آیا برای بیرون رفتن از خانه دچار مشکل هستید چون مدام باید نزدیک دستشویی باشید؟ آیا هربار که وارد یک ساختمان می‌شوید اول با موقعیت سنجی، مکان دستشویی را پیدا می‌کنید بعد به بقیه کارهای‌تان می‌رسید؟ آیا مدام از نوشیدن چای و شربت‌های مورد علاقه‌تان چشم‌‌پوشی می‌کنید تا مبادا وسط یک جلسه مهم کاری مجبور به استفاده از دستشویی نشوید؟ خب اگر جواب این سوالات مثبت است به‌نظر می‌رسد شما دچار ناراحتی‌‌ای  به نام بیش فعالی مثانه شده‌اید. اگر بین 40 تا 55 سال سن دارید ممکن است بیش فعالی مثانه شما با سن و یائسگی  هم مرتبط باشد.   چه درمانی برای بیش فعالی مثانه مرتبط با یائسگی وجود دارد؟

برای درمان این مشکل، راه‌های درمانی مختلفی وجود دارد؛ درمان‌هایی که به تقویت و کنترل بهتر عضلات کمک می‌کنند و نیز درمان‌هایی که سطح تحریک پذیری را پایین‌ می‌آورند. پزشک شما باید با بررسی آزمایش‌ها و عادات دفع شما برنامه درمانی جامعی طراحی کند. معمولا مهم‌ترین توصیه پزشکان، پیروی از یک برنامه ورزشی است که عضلات لگن شما را تقویت کرده و کنترل شما را نسبت به اعمال مثانه‌تان بیشتر ‌کند. این مرحله درمان، پیش از تصمیم‌گیری راجع به تجویز دارو یا اعمال جراحی صورت می‌گیرد. پس اگر احساس می‌کنید شما هم دچار مشکل بیش‌فعالی مثانه مرتبط با یائسگی هستید می‌توانید از این راهکارها برای بهبود شرایط‌تان استفاده کنید.   رابطه بین یائسگی و مثانه بیش‌فعال چیست؟

در طول دوران پیش از یائسگی و نیز در دوران یائسگی، سطح استروژن خون به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد. استروژن به حفظ سلامت مثانه و جدار رحم کمک می‌کند. اگر در بدن خود احساس خشکی و کشیدگی دارید این احتمال وجود دارد که زمینه ابتلا به بیش‌فعالی مثانه در شما فراهم باشد. در واقع، خشک و نازک شدن پوست نواحی تناسلی نشان از خشکی و نازکی جدار مثانه نیز دارد. وقتی چنین اتفاقی بیفتد مثانه شما خشک‌تر  و نسبت به عوامل محرک حساس‌تر می‌شود. در چنین شرایطی بی‌اختیاری جزئی در کنترل ادرار به‌وجود می‌آید. ضمن اینکه کمبود استروژن می‌تواند باعث ضعف در عضلات داخلی لگن ‌شود که مسئول حفظ کنترل مثانه هستند.  چگونه مثانه بیش فعال تشخیص داده می‌شود؟

پزشک برای تشخیص این مشکل، ناحیه شکم و لگن شما را معاینه می‌کند و برای رسیدن به تشخیص قطعی آزمایش‌هایی را تجویز می‌کند که آثار هر گونه عفونت در مثانه و مجاری ادرار را تشخیص دهد. همچنین پزشک از شما می‌خواهد در یک دفترچه تمام حالت‌هایی را که تجربه می‌کنید یادداشت کنید. برای مثال اگر حالت بی‌اختیاری به شما دست داده است تناوب و شدت آن را یادداشت کنید و غذاها و نوشیدنی‌هایی را که چند ساعت قبل از این اتفاق میل کردید در دفترتان بنویسید.   چه نوع از بیش فعالی مثانه، همزمان با یائسگی اتفاق می‌افتد؟

بیش فعالی مثانه که همزمان با یائسگی اتفاق می‌افتد صورت‌های مختلفی دارد.
احساس دفع شدید: در این حالت به محض اینکه احساس می‌کنید نیاز به تخلیه مثانه خود دارید باید حتما این کار را انجام دهید.
تناوب: در بعضی موارد ممکن است احساس ‌کنید باید به دفعات زیاد به دستشویی بروید. اگر شما در طول 24 ساعت بیش از 8 بار به دستشویی می‌روید یعنی دچار مشکل بیش فعالی مثانه شده‌اید. غالبا تعدادی از این دفعات در طول شب اتفاق افتاده و خواب شما را نیز مختل می‌کند.
بی اختیاری شدید: در این وضعیت تمایل شما به استفاده از دستشویی آنچنان شدید است که اگر این نیاز برطرف نشود دچار مشکل جدی می‌شوید.

چگونه این مشکل را درمان کنیم؟

 • با ورزش‌های«کگال» مثانه‌تان را تقویت کنید
سن و یائسگی باعث تضعیف عضلات کف لگن یا همان عضلان کگال می‌شود که وظیفه نگه داشتن ادرار در مثانه را بر‌عهده دارند. تقویت این دسته از عضلات، بهترین راه برای کنترل بی‌اختیاری است. برای ورزش دادن عضلات کف لگن، سعی کنید گروه عضلانی داخل شکمی را از جلو و پشت منقبض کرده سپس آنها را ریلکس کنید. برای تشخیص این عضلات کافی است راه عبور ادرار را در مجاری خود تجسم کرده و درست همان محل را منقبض و منبسط کنید. برای حصول نتیجه بهتر، می‌توانید از یک متخصص فیزیوتراپ کمک بگیرید.,مشکل خانم‌های یائسه! مشکلات یائسگی,مشکلات مثانه,یائسگی,سلامت بانوان بهداشت خانم ها

 •     8 لیوان آب  بنوشید
از شیر گاو، شیر سویا یا شیر بادام استفاده کنید. در بعضی افراد، انواع شیر، فعالیت مثانه را کاهش می‌دهد.
از ماست‌ها و مکمل‌های پروبیوتیک استفاده کنید تا جلوی رشد باکتری‌های مضر در مثانه را گرفته و سلامت آن را تضمین ‌کند. •   مثانه را تربیت کنید
طی سال‌ها و بر حسب نوع زندگی شما، مثانه‌تان عادات دفعی مخصوص به‌خود را پرورش داده است. شما باید با استفاده از تخصص پزشک یا پرستار به مثانه خود یاد بدهید عادات گذشته خود را ترک کرده و طبق یک برنامه سخت‌گیرانه جدید کار کنید. هر چه جلوتر بروید فاصله مجاز بین هر بار مراجعه به دستشویی افزایش پیدا خواهد کرد. باید بدانید بهترین راه برای حفظ فاصله توصیه شده، مشغول کردن ذهن‌تان به کارهایی کاملا متفاوت از عمل دفع است. باید مدام حواس خود را پرت مسائل گوناگون زندگی کنید تا کمتر به پر بودن  مثانه‌تان فکر کنید. ساعات مشخصی برای تخلیه مثانه درنظر بگیرید و از نظر ذهنی خود را به این برنامه عادت دهید تا بدن‌تان هم با شما همراه شود. •   استروژن درمانی کنید
اگر مشکل بیش فعالی مثانه شما نخستین بار در دوران پیش از یائسگی اتفاق افتاده است و اگر در عین حال نشانه‌های دیگری از یائسگی را هم تجربه می‌کنید، بهتر است با مشورت پزشک، هورمون درمانی را آغاز کنید. هورمون درمانی به‌صورت کرم استروژن موضعی در بسیاری از بانوان تحریک‌پذیری مثانه را کاهش داده و ضمنا ضرر آن به اندازه قرص‌های هورمونی نیست.,مشکل خانم‌های یائسه! مشکلات یائسگی,مشکلات مثانه,یائسگی,سلامت بانوان بهداشت خانم ها

 •   وزن‌خودتان را کاهش دهید
افزایش وزنی که غالبا به همراه یائسگی اتفاق می‌افتد فشار زیادی برمثانه، رحم و عضلات کف لگن وارد می‌کند. بسیاری از زنانی که در زمان یائسگی وزن اضافه خود را کاهش داده‌اند از بهبود چشمگیر مثانه بیش فعال‌شان نیز خبر داده‌اند. پس اگر به سن یائسگی نزدیک هستند، مثانه بیش فعال و چند کیلو اضافه وزن دارید، باید بدانید بهترین راه درمان مشکل شما کاستن از وزن‌های اضافه است.غذا‌های خطر ناک برای شما

بسیاری از خانم‌ها وقتی با تغییر عادات غذایی بهبود زیادی را در مثانه بیش‌فعال خود مشاهده می‌کنند، شگفت‌زده می‌شوند. واقعیت این است که غذاها می‌توانند باعث تحریک تولید ادرار یا تحریک عملکرد مثانه شوند. غذاهایی که در اینجا نام می‌بریم همگی باعث تشدید فعالیت مثانه می‌شوند.سعی کنید از آنها تا حد ممکن اجتناب کنید.
 • چای سیاه و قهوه
چای سیاه و قهوه مدر هستند و با نوشیدن آنها حتی اگر شما مشکل بیش فعالی مثانه هم نداشته باشید بیش از پیش به دستشویی مراجعه خواهید کرد. ضمن اینکه کافئین موجود در قهوه هم مثانه را شدیدا تحریک می‌کند.

,مشکل خانم‌های یائسه! مشکلات یائسگی,مشکلات مثانه,یائسگی,سلامت بانوان بهداشت خانم ها

 • آب مرکبات و خود مرکبات
مرکبات به‌خصوص پرتقال و لیمو مثانه شما را تحریک می‌کنند. بهتر است برای دریافت ویتامینC  از منابع دیگری استفاده کنید.
 • شیر کاکائو یا شکلات داغ
هر چند این خبر برای دوستداران شکلات ناگوار است اما باید بدانید شکلات حاوی کافئین است و مثانه را به‌شدت تحریک می‌کند. وقتی شکلات به‌صورت مایع باشد شدت تحریک مثانه نیز بیشتر می‌شود.
 • نوشابه‌های رژیمی  یا انرژی زا
تمام این نوشیدنی‌ها حاوی مقادیر بالایی کافئین هستند. سعی کنید از نوع بدون کافئین آنها استفاده کرده یا آنها را با آب جایگزین کنید.
 • غذاهای تند و پر ادویه
غذاهای پر ادویه و پر فلفل جدار مثانه را به‌شدت تحریک می‌کنند. تا جای ممکن غذاهای ساده و کم ادویه را انتخاب کنید.

,مشکل خانم‌های یائسه! مشکلات یائسگی,مشکلات مثانه,یائسگی,سلامت بانوان بهداشت خانم ها

 • گوجه‌فرنگی وسس قرمز
گوجه به‌شدت اسیدی است و می‌تواند مثانه شما را تحریک کند. سعی کنید تمام غذاهایی که حاوی رب و سس گوجه هستند را از برنامه غذایی خود حذف کنید.
 • سس‌های سالاد بر پایه سرکه
سرکه و سس‌های حاوی سرکه، اسید بالایی دارند و جدار مثانه را به‌شدت تحریک می‌کنند. بهتر است سس‌های خود را بر پایه ماست طبیعی درست کنید تا برای مثانه شما مفید باشد.