میتوانید سوال های خود را درباره آزمایش های مختلف ( تست های غربال گری - دوران بارداری - هورمون و ... ) از متخصصان آزمایشگاه نیلو بپرسید. کافیست سوال های خود را به آدرس consulting@niloolab.com ایمیل کنید.

این تست ها برای بررسی احتمال وجود اختلالات کروموزومی ناشی از سندرم داون (تریزومی 21)، سندرم ادوارد (تریزومی 18)، سندرم اسمیت- لملی- اٌپتیز (یک بیماری ژنتیکی است که نقص در تولید کلسترول وجود دارد)، اختلالات طناب عصبی و مسمومیت حاملگی استفاده می شود.

آزمایش های غربالگری سندرم داون (مونگولیسم) در کدام هفته بارداری قابل انجام است؟

کلاً این تست ها در سه پروتکل قابل انجام است:

1- سه ماهه اول، از ابتدای هفته 11  تا انتهای هفته 13 حاملگی

2- سه ماهه دوم، از ابتدای هفته 14 تا انتهای هفته 22 حاملگی

3- ترکیبی، هم در سه ماهه اول و هم در سه ماهه دوم انجام می شود.تست های غربالگری سندرم داون برای چه گروهی از زنان باردار پیشنهاد می شود؟

بر اساس توصیة نهادهای معتبری همچون، ACOG (انجمن متخصصین زنان و زایمان آمریکا)  SOGC (انجمن متخصصین زنان و زایمان کانادا)   CCMG (انجمن متخصصین ژنتیک پزشکی کانادا)   و NICE (انجمن ملی سلامت انگلیس)   به تمامی زنان باردار صرف‌نظر از مؤلفة سن باید انجام تست‌های غربالگری سندرم داون، سندرم ادوارد و نقایص لولة عصبی باز پیشنهاد شود.

چرا تست های غربالگری مثبت کاذب دارند؟

از خصوصیات تست های غربالگری داشتن مثبت و منفی کاذب است. مثبت کاذب به معنی آن است که تست غربالگری مثبت است ولی جنین مشکلی ندارد و منفی کاذب یعنی آنکه تست غربالگری منفی است ولی جنین مشکل دارد. میزان مثبت کاذب در تست های غربالگری 5 درصد می باشد، یعنی از هر 100 نفر نفر جزو گروه کم خطر قرار می گیرند و 5 نفر در گروه پر خطر قرار گرفته و نیازمند انجام تست های تشخیصی (آمنیوسنتز) هستند.

بهترین زمان انجام تست های غربالگری سه ماهه اول و سه ماهه دوم چه وقتی است؟

بهترین زمان انجام تست های غربالگری سه ماهه اول بین 0+12 تا 3+13 هفتگی و سه ماهه دوم بین 15 هفته و دو روز  تا 17 هفته است. 

آیا برای انجام تست های غربالگری نیازی به انجام سونوگرافی هست؟

بله، در تست های غربالگری سه ماهه اول به طور همزمان سونوگرافی  خاصی نیز انجام می شود که به سونوی NT معروف است. در این سونوگرافی ضخامت مایع شفاف پشت گردن جنین اندازه‌گیری شده و از نظر وجود تیغه بینی، مثانه، معده و اندام‌ها هم چک می شود. در سه ماهه دوم سونوگرافی فقط برای تعیین دقیق سن جنین مورد نیاز است.

,آزمایشگاه نیلو هوای زنان را دارد! آزمایشگاه نیلو,تست,آزمایش,سلامت بانوان بهداشت خانم ها

 
آیا کسب نتیجه مثبت کاذب یا منفی کاذب در تست های غربالگری نشانه وجود خطا در کار آزمایشگاه است؟

اگر آزمایشگاه برای محاسبه ریسک از نرمال‌های همان جامعه استفاده کند، نشانه خطا در کار آزمایشگاه نیست چرا که موارد مثبت کاذب و منفی کاذب جزو ذات تست های غربالگری است.

آیا خانمهای ایرانی می توانند تست های غربالگری را در خارج از کشور انجام دهند؟

خیر، بدلیل آنکه برای تفسیر تست های غربالگری نیاز به نرمالهای همان جامعه می باشد و از آنجائیکه که  نرمالهای هر جامعه با هم فرق می کند بنابراین احتمال آنکه در تعیین ریسک خطا ایجاد شود زیاد است.
 
قدرت تشخیص تست های غربالگری چقدر است؟

قدرت تشخیص سندرم داون در سه ماهه اول 85درصد (یعنی از هر 100 مورد سندرم داون 85 مورد قابل تشخیص است)، سه ماهه دوم 80درصد و در تست های  ترکیبی درصد است.

آیا تولد نوزاد مبتلا به سندرم داون در خانواده ای که هیچ سابقه ای از سندرم داون در زن و شوهر وجود ندارد امکان پذیر است؟

بله، 50 درصد بچه هایی که مبتلا به سندرم داون هستند در خانواده ای به دنیا می‌آیند که هیچ گونه سابقه ای از سندرم داون در خانواده هایشان وجود ندارد.

آیا تمامی تست های آزمایشگاهی نیاز به ناشتایی دارند؟

برای بسیاری از آزمایشات ناشتا بودن الزامی نیست، اما یک سری از آزمایشات (مثل قند خون، چربی‌ها، آهن، انسولین و ...) نیاز به ناشتا بودن یا شرایط خاص دارند.

,آزمایشگاه نیلو هوای زنان را دارد! آزمایشگاه نیلو,تست,آزمایش,سلامت بانوان بهداشت خانم ها


شرایط ناشتا بودن چگونه است؟

1- 12 الی 14 ساعت قبل از مراجعه به آزمایشگاه هیچ غذا یا آشامیدنی(به‌جزآب) نخورده ونیاشامید. (این مدت ناشتایی درشب توصیه شده است که فعالیت‌های بدن به حداقل رسیده ومقادیر طبیعی نیز درنمونه های صبح تعیین مقدار شده اند.

2- ازنوشیدن آب میوه،چای وقهوه درطی مدت ناشتایی بپرهیزید اما نوشیدن آب بلامانع است(مگرآنکه محدودیت درمصرف آب توسط پزشک یا همکاران آزمایشگاه تذکر داده شده باشد)

3- طی مدت ناشتایی ازاستعمال دخانیات،جویدن آدامس وتمرین های بدنی وورزش پرهیز کنید. این موارد ممکن است منجربه تحریک سیستم گوارش وتغییر درنتایج آزمایشها شود.

4- برای جلوگیری از تاثیر گرسنگی زیاد بیمار نباید بیش از 16 ساعت ناشتا باشید.

آیا جویدن آدامس قبل از انجام آزمایشهایی که به ناشتایی نیاز دارند اشکالی دارد؟

 بله.

بهترین زمان مراجعه برای انجام تست های آزمایشگاهی چه موقع است؟

 بعد از خواب کافی و ترجیحأ 7 تا 9 صبح

برای بررسی عملکرد تخمدان از چه تست‌های آزمایشگاهی استفاده می شود؟

هورمونی که به طور شایع برای اندازه گیری عملکرد تخمدان مورد استفاده قرار میگیرد میزان سطح پایه FSH  در روز ۲ یا ۳ سیکل قاعدگی است. سطح پایه FSH بطور غیر مستقیم میزان ذخیره تخمک در تخمدان‌ها را نشان می‌دهد و بستگی به وجود یک محور هیپوتالاموس و هیپوفیز سالم دارد. Inhibin B   نیز مارکر دیگری است که بیشتر توسط فولیکول‌های تخمدان ترشح می‌شود و انعکاسی از ذخیره فولیکولی تخمدان است. هورمون آنتی مولرین (AMH) که عضوی از خانواده فاکتورهای رشد است، نشانگر جدیدتری است که توسط سلول‌های فولیکول‌های تخمدان تولید می‌شود و نشانه ذخیره تخمک است.

هدف از انجام تست چالش گلوکز (GCT) در بارداری چیست؟

خانم ها در دوران حاملگی ممکن است به دیابت حاملگی مبتلا شوند. یکی از آزمایشهای اولیه برای تشخیص این گروه از بیماران آزمایش چالش گلوکز است که در واقع چگونگی پردازش قند توسط بدن را ارزیابی می کند. این آزمایش معمولاً در هفته 26 الی 28 حاملگی درخواست و انجام می شود.

آیا برای انجام تست های کبدی نیاز به شرایط خاصی است؟

1- نیازی به ناشتا بودن بیمار نیست. ولی بهتر است حداقل چند ساعت بیمار ناشتا باشد.

2- مصرف فنوباربیتال و فنی توئین که جزء داروهای ضد صرع هستند نیز افزایش سطح آنزیم های کبدی می شود.

3- حداقل 3 روز قبل از آزمایش هیچگونه تزریق عضلانی نداشته باشید.

,آزمایشگاه نیلو هوای زنان را دارد! آزمایشگاه نیلو,تست,آزمایش,سلامت بانوان بهداشت خانم ها


شرایط لازم برای انجام تست های تیروئیدی چیست؟

1- نیازی به ناشتا بودن ندارد ولی بدلیل تاثیر کدورت ناشی از خوردن چربی ها بر نتایج آزمایش، حداقل 3 ساعت قبل از آزمایش، غذا میل نفرمائید.

2- بعد از اعمال جراحی بدلیل استرس های شدیدی که به بیمار وارد می شود سطح هورمونهای تیروئیدی در بیشتر موارد کاهش می یابد، بنابراین تا 2 هفته بعد از جراحی از انجام این آزمایشات خودداری نمائید.

3- مصرف هروئین هم سبب افزایش غلظت هورمونهای تیروئیدی می شود.

4- مصرف قرص های ضد بارداری و آمیودارون (داروی قلبی) سبب افزایش این هورمون ها می شود.

5- غلظت هورمون های تیروئیدی در تابستان 20% کمتر از زمستان است.

 آیا برای تشخیص سریع پارگی کیسه آب تستی وجود دارد؟

بله، عنوان تست هم AmniSure می باشد.


جهت کسب اطلاعات بیشتر از سایت www.niloulab.com دیدن فرمائید.اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir