌تان نایستید و پاهای‌تان را جمع نکنید. چهارزانو ننشینید و هنگام نشستن پاهای‌تان را روی سطحی بالاتر قرار دهید و هر چند دقیقه یک بار پاهای‌تان را از ناحیه مچ بچرخانید.
2- به پهلو بخوابید. اگر می‌توانید، هنگام استراحت به پهلوی چپ بخوابید. در این حالت وریدی که خون را از اندام‌های تحتانی به قلب باز می‌گرداند متحمل فشار کمتری می‌شود. در این حالت می‌توانید پاهای‌تان را روی بالش کوچکی قرار دهید تا کمی بالا بیایند و بازگشت خون به قلب راحت‌تر شود.
3- جوراب مخصوص بپوشید. اگر تورم پاهای‌تان زیاد باشد ممکن است متخصص زنان توصیه کند جوراب‌های مخصوص بپوشید.
4- مایعات کافی بنوشید. در دوران بارداری باید حدود 10 لیوان یا 5/2 لیتر آب بنوشید.
5- فعالیت بدنی را وارد برنامه روزانه خود کنید. برای این منظور می‌توانید پیاده‌روی کنید یا روی دوچرخه ثابت رکاب بزنید.
6- در استخر به آرامی راه بروید. راه رفتن یا شنا کردن آرام در استخر فشار وارد بر بافت‌های پا را کاهش می‌دهد.
7- پاهای‌تان را ماساژ دهید. برخی تحقیقات نشان داده ماساژ دادن پاها می‌‌تواند تورم مچ‌های پا را کم کند.

توجه داشته باشید اگرچه تورم پا در دوران بارداری بسیار شایع است اما تورم بیش از حد پا می‌تواند علامت خطری باشد که باید به آن توجه کرد. در 9 ماه بارداری اگر ناگهان پاهای‌تان تورم شدیدی کرد یا تنها یکی از پاهای‌تان متورم شد حتما متخصص معالج‌تان را در جریان بگذارید. تورم ناگهانی پاها می‌تواند نشانه اختلال جدی پری‌اکلامپسی باشد. در ادامه این مشکل را برای‌تان شرح خواهم داد.

اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir

,مراقب پاهای زن باردارتان هستید؟ تورم پا,تورم پاها,بارداری,سلامت بانوان بهداشت خانم ها