شاید بسیاری از خانم‌ها فکر کنند، مشکلات پوستی اصلی‌ترین گرفتاری آن‌ها در فصل تابستان است. البته این تصور چندان هم بی‌راه نیست اما شاید اصلی‌ترین مشکل تابستان در بالاترین بخش بدن اتفاق می‌افتد یعنی در سر. بنابر یافته‌های محققان آمریکایی، درصد ابتلا به سردرد در خانم‌ها با افزایش دمای محیط تا 8 برابر افزایش می‌یابد.بالا بودن دما باعث گشاد شدن رگ‌های ناحیه جمجمه شده و فشار این رگ‌های گشاد شده روی اعصابی که در این نواحی قرار دارند، باعث ایجاد وضعیت بسیار ناخوشایندی می‌شود. در نتیجه حتی عبور عادی جریان خون نیز مثل یک مته بادی(از وسیله‌ای که زمین را سوراخ می‌کند) می‌شود که انگار جمجمه را سوراخ می‌کند. سردرد، یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که مردم را روانه مطب پزشکان می‌کند و خانم‌ها هم بسیار بیشتر از آقایان دچار این مشکل می‌شوند. با وجود این آیا می‌توان جلوی این مشکل اعصاب خردکن را گرفت؟این کش دردناک را از سرتان باز ‌کنید

سردردهای فشاری

این سردرد را بسیاری تجربه کرده‌اند. انگار که یک کش ضخیم لاستیکی دور سر شما انداخته شده و مغز را فشار می‌دهد. آمارها نشان می‌دهد 78 درصد از مردم آمریکا،
15 بار در ماه این سردرد را تجربه می‌کنند یعنی در واقع یک روز در میان دچار سردردهای فشاری می‌شوند. در این سردرد سفتی گردن، پیشانی، پوست سر و صورت باعث فشردگی عضلات و فشار آن‌ها روی پایانه‌های عصبی شده و علائم ارسال شده به مغز به‌صورت سردرد احساس می‌شود. هر عاملی نظیر استرس و خستگی می‌تواند باعث بروز چنین مشکلی شود.
 • درمان کنید: به‌عنوان نخستین اقدام می‌توانید از یک مسکن بدون نسخه استفاده کنید مانند، آسپرین، استامینوفن یا ایبوبروفن. در عین حال ماساژ دادن عضلات شانه و گردن با ژل‌های مخصوص ماساژ در کم کردن انقباض و سفتی عضلات و کاهش درد مؤثر خواهند بود.
 •  اما چطورپیشگیری کنید: بهترین کار این است که عرق بریزید. کسانی که به مبل چسبیده‌اند 14 درصد بیشتر از کسانی که تحرک کمی دارند و بیشتر کارهای‌شان را به‌طور نشسته انجام می‌دهند اما به‌طور منظم ورزش می‌کنند سردرد می‌گیرند. ورزش یک راه طبیعی و ساده برای کاهش استرس است که باعث می‌شود در بدن شما اندورفین آزاد شود. اندورفین‌ها میانجی‌های عصبی هستند که نقش آن‌ها کم کردن درد در بدن است و قدرت ضد‌درد آن‌ها چند برابر مورفین است. همچنین ورزش عضلات اطراف عروق را در برابر سردردهای ناشی از التهاب، قوی‌تر می‌کند.,چرا خانم‌ها در تابستان سردرد می‌گیرند؟ سر درد خانمها در تابستان,سردرد تابستانی,سر درد,سلامت بانوان بهداشت خانم ها


نگذارید چاقو به چشم‌تان فرو برود

سردردهای سینوسی

هر چیزی که باعث آزار سینوس‌ها شود اعم از سرما، آلرژی، بوی بد یا حتی بوی برخی از ادکلن‌ها، می‌تواند موجب بروز التهاب در سینوس‌ها شده و باعث ایجاد دردی تیز در اطراف چشم‌ها شود و همچنین عفونت سینوس هم همه چیز را بدتر می‌کند.
به‌طور طبیعی فشار هوای موجود در سینوس‌ها با فشار هوای بیرون برابر است. اگر شما به‌طور عادی دچار گرفتگی سینوس‌ها هستید تغییرات هوایی در فصل تابستان به‌خصوص در مناطق ساحلی شرایطی ایجاد می‌کند که سینوس‌های شما نمی‌توانند به سرعت خود را با این تغییرات تطبیق دهند. در نتیجه سوزشی شدید در پیشانی و میان ابروهای شما ایجاد خواهد شد.
 • درمان کنید: یک حوله گرم روی چشمان خود قرار دهید تا التهاب کاهش یابد. در ضمن از اسپری‌های ضد‌احتقان بینی استفاده کنید تا گرفتگی بینی و سینوس‌ها را باز کند. اگر علائم شما بیشتر از 4 روز طول کشید حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • اما چطور پیشگیری کنید: اگر در منزل شما سیستم تهویه مطبوع وجود دارد حتما فیلتر هوای آن را بررسی و درصورت نیاز آن‌را تعویض کنید. تا حد امکان از مواجهه با گرد و خاک پرهیز کنید چون مشکلات سینوس را تشدید می‌کند. اگر آلرژی دارید حتما درمان‌های مربوط به آن‌را با دقت پیگیری کنید و از مواجهه با عوامل آلرژن تا حد امکان پرهیز کنید.شاید یک قرص منیزیم شما را نجات دهد

میگرن

می‌گویند میگرن مادر تمام سردردهاست و شدیدترین سردرد را برای خانم‌ها ایجاد می‌کند و اصولا سردردی زنانه است. عوامل متعددی باعث بروز میگرن می‌شوند مانند استرس، نور شدید، خواب بیش از حد یا خواب خیلی کم، گرسنگی و نوسانات هورمونی؛ همه این عوامل می‌توانند باعث فشرده شدن عروق مغزی شوند. درد عصبی ناشی از فشرده شدن رگ‌ها باعث بروز سردردی وحشتناک می‌شود که ممکن است از 4 ساعت تا 3 روز ادامه داشته باشد. دانشمندان مطالعات فراوانی انجام داده‌اند زیرا خانم‌ها بیشتر دچار میگرن می‌شوند اما به پاسخی قطعی نرسیده‌اند. به‌نظر می‌رسد (DNA) در این ماجرا مقصر باشد. حدود 80 درصد از کسانی که دچار میگرن هستند سابقه خانوادگی این مشکل را داشته‌اند. اگر شما مطمئن نیستید که سردردتان یک سردرد میگرنی هست یا خیر به نکاتی که در ادامه مطرح می‌شود توجه کنید. اگر یک یا چند مورد از علائم زیر را داشته باشید به احتمال زیاد مبتلا به میگرن هستید:
 •  دردی دارید که فعالیت‌های عادی روزمره شما را مختل می‌کند  
 • دردی متوسط تا شدید دارید که در یک طرف سر و ضربان داراست  
 • حساسیت به نور دارید  
 • حالت تهوع بدون استفراغ  
 • افزایش درد همراه با فعالیت بدنی دارید
 • درمان کنید: خوردن داروهای مسکن عادی معمولا تاثیر چندانی در برطرف کردن این دردها ندارد. استفاده از کمپرس یخ گاهی باعث آرام شدن درد می‌شود. اغلب بیماران از داروهایی از خانواده‌ای با نام (تریپتان) استفاده می‌کنند که رگ‌های مغزی را به وضعیت طبیعی خود باز می‌گردانند. این داروها، با تجویز پزشک باید مصرف شوند که یکی از مؤثرترین داروها برای کاهش دردهای میگرنی هستند.
 • اما چطور پیشگیری کنید: از پزشک خود بخواهید منیزیم خون شما را بررسی کند تا اگر این ماده معدنی در خون شما کاهش پیدا کرده با دریافت مکمل آن، این کاهش جبران شود. این ماده معدنی ارتباط تنگاتنگی با سروتونین دارد. سروتونین یک میانجی عصبی است که نقش مهمی در عملکرد طبیعی رگ‌های خونی دارد. مقدار ناکافی منیزیم تولید سروتونین را کاهش داده و باعث بروز التهاب می‌شود.
یک راه دیگر استفاده از طب سوزنی است. مطالعات نشان داده که طب سوزنی در کاهش علائم میگرن بسیار مؤثرتر از درمان‌های دارویی بوده است.سردردهایی کمتر شایع اما دردناک

 • سردرد اعتیاد به مسکن ها
سردردهای ریباند(برگشتی) زمانی اتفاق می‌افتد که بیش از اندازه از داروهای مسکن سردرد استفاده کرده باشید. بدن به داروی زیاد عادت می‌کند و وقتی دارو مصرف نشود درد باز می‌گردد. اگر بعد از 2 روز مصرف مسکن متوجه شدید که درد با شدت قبلی باز‌گشته با پزشک خود تماس بگیرید تا احتمالا داروی قوی‌تری برای شما تجوبز کند. برای درمان چنین سردردهایی ایبوپروفن داروی مفیدی است. از مصرف داروهای حاوی کافئین پرهیز کنید چون این قبیل سردردها را بدتر می‌کند.

 •  سردردهای دوره‌ای زنانه
تقریبا 70 درصد از خانم‌ها سردردهای میگرنی مرتبط با قاعدگی را بلافاصله قبل از آغاز آن تجربه می‌کنند. در این حالت، سطح استروژن خون به‌شدت افت می‌کند وبیمار دچار سردرد می‌شود. استفاده از قرص‌های ضد‌بارداری برای حل این مشکل مفید است زیرا سطح هورمون را در حد مطلوبی حفظ می‌کند.

,چرا خانم‌ها در تابستان سردرد می‌گیرند؟ سر درد خانمها در تابستان,سردرد تابستانی,سر درد,سلامت بانوان بهداشت خانم ها


 • بادبزن دردناک روی سر شما
سردرد خوشه‌ای یک شکنجه تمام عیار است. کلاستر اغلب سردردی مردانه است و بیشتر آقایان به آن مبتلا می‌شوند اما در میان خانم‌ها هم دیده می‌شود. در آمریکا 100 هزار زن سالانه حملات کلاستر را تجربه می‌کنند. این سردرد یک‌طرفه است و مثل بادبزن از بالای چشم به داخل سر باز می‌شود و انگار در محل درد خنجر فرو می‌رود. بیمار علائمی از قبیل آب ریزش بینی و چشم را هم تجربه می‌کند. تحقیقات اخیر نشان‌داده، استفاده از اکسیژن کپسول‌های خانگی به کاهش درد کلاستر کمک می‌کند. میگرن مادر تمام سردردهاست که حدود 20‌میلیون زن آمریکایی با آن دست به گریبان هستند.